7 genialnych filmów z XX wieku

Spis treści
Poruszająca fabuła, nowatorskie rozwiązania oraz kultowe teksty i sceny. Te wszystkie filmy mają w sobie to "coś". Warto je zobaczyć, bo zapisały się w historii kina złotymi zgłoskami. Oto 7 genialnych filmów z XX wieku.

Czy wiecie, ile filmów kręci się na świecie w ciągu roku? Kilkaset? Kilka tysięcy? A może w takim razie, ile różnych produkcji filmowych stworzono przez sto lat? Możemy śmiało zaryzykować stwierdzenie, że miliard. Może kilka miliardów. My wybraliśmy z tego kinowego gwiazdozbioru siedem filmów, które zyskały status kultowych.

Początki filmografii oficjalnie sięgają 1892 roku i wynalazku kinetoskopu przez Thomasa Edisona. Warto wspomnieć, że nad podobnymi prototypami pracowali kilka lat przed nim mieszkańcy Polski: Ottomar Anschutz oraz Stanisław Jurkowski. Słynne nazwiska związane z filmem to także bracia Lumière, wynalazcy kinematografu i autorzy pierwszej, dwuminutowej projekcji „ruchomych obrazków”. Jednak dziewiczy pełnometrażowy film fabularny powstał dopiero na początku XX wieku…

Tutaj również zaczyna się nasz przegląd filmowy. Najstarszy pochodzi z 1902 roku, najmłodszy z 1994. Wybierzecie się z nami w podróż przez najlepsze światowe historie, z niezapomnianymi postaciami i cytatami, które przeszły do historii filmu.

1. Podróż na księżyc


„Podróż na księżyc” z 1902 roku to pierwszy pełnowymiarowy film fabularny, choć warto wspomnieć, że trwał tylko, albo - jak na ówczesne warunki - aż, czternaście minut. Czarno-biały film niemy w reżyserii Georgesa Mélièsa opowiada o wyprawie naukowców na zamieszkany przez kosmitów księżyc. Warto dodać, że sama postać reżysera oraz fragmenty filmu zostały niedawno wykorzystane przez innego geniusza filmu, Martina Scorsese, w oscarowym filmie z 2011 roku: „Hugo i jego wynalazek”.

2. Casablanca


„Casablanca” z 1942 roku z pewnością zachwyciła niejednego, rozkochując w sobie kobiety i porywając mężczyzn. Połączenie romansu z filmem noir i egzotyczną Afryką zyskało sobie uznanie widzów, a wypowiedź „ze wszystkich barów, we wszystkich miastach na całym świecie, ona musiała wejść do mojego” w wykonaniu Humphreya Bogarta od lat trafia do rankingów najsłynniejszych cytatów filmowych na świecie. Ciekawostką może być fakt, że na polską premierę musieliśmy czekać aż do 2009 roku.

3. Deszczowa piosenka


„Deszczowa piosenka” z 1952 roku to ekranizacja, o której wszyscy słyszeli, ale w sumie niewiele osób ją oglądało. Ten legendarny film zabiera nas w fabularną podróż nie tylko dzięki aktorstwu, ale też chwytliwym i niezapomnianym utworom, które będziemy nieświadomie nucić na długo po obejrzeniu. Tak jest właśnie w przypadku „Deszczowej Piosenki”, uwielbianej przez każdego, kto choć raz w życiu, zupełnie jak Gene Kelly, miał ochotę śpiewać i tańczyć w deszczu.


4. Siedmiu samurajów


„Siedmiu samurajów” z 1954 roku to ukłon w stronę kinematografii japońskiej. Zresztą całkiem zasłużony, ponieważ Akira Kurosawa stworzył film legendarny, kochany przez całe pokolenia i wykorzystywany jako podstawa do różnorodnych adaptacji. Żeby daleko nie szukać, na tę listę możemy wciągnąć chociażby filmy „Siedmiu wspaniałych”, „Czterdziestu siedmiu roninów”, „Czterdziestu siedmiu wiernych roninów”, „Siedem mieczy”, „47 Ronin” czy serial „Samurai 7”.

5. Pół żartem, pół serio


„Pół żartem, pół serio” z 1959 roku to komedia kryminalna, która bez większych problemów wygrałaby konkurs na najzabawniejszy film świata. Zawdzięczamy to zachwycającej Marylin Monroe, oraz duetowi genialnych aktorów: Tony’emu Curtisowi i Jackowi Lemmonowi. Intrygująca i zaskakująca fabuła, zwroty akcji, a przede wszystkim dopracowane i błyskotliwe dialogi, wpisane w zapadające w pamięć sceny, od momentu premiery doprowadzają ze śmiechu do łez.

6. Gwiezdne Wojny


„Gwiezdne Wojny” z 1977 roku, będące początkiem cyklu o Rycerzach Jedi i ich potyczkach z Imperium, wstrząsnęły światem filmowym. Epopeja George’a Lucasa pokazała, że wszystko można zrobić lepiej, mocniej i bardziej, jednocześnie wykorzystując jeden z najstarszych motywów na świecie: walkę dobra ze złem.

Jak film science-fiction o statkach kosmicznych i świetlnych mieczach zyskał miliony zagorzałych fanów na całym świecie? Zadziałała magia kina. Przyznajcie sami, że ze świecą szukać osoby, która nigdy nie słyszała stwierdzenia: „Luke, jestem twoim ojcem”.

7. Forrest Gump


„Forrest Gump” z 1994 roku to dramat oparty na książce Winstona Grooma, z niezapomnianą rolą Toma Hanksa. Kto do tej pory nie widział, koniecznie powinien poznać tytułowego Forresta, człowieka tak nierzeczywistego, a jednocześnie bliskiego każdemu z nas, że za każdym razem chwyta za serce. Ponieważ Forrest nieodmiennie daje nadzieję i wzbudza silne emocje. I to niezależnie od tego, czy mamy lat dziesięć czy sto. To film, który zmienił oblicze kinematografii i dla wszelkiej konkurencji postawił poprzeczkę bardzo wysoko.


Z pewnością siedem filmów to mało i niektórzy pokręcą głową nad wybranymi przez nas tytułami. To dobrze, są różne gusta i różne zdania, dlatego jesteśmy tak wspaniale odmienni. Dajcie znać, jakie filmy Wy wciągnęlibyście do tego zestawienia albo po prostu, które lubicie najbardziej?
Więcej z kategorii Film, muzyka i książki
CafeSenior poleca: Hotel Marigold
Polskie piosenki z lat 50. Muzyczna podróż w przeszłość
Polskie piosenki przedwojenne - część 3
Powiązane artykuły
Polskie piosenki przedwojenne – część 1
7 najsłynniejszych piosenkarzy XX wieku
Najlepsze polskie komedie lat 70., które bawią do łez
Po prostu „Gołas”
Dwa portrety Agnieszki Osieckiej