CafeSenior poleca: Dżentelmeni PRL-u

zy dżentelmeni są wśród nas? W PRL-u byli niekwestionowanymi gwiazdami. Daniel Olbrychski, Marek Hłasko, Zbigniew Cybulski, Leopold Tyrmand, Leon Niemczyk, Stanisław Mikulski, Jerzy Zelnik, Jan Nowicki i Andrzej Łapicki – to ich bujne życie opisane zostało w „Dżentelmenach PRL-u”. Polecamy Państwu najnowszą książkę Emilii Padoł!Bohaterami książki „Dżentelmeni PRL-u” jest dziewięciu wyjątkowych mężczyzn o różnych poglądach, osiągnięciach i niezwykłych życiorysach. Leopold Tyrmand, Zbigniew Cybulski, Marek Hłasko, Leon Niemczyk, Stanisław Mikulski, Andrzej Łapicki, Daniel Olbrychski, Jerzy Zelnik i Jan Nowicki – na podstawie ich życiorysów można by napisać niejedną książkę. Która z ich cech budzi największe uznanie i podziw? Dziś bardzo ważne stają się inne rzeczy i inne cechy charakteru. Czy prawdziwi dżentelmeni są jeszcze wśród nas?

Wszyscy oni „byli w PRL-u niekwestionowanymi wzorami – męskiej urody, zaradności i sukcesu. Wzorcami tego, jak powinno się zachowywać, co należy myśleć, kim powinno się być. Charyzmatyczni, wyraziści, z charakterem – to obok ambicji najważniejsze potwierdzenie tego, że dżentelmenami jednak byli. Oczywiście wszyscy byli też atrakcyjni, rozkochiwali w sobie kobiety, często umieli owinąć je sobie wokół palca, bezsprzecznie wzbudzali też zazdrość wśród mężczyzn.

Nie licząc ich wad i nie wychwalając zalet, jedno trzeba im przyznać: do dziś nie dają o sobie zapomnieć, a ich książki i role, choć może szumnie to brzmi, to po prostu kanon polskiej kultury i sztuki. Co jeszcze łączy tych mężczyzn? Oczywiście to, że nieustannie w czymś tkwią. Zawsze są w jakiejś sytuacji, ba, muszą się w niej odnaleźć. Podobnie jak w mniej lub bardziej świadomej roli dżentelmena. Choć każdemu rola ta przypadła w udziale, dla każdego jest inna – czasem to chwilowe wcielenie, niekiedy ponadczasowy składnik wizerunku.” (fragment książki „Dżentelmeni PRL-u”, autorstwa Emilii Padoł, wydanej przez Prószyński i S-ka).

Uwaga! Drodzy państwo, chcielibyście przeczytać tę książkę? Mamy dla was dobrą wiadomość! Już niedługo, w przyszłym tygodniu ogłosimy konkurs, w którym będzie można wygrać „Dżentelmenów PRL-u”! Zaglądajcie we wtorek i w czwartek na CafeSenior w poszukiwaniu szczegółów.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!