5 roślin, które oczyszczą powietrze w Twoim domu

Wybierając kwiaty do domu, mieszkania lub do biura kierujemy się często ich wyglądem i łatwością w utrzymaniu. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jak dobroczynny mogą mieć wpływ na nasz życie. Poznaj 5 popularnych roślin doniczkowych, które będą dla Ciebie oczyszczać powietrze. I to codziennie!

Zanieczyszczenie powietrza nie omija naszych mieszkań i domów. Nie trzeba nawet otwierać okna, by wpuścić do środka szkodliwe substancje. Lotne związki wydzielane z farb, lakierów czy sklejek, papieru biurowego, odchody roztoczy – mogą powodować alergie i choroby neurologiczne. Szkodliwe emisje mogą pochodzić nawet z urządzeń elektronicznych. Na szczęście z większością z nich poradzą sobie zwykłe rośliny doniczkowe.

Toksyczny i rakotwórczy benzen, którego używa się do produkcji tworzyw sztucznych, farb, lakierów, klejów. Również rakotwórczy ksylen, stosowany w produkcji lakierów, środków do konserwacji drewna. Toluen – składnik niektórych farb, środków czyszczących, klejów. Amoniak, często stosowany w gospodarstwie domowym, używany do czyszczenia piekarnika, odświeżania srebrnej i złotej biżuterii, wywabiania plam. Wdychanie nadmiernych ilości amoniaku może wywołać bóle głowy, zaburzenia oddechowe, w skrajnych przypadkach obrzęk płuc i bezdech. Formaldehyd – środek konserwujący, który stosowany jest w kremach, mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach. Kontakt z tą substancją działa toksycznie na układ oddechowy, odpornościowy, wątrobę, skórę. Co łączy te wszystkie substancje? Zagrażają naszemu zdrowiu, a w skrajnych przypadkach – życiu.

Na szczęście, istnieją rośliny doniczkowe, które całkiem dobrze radzą sobie z toksycznymi substancjami, wydzielanymi do powietrza.

Rośliny te działają jak naturalne filtry i dezaktywują niewidoczne gołym okiem szkodliwe substancje. Siła dobroczynnego działania zależy od gatunku, a wśród roślin o największym pozytywnym wpływie na powietrze są paprocie i palmy. Zobacz, jakie rośliny poprawią jakość powietrza, którym oddychasz na co dzień:

  1. Paprotki pochłaniają formaldehyd i dobrze nawilżają powietrze.

  2. Dracena (Dracaena L.) odfiltrowuje m.in. formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i trójchloroetylen oraz tlenek węgla, czyli czad. Odmianami, które najlepiej pochłaniają zanieczyszczenia są dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena deremeńska.

  3. dracenaZielistka (Chlorophytum) usuwa formaldehyd, tlenek węgla, chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

  4. Palmy usuwają z powietrza toluen, ksylen, amoniak, formaldehyd, benzen, trójchloroetylen. Dodatkowo rośliny te dobrze nawilżają powietrze. Gatunkami palm, których zdolności do oczyszczania powietrza są największe, to m.in. areka i daktylowiec niski.

  5. palmaFigowce (fikusy) pochłaniają formaldehyd, benzen i amoniak.

Więcej z kategorii Dom i ogród
Uchwyt do wanny dla starszej osoby, niepełnosprawnych
Krzesełko do kąpieli - siedzisko, taboret, nakładka na wannę
Działka ROD (Rodzinny Ogród Działkowy) - warunki użytkowania
Powiązane artykuły
Mieszkanie komunalne - wniosek, kryterium dochodowe
Materac przeciwodleżynowy - refundacja NFZ. Jak dostać?
Mieszkanie socjalne - wniosek, warunki, jak dostać
Łóżko rehabilitacyjne - jakie wybrać łóżko ortopedyczne? Cena
Jak zorganizować zjazd rodzinny?