5 miejsc, które warto odwiedzić wiosną

Coraz dłuższe i bardziej słoneczne dni zachęcają do spacerów, wycieczek i podróży. Przyroda budzi się do życia, wokół robi się coraz bardziej zielono, a ptasie trele umilają nam poranki i wieczory. Aż chciałoby się pojechać w jakieś piękne miejsce! Polecamy 5 miejsc, które warto odwiedzić wiosną.

Białowieża i Puszcza Białowieska

Białowieża kusi magicznym klimatem XVIII i XIX-wiecznych podlaskich chat i stylowym urokiem pałacowego parku założonego w czasach carskich. Leży w samym sercu puszczy! Od strony Hajnówki znajduje się rezerwat pokazowy żubrów, w którym można obejrzeć na żywo nie tylko „królów puszczy”, ale także wilki, jelenie, sarny, dziki, tarpany i żubronie. Nieopodal, w głębi puszczy znajduje się malownicza osada Budy. Sama nazwa „budy”, nawiązuje do tradycyjnego typu budynku mieszkalnego, czyli półziemianki z otwartym paleniskiem. We wsi znajduje się malowniczy skansen - można go zwiedzać z przewodnikiem, który sypiąc anegdotami i historyjkami opowie o życiu w puszczańskiej wsi. Nieopodal znajduje się karczma, w której można spróbować lokalnej kuchni: haluszki, pielmieni, wareniki czy soljankę. Na końcu wsi, w kierunku Teremisek, rośnie kilka najstarszych białowieskich dębów, a na pobliskiej polanie przechadzają się żubry. Piękne i majestatyczne!

białowieża

Ogród Botaniczny w Powsinie

Powsin oddalony jest od centrum Warszawy zaledwie o pół godziny jazdy autobusem miejskim. Znany jest z aż 40-hektarowego ogrodu botanicznego! Jest w nim wiele niezwykłych kolekcji roślin pospolitych, ozdobnych, użytkowych i egzotycznych. Największym atutem ogrodu jest jego zmienność. W czasie wiosennych wizyt można podziwiać kolorowe kwiaty, m.in. narcyzy, fiołki, czy magnolie. Po spacerze proponujemy odwiedzić szklarnię ekspozycyjną „Zielony Raj", gdzie miłośnicy roślin egzotycznych mogą nacieszyć wzrok zielenią zgromadzoną na przeszło 2000 m². Szczególnie pięknie prezentuje się kolekcja kamelii, która jest w pełni kwitnienia. Są to rośliny o kwiatach nieco przypominających róże. Kolekcja liczy obecnie ponad 30 odmian, które różnią się między sobą kolorem, pełnością i budową kwiatów. W części subtropikalnej szklarni obejrzymy zaś różne owoce cytrusowe.

kwiaty

 

Ojców i Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to urzekająca kraina o zróżnicowanym krajobrazie. Białe skałki i usytuowane wśród nich zamki zapraszają na spotkanie z piękną naturą i historią regionu. Jura znana jest z licznych średniowiecznych zamków, białych wapiennych skałek i Ojcowskiego Parku Narodowego. Szlak Orlich Gniazd jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Cała  jego trasa ma długość blisko 170 km, ciągnie się od Krakowa po Częstochowę i usiana jest urokliwymi zamkami i warowniami. Znaczna ich część została wybudowana przez Kazimierza Wielkiego  w XVI wieku jako umocnienia ówczesnych granic. Nazwa „orle gniazda” wywodzi się z charakterystycznego umiejscowienia zamków i warowni na szczytach białych, wapiennych wzgórz. Niektóre zabudowania wznoszą się nawet na wysokość 30 metrów. Na szlaku znajdziemy takie perełki, jak zamek w Ojcowie, Ogrodzieńcu czy Pieskowej Skale. Sam Ojców położony jest malowniczo w wąwozie, a przez jego serce przepływa potok Prądnik.

ojców

Tykocin i Biebrzański Park Narodowy

Tykocin to miasto, w którym wielokrotnie przebywali królowie i książęta polscy. Do dziś zachował się oryginalny układ  przestrzenny miasta, z widoczną granicą części żydowskiej i oryginalną synagogą. Polesia czar odczuwa się tu przez całą dobę. Poranne mgły unoszące się nad biebrzańskimi łąkami, śpiew żurawi i wycie wilków nieodłącznie kojarzą się z tym miejscem. Dolina Biebrzy jest znana w całej Europie. To właśnie tu przyjeżdżają wiosna miłośnicy ptaków i dzikiej przyrody. Kajaki, canoe, spływ tratwą, a nawet nocleg na tratwie! Tu wszystko jest możliwe. Nawet lot balonem nad rozległymi rozlewiskami. W Biebrzańskim Parku Narodowym, w pobliżu którego leży Tykocin, jest kilka dobrze utrzymanych kładek prowadzących przez podmokłe łąki i wież obserwacyjnych. Można z nich wypatrzeć nie tylko rzadkie gatunki ptaków, ale także łosie. Wzdłuż Carskiej Drogi przebiegającej przez park ustawione są tablice ostrzegawcze z łosiem, zachęcające do „łośtrożnej jazdy”.

biebrza

Zamek i ogród w Mosznej

Niezwykły, eklektyczny zamek w Mosznej to prawdziwa perła Dolnego Śląska! Zamek słynie z 365 pokoi i 99 wież, wybudowanych zgodnie z fantazją Huberta von Thiele-Winckler pod koniec XIX wieku. Do zamku przylega oranżeria z egzotycznymi roślinami, ogromny park ze stawem i stadnina koni arabskich. Mamy również dobrą wiadomość dla miłośników muzyki! W zamku działa Teatr Muzyczny Castello, wystawiający operetki i utwory musicalowe, a także zapewniający oprawę muzyczną projektów specjalnych, takich jak „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Dzięki muzyce i niepowtarzalnej atmosferze zamkowych wnętrz można się przenieść w lata świetności rezydencji!

zamek w Mosznej
Więcej z kategorii Podróże
Wirtualne muzeum: Luwr
Polska w panoramie: Projekt QTVR
Wakacje dla seniora: gdzie szukać odpowiednich ofert?
Powiązane artykuły
Turnusy świąteczne dla seniorów - wczasy dla emerytów
Jak korzystać z bankomatu za granicą
Wczasy dla seniora - tanie, w górach, nad morzem
20 miejsc przyjaznych seniorom w Poznaniu
Wakacje z rodziną – co robić, by wyszły dobrze nie tylko na zdjęciu?