Wyłącz telewizję, włącz się do działania

Statystycznie aż 91 proc. seniorów spędza codziennie lub kilka razy w tygodniu swój wolny czas przed telewizorem. Czytanie prasy, spacery czy prace w ogrodzie schodzą na drugi plan. Czy seniorzy rzeczywiście porzucili aktywne działanie?

Jak powiedział kiedyś Henryk Jagodziński, “Telewizja przybliża nam świat, który telewizor nam przysłania”. Niestety seniorzy coraz częściej zamiast sięgać po książki czy rower… sięgają po pilota. Czytanie codziennej prasy deklaruje 35 procent pytanych, natomiast mówi się o marginalnym odsetku seniorów angażujących się w aktywne działania społeczne.

Często seniorzy, żyjąc życiem bohaterów seriali, zapominają o swoim własnym. Dodatkowo telewizja ma na nich zły wpływ, gdyż przeżywają oni fikcyjne wydarzenia rozgrywające się na ekranie. W związku z tym może być ona przyczyną wysokiego poziomu stresu w ich życiu. Niekoniecznie więc jest to dobry sposób na odpoczynek i regenerację. Wyniki przeprowadzonej sondy są niepokojące, gdyż mniej niż 40 procent osób starszych wybiera spacery czy prace w ogrodzie.

Z pomocą dla seniorów wychodzą wszelakie centra inicjatyw senioralnych oraz uniwersytety trzeciego wieku. Ich programy zachęcają osoby starsze do aktywnego działania i angażowania się w życie społeczne. W przeciwieństwie do telewizji, oferowane przez nie działania pozwalają odpocząć nie tylko naszemu ciału, ale także umysłowi.

Sposobów i pomysłów na aktywne spędzenie czasu jest wiele. Zachęcamy was do skorzystania z bezpłatnych zajęć oferowanych przez różne organizacje, których propozycje zamieszczamy na naszej stronie. Może warto wyłączyć odbiornik i stworzyć swój własny, nowy obraz - obraz aktywnego seniora!
Więcej z kategorii Ludzie
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
Telefon wsparcia dla Seniorów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Niesamowici Seniorzy-biegacze i ich rekordy
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!