Wielu seniorów nie zna zaleceń dietetyków

Nie trzy, ale cztery lub pięć posiłków zalecają dietetycy. Niemal 30% polskich seniorów tego nie wie - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Wiele osób nie wie też, jaka jest zalecana dla zdrowia dzienna dawka płynów.

Dla zdrowia najlepsze jest pięć posiłków dziennie - z przerwami po 3-4 godziny. Taki plan żywieniowy zapewnia utrzymywanie odpowiedniego poziomu wydzielania insuliny i brak gwałtownych skoków glukozy, a nawet ma wpływ na samopoczucie. Przy krótszych przerwach nie odczuwa się głodu, a energia jest optymalnie wykorzystywana przez organizm. Posiłki oczywiście powinny być mniejsze niż przy podziale na 3 w ciągu dnia. Można jednak w przerwach zjeść coś drobnego (oczywiście zdrowego) lub napić się wody.

Jak wynika z sondażu TNS Polska, aż 29% Polaków w wieku 50+ nie jest świadomych tej wiedzy. Jeszcze większy odsetek dotyczy osób z wykształceniem podstawowym - to aż 33%. Bardziej przy tym świadome są kobiety.

Badanie pokazuje ponadto, że niemal połowa Polaków nie wie, jaka jest zalecana przez ekspertów dawka płynów w ciągu dnia. Chociaż świadomość seniorów w tym względzie jest wyższa od przeciętnej, to warto przypomnieć, że osoba dorosła powinna w ciągu dnia dostarczać organizmowi ok. 2-2,5 litra płynów.
Więcej z kategorii Aktualności
Przeczytaj artykuł
Sposób pana Antoniego na długowieczność
Przeczytaj artykuł
Biszkopt - czy nada się dla cukrzyka?
Biszkopt dla cukrzyka
Przeczytaj artykuł
Wsparcie dla Seniorów Słuchamy-Wspieramy
Telefon wsparcia dla Seniorów
Powiązane artykuły
Stół zastawiony potrawami kuchni śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska – dlaczego warto ją stosować?
Emerytury tak niskie, że seniorzy muszą dorabiać
Nie żyje Andrzej Gmitruk. Polski trener zginął w pożarze
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana

Reklama