Wielu seniorów nie zna zaleceń dietetyków

ie trzy, ale cztery lub pięć posiłków zalecają dietetycy. Niemal 30% polskich seniorów tego nie wie - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Wiele osób nie wie też, jaka jest zalecana dla zdrowia dzienna dawka płynów.

Dla zdrowia najlepsze jest pięć posiłków dziennie - z przerwami po 3-4 godziny. Taki plan żywieniowy zapewnia utrzymywanie odpowiedniego poziomu wydzielania insuliny i brak gwałtownych skoków glukozy, a nawet ma wpływ na samopoczucie. Przy krótszych przerwach nie odczuwa się głodu, a energia jest optymalnie wykorzystywana przez organizm. Posiłki oczywiście powinny być mniejsze niż przy podziale na 3 w ciągu dnia. Można jednak w przerwach zjeść coś drobnego (oczywiście zdrowego) lub napić się wody.

Jak wynika z sondażu TNS Polska, aż 29% Polaków w wieku 50+ nie jest świadomych tej wiedzy. Jeszcze większy odsetek dotyczy osób z wykształceniem podstawowym - to aż 33%. Bardziej przy tym świadome są kobiety.

Badanie pokazuje ponadto, że niemal połowa Polaków nie wie, jaka jest zalecana przez ekspertów dawka płynów w ciągu dnia. Chociaż świadomość seniorów w tym względzie jest wyższa od przeciętnej, to warto przypomnieć, że osoba dorosła powinna w ciągu dnia dostarczać organizmowi ok. 2-2,5 litra płynów.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!