Wielu seniorów nie zna zaleceń dietetyków

Nie trzy, ale cztery lub pięć posiłków zalecają dietetycy. Niemal 30% polskich seniorów tego nie wie - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Wiele osób nie wie też, jaka jest zalecana dla zdrowia dzienna dawka płynów.

Dla zdrowia najlepsze jest pięć posiłków dziennie - z przerwami po 3-4 godziny. Taki plan żywieniowy zapewnia utrzymywanie odpowiedniego poziomu wydzielania insuliny i brak gwałtownych skoków glukozy, a nawet ma wpływ na samopoczucie. Przy krótszych przerwach nie odczuwa się głodu, a energia jest optymalnie wykorzystywana przez organizm. Posiłki oczywiście powinny być mniejsze niż przy podziale na 3 w ciągu dnia. Można jednak w przerwach zjeść coś drobnego (oczywiście zdrowego) lub napić się wody.

Jak wynika z sondażu TNS Polska, aż 29% Polaków w wieku 50+ nie jest świadomych tej wiedzy. Jeszcze większy odsetek dotyczy osób z wykształceniem podstawowym - to aż 33%. Bardziej przy tym świadome są kobiety.

Badanie pokazuje ponadto, że niemal połowa Polaków nie wie, jaka jest zalecana przez ekspertów dawka płynów w ciągu dnia. Chociaż świadomość seniorów w tym względzie jest wyższa od przeciętnej, to warto przypomnieć, że osoba dorosła powinna w ciągu dnia dostarczać organizmowi ok. 2-2,5 litra płynów.
Więcej z kategorii Ludzie
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Za co kochamy Danutę Szaflarską?
Polacy chcą pomagać!
Powiązane artykuły
W czym tkwi sekret udanego związku?
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
84-letnia Polka podbija świat autostopem!