Kto odszedł od nas w 2014 roku?

Spis treści
Aktorzy, pisarze, ludzie telewizji, dziennikarze… W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło wiele wybitnych, znanych i popularnych postaci. Schyłek roku sprzyja podsumowaniom i refleksjom - kto odszedł od nas w 2014 roku?

Tadeusz Mosz - 4 lutego


Dziennikarz, prezenter telewizyjny, publicysta ekonomiczny. Z Telewizją Polską, w której tworzył programy ekonomiczne i gospodarcze, związany był od 1980 roku. Najbardziej znany ze swojego programu “Plus Minus”, który prowadził w latach 2001-2006. Współpracował z wieloma pismami, m. in. “Przekrojem” czy “Parkietem”. Skomplikowane zagadnienia ekonomiczne wyjaśniał także na antenie radia Tok FM. Tadeusz Mosz miał 60 lat, zmarł w wyniku choroby nowotworowej.

Tadeusz Różewicz - 24 kwietnia


Jeden z najwybitniejszych polskich poetów, dramaturgów, prozaików i scenarzystów. Pisał jeszcze przed wojną, ale właściwie zadebiutował tomem poetyckim “Echa Leśne” w 1944 roku. Była to twórczość patriotyczna, po wojnie zaczął pisać w duchu ekspresjonizmu i katastrofizmu. Różewicz jako pierwszy w Polsce wprowadził dramaty zaliczane do teatru absurdu - m. in. “Kartotekę” czy “Kartotekę rozrzuconą”. Ponadto zajmował się pisaniem scenariuszy, np. do filmów swojego brata. Pisarz zmarł, mając 92 lata.

Małgorzata Braunek - 23 czerwca


Aktorka teatralna i filmowa. Zagrała w ponad 20 filmach. Jej filmowy debiut przypadł na rok 1967, kiedy zagrała w trzech produkcjach: "Żywocie Mateusza", “Wycieczce w nieznane” i “Skoku”. Pamiętamy ją także z takich filmów, jak "Polowanie na muchy", "Trzecia część nocy", oraz z ekranizacji "Potopu" i "Lalki", gdzie wcieliła się w najważniejsze kobiece role: Oleńki Billewiczówny i Izabeli Łęckiej. Pod koniec życia częściej pojawiała się w telewizji, m. in. w serialu “Dom nad rozlewiskiem” i jego kontynuacjach. Aktorka zmarła w wieku 67 lat.

Anna Przybylska - 5 października


Aktorka i fotomodelka. Serca widzów małego ekranu zdobyła jako policjantka Marylka w serialu “Złotopolscy”. To w rolach komediowych wypadała najlepiej, np. w sitkomie “Daleko od noszy”, filmie “Kariera Nikosia Dyzmy” czy “Złoty środek”. Aktywnie udzielała się w akcjach społecznych i charytatywnych. Przegrała walkę z nowotworem trzustki - w wieku 35 lat.

Stanisław Mikulski - 27 listopada


Aktor filmowy i teatralny. Zadebiutował w 1950 roku, ale pierwszą znaczącą rolę zagrał 7 lat później - w “Kanale” Wajdy. Swoją wielką popularność zdobył jako wywiadowca Hans Kloss w teatrze telewizji, a następnie w serialu “Stawka większa niż życie”. Wcielił się także w rolę Pana Samochodzika, ale związany był przede wszystkim z teatrem - na swoim koncie miał 80 ról. Aktor miał 85 lat.
Więcej z kategorii Ludzie
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
Coraz więcej stulatków w Polsce
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów