Kto odszedł od nas w 2014 roku?

Spis treści

Aktorzy, pisarze, ludzie telewizji, dziennikarze… W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło wiele wybitnych, znanych i popularnych postaci. Schyłek roku sprzyja podsumowaniom i refleksjom - kto odszedł od nas w 2014 roku?

Tadeusz Mosz - 4 lutego

/> Dziennikarz, prezenter telewizyjny, publicysta ekonomiczny. Z Telewizją Polską, w której tworzył programy ekonomiczne i gospodarcze, związany był od 1980 roku. Najbardziej znany ze swojego programu “Plus Minus”, który prowadził w latach 2001-2006. Współpracował z wieloma pismami, m. in. “Przekrojem” czy “Parkietem”. Skomplikowane zagadnienia ekonomiczne wyjaśniał także na antenie radia Tok FM. Tadeusz Mosz miał 60 lat, zmarł w wyniku choroby nowotworowej.

Tadeusz Różewicz - 24 kwietnia


Jeden z najwybitniejszych polskich poetów, dramaturgów, prozaików i scenarzystów. Pisał jeszcze przed wojną, ale właściwie zadebiutował tomem poetyckim “Echa Leśne” w 1944 roku. Była to twórczość patriotyczna, po wojnie zaczął pisać w duchu ekspresjonizmu i katastrofizmu. Różewicz jako pierwszy w Polsce wprowadził dramaty zaliczane do teatru absurdu - m. in. “Kartotekę” czy “Kartotekę rozrzuconą”. Ponadto zajmował się pisaniem scenariuszy, np. do filmów swojego brata. Pisarz zmarł, mając 92 lata.

Reklama

Małgorzata Braunek - 23 czerwca


Aktorka teatralna i filmowa. Zagrała w ponad 20 filmach. Jej filmowy debiut przypadł na rok 1967, kiedy zagrała w trzech produkcjach: "Żywocie Mateusza", “Wycieczce w nieznane” i “Skoku”. Pamiętamy ją także z takich filmów, jak "Polowanie na muchy", "Trzecia część nocy", oraz z ekranizacji "Potopu" i "Lalki", gdzie wcieliła się w najważniejsze kobiece role: Oleńki Billewiczówny i Izabeli Łęckiej. Pod koniec życia częściej pojawiała się w telewizji, m. in. w serialu “Dom nad rozlewiskiem” i jego kontynuacjach. Aktorka zmarła w wieku 67 lat.

Anna Przybylska - 5 października


Aktorka i fotomodelka. Serca widzów małego ekranu zdobyła jako policjantka Marylka w serialu “Złotopolscy”. To w rolach komediowych wypadała najlepiej, np. w sitkomie “Daleko od noszy”, filmie “Kariera Nikosia Dyzmy” czy “Złoty środek”. Aktywnie udzielała się w akcjach społecznych i charytatywnych. Przegrała walkę z nowotworem trzustki - w wieku 35 lat.

Stanisław Mikulski - 27 listopada


Aktor filmowy i teatralny. Zadebiutował w 1950 roku, ale pierwszą znaczącą rolę zagrał 7 lat później - w “Kanale” Wajdy. Swoją wielką popularność zdobył jako wywiadowca Hans Kloss w teatrze telewizji, a następnie w serialu “Stawka większa niż życie”. Wcielił się także w rolę Pana Samochodzika, ale związany był przede wszystkim z teatrem - na swoim koncie miał 80 ról. Aktor miał 85 lat.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!