Wrocław: Nowa inscenizacja seniorów na pamiątkę 3 maja

Wrocławscy seniorzy z kulturalnej grupy O-CAL-eni w ostatnim czasie dwukrotnie przedstawili inscenizację słowno-muzyczną poświęconą rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Pierwszy występ odbył się w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świątnickiej, natomiast drugi w czytelni Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego.

Inscenizacja zawierała opis ważniejszych wydarzeń związanych z ustanowieniem Konstytucji 3 Maja, przedstawionych prozą, poezją, muzyką i śpiewem. Wśród pieśni patriotycznych i harcerskich, odśpiewanych wraz z uczestnikami, przy akompaniamencie instrumentalnym w wykonaniu pani Bożenny Prószyńskiej-Konarskiej oraz pana Albina Zalewskiego, znalazły się między innymi: „Witaj moja jutrzenko”, „Jeszcze jeden mazur”, „Jak długo w sercach naszych”, „Ułani, ułani” i „Bywaj Dziewczę Zdrowe”.

Przypomnienie tragicznych i wspaniałych losów z  historii naszej Ojczyzny obudziło, zarówno w słuchaczach jak i w występujących, wzruszenia, od których kręciły się łzy w niejednym oku.

Występ O-CAL-onych okraszony został ciekawym wykładem i prezentacją obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”, w wykonaniu historyka sztuki – pani Justyny Rapacz. W inscenizacji brały udział również reprezentantki młodego pokolenia, dwie 11-letnie  Amelki z  XIV Drużyny Harcerek „Połonina”, oraz współorganizatorki wydarzenia z ramienia Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej: kierownik czytelni – Alicja Leszczyńska oraz Dagmara Batóg i Paulina Posobiec. Nie obyło się zatem bez charakteru międzypokoleniowego i edukacyjnego, co w działalności O-CAL-onych jest mocno akcentowane.

Inscenizację zakończył wiersz:

„Czy to można zrozumieć,
Czy w to można uwierzyć
że kiedyś dzieciom broniono
polskich pacierzy?
Że się po Polsku czytać uczono
po kryjomu
i tylko w domu
i bardzo ostrożnie
o historii polskiej mówić było można […]" 

Pani Ewa Rapacz – liderka O-CAL-onych, w kilku słowach podsumowuje to patriotyczne wydarzenie, szczególnie zaś spotkanie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej: - Uważam, że warto było poświęcić czas tym bardzo smutnym ludziom i widzieć łzy wzruszenia w ich oczach i delikatne uśmiechy. Niektórzy pensjonariusze odprowadzili nas do drzwi, podśpiewując zasłyszane pieśni. Po wyjściu wszyscy stwierdziliśmy, że świetnie to wyszło i poczuliśmy się z siebie zadowoleni.

Zadowolenie czuli również uczestnicy obu spotkań, co dali wyraz czynnym udziałem oraz zaangażowaniem w wymianę myśli i poglądów z twórcami spektaklu. Wszystko to przemawia za tym, że inicjatywy podejmowane przez seniorów z grupy O-CAL-eni, znajdują swych odbiorców i zwolenników, dzięki czemu ich działalność jest potrzebna, a postawa społeczna godna podziwu i naśladowania.

Joanna Ryłko, Wrocławskie Centrum Seniora

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!