Wolnelektury.pl - arcydzieła literatury w zasięgu ręki

Długie, jesienne i zimowe wieczory przynoszą wiele okazji do tego, by nadrobić lekturowe zaległości. Dzięki bibliotece internetowej Wolne Lektury (www.wolnelektury.pl) możesz to zrobić bez trudu – bez konieczności ruszania się z domu i wydawania pieniędzy.

Ileż arcydzieł literatury polskiej i światowej ominąłeś, ileż wierszy zostawiłeś ”na potem”, iluż ciekawych powieści jeszcze nie posmakowałeś – bo brakowało czasu, bo nie miałeś dość pieniędzy na wszystkie książki, które cię interesowały, bo nie chciało ci się chodzić do bibliotek... Z czasem zaległości rosły, a wraz z nimi pojawiały się wyrzuty sumienia, że czegoś ważnego lub ciekawego nie zrobiłeś, że coś istotnego w życiu cię ominęło, że nie poznałeś czegoś, co mogłoby odmienić twoje postrzeganie świata. Wolne Lektury dają ci szansę na to, byś w łatwy sposób nadrobił stracony czas.

Prowadzona od 2007 r. przez Fundację Nowoczesna Polska biblioteka internetowa Wolne Lektury to największy w Polsce profesjonalny serwis publikujący utwory należące do klasyki literatury polskiej i światowej. Projekt ten ma całkowicie niekomercyjny charakter. Objęty jest patronatem honorowym resortów kultury i edukacji oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a w realizacji tego przedsięwzięcia uczestniczy m.in. Biblioteka Narodowa..

Obecnie w Wolnych Lekturach znajduje się już ponad 2,2 tys. tytułów – od Homera, Szekspira, Balzaca, po Kiplinga czy Zolę; od Reja, do Schulza, Witkacego czy Żeromskiego. Wybór jest ogromny i obejmuje zarówno poezję, dramaty, jak i popularne powieści (nawet tłumaczenia polskich klasyków na obce języki!). Dostępne są także audiobooki (np. czytane przez Danutę Stenkę utwory Elizy Orzeszkowej, ”Księga dżungli” w interpretacji Jana Peszka, ”Obrona Sokratesa” czytana przez Andrzeja Chyrę itd.). Lista książek zresztą stale rośnie i warto sprawdzać ją na bieżąco. Co ważne – w bibliotece tej wszystkie publikacje są dostępne w każdej chwili, 24 godziny na dobę i całkowicie za darmo. Są to bowiem dzieła znajdujące się w tzw. domenie publicznej – zasobie twórczości dostępnej dla całej ludzkości bez ograniczeń (nie objętej autorskimi prawami majątkowymi).

Poszukiwanie lektur w bibliotece ułatwia czytelny i wygodny układ strony, która umożliwia przeszukiwanie tekstów z zastosowaniem różnych kryteriów – zarówno tradycyjnych (autor, tytuł, epoka, rodzaj, gatunek literacki), jak i odnoszących się do samej treści książek (motywy i tematy literackie). Wszystkie książki wzbogacone są o profesjonalne przypisy i komentarze, dzięki czemu odbiór dzieł może być bardziej pogłębiony.

Publikacje Wolnych Lektur dostępne są w kilku formatach (także w formacie DAISY, dostosowanym do potrzeb osób słabo widzących, mających kłopoty z czytaniem i niewidomych), dzięki czemu można je czytać, korzystając z różnego rodzaju urządzeń (komputerów, laptopów, tabletów, czytników, komórek i innych urządzeń mobilnych). Obecnie z biblioteki korzysta co miesiąc już ponad 200 tys. osób – nie tylko uczniów i nauczycieli, ale i np. seniorów. Wolne Lektury mają już także swoje profile w kilku serwisach społecznościowych (Facebook, NK, You Tube).

Więcej z kategorii Film, muzyka i książki
Polskie piosenki z lat 50. Muzyczna podróż w przeszłość
7 najsłynniejszych piosenkarzy XX wieku
Na kłopoty… Friedmann
Powiązane artykuły
Najlepsze polskie komedie lat 70., które bawią do łez
Polskie piosenki przedwojenne – część 1
Przeboje Czesława Niemena
Seniorzy śmieją się z samych siebie [FILMY]
CafeSenior poleca: Hotel Marigold