Witaminy na potencję dla mężczyzn – jakie najlepsze?

Witaminy na potencję wspomagają erekcję, pobudzenie i podniecenie. Problemy z potencją to poważny problem dla wielu mężczyzn. Dotyczy bardzo intymnej sfery, często jest źródłem stresu i niepokoju. Potencja to zdolność do przeżywania reakcji seksualnych. Siła potencji to bardzo indywidualna cecha. Mężczyzna niezadowolony ze swojej potencji powinien skonsultować się z lekarzem. Ale można także wzmacniać potencję dietą i witaminami. Systematyczne przyjmowanie określonych witamin w spożywanych produktach przyniesie z pewnością zadawalające korzyści.
Mężczyzna trzyma w dłoni pomarańczę
źrodło:123RF
Spis treści

Już od dawna lekarze potwierdzają, iż ruchliwość plemników, ich ilość i jakość w dużej mierze zależą od zdrowego trybu życia i diety bogatej w witaminy. Złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, korzystanie z używek (alkohol czy papierosy), stres i pośpiech w życiu to czynniki, które znacznie obniżają potencję. I jeśli taki stan nie jest spowodowany problemami zdrowotnymi, natury czysto medycznej to warto wspomagać naturalnie organizm. Warto zatem odrzucić ciężkostrawne posiłki, które powodują odkładanie tłuszczu w naczyniach krwionośnych i tym samym znacznie zmniejszają ich przepustowość. Warto uprawiać sport, aby podnosić poziom testosteronu i rozładowywać codzienny stres. Ale przede wszystkim warto wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty bogate w witaminy, sprzyjające potencji. 

Witaminy na potencję 

Niedobór witamin i minerałów to jeden z głównych powodów słabej potencji u mężczyzn. Panowie powinni zawsze pamiętać, iż wszystkie dobroczynne witaminy trzeba przyjmować w lekkostrawnych, dobrze skomponowanych posiłkach. Dobrze jest korzystać z sezonowych warzyw i owoców, jeść zdrowe niskokaloryczne produkty, aby organizm otrzymywał bombę witaminową. Można uzupełniać niedobór witamin suplementami, ale na wyraźne wskazanie lekarza. Z reguły dotyczy to mężczyzn po 45 roku życia. 

Jakie przyjmować witaminy na potencjędla mężczyzn, aby zwiększyć satysfakcję podczas zbliżenia? Oto najważniejsze z nich: 

 • witamina B1 - pobudza produkcję hormonów i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jąder, 
 • witamina B3 - wpływa korzystnie na prawidłowy metabolizm, a jednocześnie na impulsy energii, które występują podczas stosunku,
 • witamina B6 - podnosi poziom libido i pozwala utrzymać prawidłowy poziom prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za wydzielanie testosteronu poprzez stymulację pracy jąder, 
 • witamina B12 - ta witamina głównie odpowiada za pracę układu krwionośnego i rozszerzanie naczyń krwionośnych, co powoduje znacznie dłuższą erekcję. Mężczyźni po 50 roku życia tracą naturalną przyswajalność tej witaminy, dlatego też należy bardzo wspomagać organizm w tym zakresie, 
 • witamina E - jest to niezwykle ważna witamina, głównie w sferze życia seksualnego. To ona zwiększa produkcję hormonów płciowych. Jest także idealnym przeciwutleniaczem i wspiera witalność organizmu, 
 • witamina C - odpowiada za prawidłową odporność organizmu. W przypadku mężczyzn znacznie poprawia działanie śródbłonka, który w głównej mierze odpowiada za erekcję i jej siłę u mężczyzn, 
 •  Witamina A - wzmacnia materiał genetyczny i korzystnie oddziałuje na produkcję męskich hormonów płciowych. 

Obok witamin ogromne znaczenia dla potencji mają jeszcze 2 składniki mineralne: 

 • cynk - to najważniejszy mikroelement, który bardzo intensywnie wspomaga erekcję i ją zdecydowanie wydłuża. Cynk przede wszystkim przyczynia się do utrzymywania stałego poziomu witaminy A w organizmie, 
 • selen - każdy mężczyzna w trakcie wytrysku traci dużą ilość selenu, a zatem ciągle go trzeba uzupełniać w organizmie. Ten minerał jest podstawą tworzenia męskiego nasienia. Prawidłowy poziom selenu to gwarancja silnej erekcji i właściwej potencji. 

Najlepsza witamina na potencję 

Najlepszą i najskuteczniejszą witaminą na potencję dla mężczyzn jest witamina D. Ta witamina ma kluczowe znaczenie dla problemów z erekcją. To ona wpływa na prawidłowy stan komórek śródbłonka, który wyścieła naczynia krwionośne. Witamina D ochrania naczynia krwionośne przed zwapnieniem, a tym samym przed miażdżycą. A prawidłowy przepływ krwi do różnych narządów, w tym także męskiego członka, pozwala im sprawnie funkcjonować. Lekarze podkreślają, iż brak witaminy D w organizmie mężczyzny może przyczynić się do powstawania problemów ze wzwodem nawet o 30%. 

Większa ilość witaminy D to wyższy poziom testosteronu. Niedobór tej witaminy występuje, gdy jej poziom spada do 20 ng/ml. Aby zapobiegać takim spadkom należy przyjmować codzienne 600 jednostek witaminy D. Niestety braki tego składnika powodują częste problemy w łóżku. Jak temu zaradzić? Warto w okresie letnim i jesienno-zimowym korzystać ze słońca. Ale duże ilości witaminy D znajdują się w tłustych rybach, takich jak łosoś, karp, halibut, węgorz, makrela czy śledź. Można ją także znaleźć w nabiale czy jajkach, pełnym mleku, olejach roślinnych czy serach dojrzewających. 

Bardzo często trzeba wspomagać się suplementami, aby dostarczać odpowiednią ilość witaminy D organizmowi. Niestety jej zawartość w spożywanych produktach nie jest wystarczająca. 

Witaminy dla mężczyzn na potencję 

W jakich elementach diety można znaleźć najwięcej witamin na potencję dla mężczyzn? Należy dokładnie przeanalizować w każdej sytuacji codzienny jadłospis i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Trzeba także pamiętać w jakich produktach żywieniowych znajdują się poszczególne witaminy. 

Źródłem witaminy C są przede wszystkim jaja, ryby i wszystkie zielone warzywa, czyli pietruszka, sałata, koper, brokuły, fasolka szparagowa, szpinak i zielony groszek. Spora ilość tej witaminy jest także w truskawkach, malinach i agreście. W dużych ilościach witamina C występuje też w cytrynach, limonkach, grejpfrutach i pomarańczach. 

Źródłem witamin z grupy B (B3, B6, B12) są: banany, papryka, brązowy ryż, pełnoziarnisty chleb, suszone pomidory, orzeszki ziemne, kurczak czy indyk. Witamina B12 głównie występuje w tuńczyku, makreli, kawiorze, małżach, homarze czy jajkach. 

Źródłem witaminy E są przede wszystkim migdały i orzechy. Można ją także znaleźć w ziarnach zbóż, tłustych rybach i w maśle. 

Źródłem selenu są ryby, brązowy ryż, orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, cebula. 

Źródłem cynku są przede wszystkim owoce morza – ostrygi, krewetki małże. Ale można go także znaleźć w fasoli, zielonym groszku czy w węgorzu. 

Prawidłowa dieta z dużą zawartością witamin to jeden z podstawowych elementów udanego życia seksualnego. 

Czytaj również

Bibliografia

 • dr Michał Lew-Starowicz „Dieta na potencję. Poradnik dla mężczyzn dbających o sprawność seksualną”,
 • M. Bojanowska, M. Kostecka „Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność”, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wydział Nauk o Żywieniu i Biotechnologii, 2018 r.,
 • A. Jeznach-Steinhagen, A. Czerwonogrodzka-Senczyna „Postępowanie dietetyczne jako element zaburzeń płodności u mężczyzn”, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zakład Żywienia Człowieka, 2013 r.,
 • G. Gałuszka, R. Gałuszka i inni „Wpływ farmaceutyków na potencję i aktywność seksualną człowieka”, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu,
 • M. Szcześniak „Cynk – pierwiastek zdrowia”, Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku, Uniwersytet Medyczny, Wrocław, 2014 r.