Higiena okolic intymnych w dojrzałym wieku – na co zwracać szczególną uwagę?

Higiena okolic intymnych w dojrzałym wieku stanowi bardzo ważny aspekt życia, szczególnie pań około 50. roku życia i później. Prawidłowo wykonywana oraz regularna higiena okolic intymnych zapewnia komfort oraz rzadsze występowanie problemów, wywołanych brakiem dostatecznej opieki i pielęgnacji.
Lekarka pokazuje kobiecie wkładki urologiczne na nietrzymanie moczu
Źródło: 123rf
Spis treści

Okolice intymne a wiek dojrzały

Wraz z wiekiem stan skóry ulega zmianie: im jest ona starsza, tym staje się bardziej szorstka, sucha, chropowata, traci na elastyczności i wilgotności w naskórku. Dotyczy to również okolic intymnych. Skóra w strefach intymnych jest pozbawiona sprężystości, brakuje jej wilgotności, przez co staje się bardziej podatna na otarcia podczas stosunku oraz infekcje intymne.
Wiek dojrzały wiąże się u kobiety z nadejściem menopauzy. Niektóre objawy klimakterium, oprócz zatrzymania miesiączki, to suchość pochwy, brak zainteresowania seksem, czy nietrzymanie moczu. Na te przykre i krępujące symptomy menopauzy powinno się jak najszybciej reagować. Niektóre kobiety decydują się na hormonalną terapię zastępczą, czy farmakoterapię związaną z powstrzymaniem inkontynencji.
Warto jednak skorzystać z prostszych metod łagodzenia objawów klimakteryjnych i np. wprowadzić do codziennej gimnastyki ćwiczenia mięśni Kegla, zwiększyć dobową porcję ruchu, czy nastawić się na zdrowe odżywianie. Świetnym rozwiązaniem jest porzucenie nałogów, a przede wszystkim zaprzestanie palenia papierosów oraz spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach.

Problemy intymne w wieku dojrzałym

Jak już wcześniej wspomniano jednym z problemów intymnych, przypisanych niejako do wieku dojrzałego jest inkontynencja. Niekontrolowane oddawanie moczu u pań pojawia się znacznie częściej niż nietrzymanie moczu u mężczyzn.
Dlatego właśnie zaleca się kobietom aby już w okolicy 40. roku życia zaczęły dbać o mięśnie dna miednicy. Jeśli zachodzi obawa o to jak ćwiczyć mięśnie Kegla, można się poradzić ginekologa lub instruktorki fitness, czy nauczyciela jogi.
Trening obejmujący ćwiczenia mięśni dna miednicy polega na naprzemiennym napinaniu tzw. zwieraczy moczu i odbytu oraz rozluźnianiu ich. Podczas wykonywania tej aktywności należy zachowywać się tak jak gdyby chciało się wstrzymać strumień moczu oraz nie dopuścić do wydostania się kału. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu powinno się wykonywać regularnie, kilka razy w tygodniu, a najlepiej każdego dnia.
Innym częstym problemem intymnym u kobiet dojrzałych jest suchość pochwy, co utrudnia odbywanie stosunków płciowych, sprzyja natomiast infekcjom intymnym. Aby zneutralizować ten kłopot, warto poprosić ginekologa o przepisanie dopochwowych globulek lub maści z pałeczkami kwasu mlekowego. Można też zabezpieczyć się w odpowiednie lubrykanty, nawilżające sfery intymne i uprzyjemniające uprawianie miłości.

Higiena okolic intymnych w wieku dojrzałym

Okolice intymne należy utrzymywać w czystości zawsze, niezależnie od wieku. Jednak w wieku dojrzałym oraz senioralnym trzeba zwracać szczególną uwagę na właściwą i regularną higienę tych stref.
Jeśli zdarzają się incydenty popuszczania moczu, a zwłaszcza jeśli ktoś cierpi na nietrzymanie uryny, powinno się podmywać części intymne ciała po każdym takim zdarzeniu. Nie wolno trzeć skóry w okolicach intymnych, a delikatnie obmywać je nie za gorącą wodą oraz osuszać przykładając miękki ręcznik do skóry (do okolic intymnych powinien być odrębny ręcznik).
Warto przestawić się natrysk kosztem ograniczenia lub zupełnej rezygnacji z długotrwałych kąpieli w wannie, które wysuszają naskórek i wypłukują cenne mikroelementy z pochwy.

Kosmetyki a higiena intymna skóry dojrzałej

Do mycia stref intymnych powinno się używać przeznaczonych do tego wyrobów – czyli płynów do higieny intymnej o ph między 4,5 – 5,5, czyli o kwaśnym odczynie, który korzystnie na środowisko pochwy. Wygodnym rozwiązaniem, szczególnie kiedy jest się poza domem, są chusteczki nawilżane do higieny intymnej o kwaśnym ph.
Należy zrezygnować z myjek i gąbek, które mogą spowodować otarcia i podrażnienia skóry oraz stanowią siedlisko bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Warto do pielęgnacji skóry włączyć produkty, które zawierają jak najwięcej naturalnych składników, a jak najmniej (najlepiej wcale) parabenów. Dobrze żeby środki te były bogate m.in. w:

  • aminokwasy,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • kreatynę,
  • olejek migdałowy,
  • czy przeciwzapalny panthenol.

Jeśli jednak dojdzie do podrażnień, stanów zapalnych skóry, czy odleżyn, można sięgnąć po preparaty z tlenkiem cynku, które mają działanie przeciwbólowe i regeneracyjne oraz z argininą o właściwościach przyspieszających gojenie.

Środki higieniczne a dojrzała higiena intymna

Jeśli zdarza się gubić mocz, warto wyposażyć się we wkładki na nietrzymanie moczu. Wykazują one dużą chłonność, dobrą przyczepność do podłoża (do bielizny) i pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Wkładki anatomiczne powinno się zmieniać po każdym incydencie popuszczenia moczu (wcześniej podmywając się w bidecie lub korzystając ze specjalnych chusteczek do higieny intymnej). Dlatego warto mieć odpowiedni zapas tych produktów ze sobą. Należy też pamiętać o noszeniu przy sobie bielizny na zmianę.
Kiedy problem nietrzymania moczu jest poważniejszy, rynek farmaceutyczny proponuje stosowanie np. pieluchomajtek, majtek chłonnych, czy pieluch anatomicznych. Wybór dopasowanego środka chłonnego powinien opierać się na takich parametrach jak grubość, chłonność, szczelność, kształt oraz sposób mocowania wyrobu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Zobacz jeszcze