Wiosna w ogrodzie i na balkonie. Co sadzić na wiosnę?

Wiosna w ogrodzie i na balkonie to pracowity czas miłośników kwiatów. Efekty wszystkich prac, wykonywanych wczesną wiosną cieszą oko przez całą wiosnę i lato. Trzeba tylko wiedzieć, co sadzić w ogrodzie i na balkonie.
Kwiaty na balkonie
źródło:123RF
Spis treści

Wiosenne porządki w ogrodzie wymagają pracy, zaangażowania i pewnej wiedzy. Nieco prościej jest na balkonie. Tu mniejsza powierzchnia i ograniczone możliwości zagospodarowania wymagają także mniejszego wysiłku. Jednak obydwa  miejsca mogą stać się przyjemnym miejscem do spędzania wolnego czasu, ciesząc każde oko. Warto wiedzieć, jakie podstawowe czynności należy wykonać w ogrodzie po zimie. 

Wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie to pracowity czas. To nie tylko pierwsze sprzątanie wokół domu. To także sprzątanie w całym ogrodzie i przygotowywanie miejsc do nowych nasadzeń lub pielęgnacja już istniejących. Dobrze jest mieć plan działania i się do niego przygotować. Jakie prace wiosenne należy wykonać w ogrodzie? Oto lista tych najważniejszych działań, szykujących ogród do przyjścia wiosny: 

●      zdjęcie okryć z roślin, które zostały zabezpieczone jesienią- jest to bardzo ważny element przygotowań do wiosny. Trzeba to zrobić możliwie jak najwcześniej, gdyż już mocno ciepłe dni przyspieszają wegetację tych roślin. Ogrodnicy często podkreślają, iż powinien być to dzień pochmurny, bezwietrzny i wilgotny. Zbyt silne słońce w czasie i po zdejmowaniu osłon może nawet przypalić rośliny czy młode listki, które już się w takim czasie pojawiają;

●      wiosenne cięcie krzewów- te czynności należy wykonywać od połowy marca, ale warto śledzić prognozy pogody, gdyż musi minąć okres mrozów. Przycinając krzewy zawsze należy pamiętać o tym, iż mogą się w nich znajdować gniazda ptaków. Z krzewów trzeba usuwać głównie pędy suche, połamanei zmrożone. Warto także wyciąć pędy z łuszczącą się korą,

●      wiosenne cięcie drzew- wtym przypadku należy także usuwać suche izniszczone gałęzie. Najlepiej ciąć je za tak zwana obrączką, czyli miejscem, gdzie gałęzie łączą się z pniem. W przypadku drzew owocowych powinno usuwać się też te gałęzie, które są położone za blisko siebie lub się krzyżują,

●      wiosenne cięcieżywopłotów- przypadku żywopłotów wystarczy przyciąć całe przyrosty z poprzedniego roku,

●      grabienie trawnika- po zimie należy używać ostrych grabi, z mocnymi drucianymi końcówkami. Wszystkie pozostałości typu liście czy suche źdźbła są wczesną wiosna już bardzo twardą, zbitą masą. Niekiedy potrzeba przeprowadzić wertykulację. Jest to zabieg polegający na pionowym cięciu darni na głębokość do 15 mm. Takie profesjonalne działanie usuwa obumarłe części roślin i mchu, zapewniając lepszy dostęp wody i nawozów, 

●      czyszczenie wszystkich nawierzchni w ogrodzie- do takich miejsc należą tarasy, chodnikiczy podjazdy. Można takie miejsca zamieść, umyć wodą z dodatkiem detergentu. Niektóre powierzchnie należy umyć silnymi strumieniami wody, przy użyciu myjki ciśnieniowej, wspomagając mycie silnymi detergentami. Takiego mycia wymaga każdego rodzaju bruk.

Jakie kwiaty sadzić na wiosnę?

Wraz z początkiem wiosny można w ogrodach sadzić różne kwiaty, ale zawsze należy przygotować ziemię dla nowych sadzonek. Warto ją wcześniej spulchnić i wzmocnić nawozem. Sadzenie kwiatów w ogrodzie można już zacząć w marcu, ale jest to jeszcze czas bardzo wczesnej wiosny, a zatem nie wszystkie kwiaty się do tego. Z pewnością w tym miesiącu przyjmą się następujące kwiaty:

 • maki polne, 
 • chabry,
 • bratki, 
 •  stokrotki,
 •  lilie,
 • nagietki,
 • niezapominajki.

Niektórzy ogrodnicy uważają, iż stokrotki i niezapominajki powinno sadzić się dopiero w kwietniu, ale jeśli marzec jest już pięknym i słonecznym wiosennym miesiącem to można z pewnością robić już pewne nasadzenia. Najlepszym miesiącem dla wiosny w ogrodzie jest kwiecień. To zdecydowanie łagodniejszy miesiąc pod względem temperatury, nie ma już raczej porannych przymrozków. Jakie kwiaty sadzić w ogrodzie w kwietniu? Oto lista:

 • stokrotki- tokwiaty bardzo mało wymagające, także co do rodzaju gleby. To idealna roślina dla początkującychogrodników,
 • tulipany- te kwiaty należy sadzić bezpośrednio po zakupie cebulek, aby ich nie przesuszyć. Lubią bardzo nasłonecznione miejsca w wilgotnej glebie. Pięknie wyglądają w dużych skupiskach
 • gladiole- te kwiatki lubią, aby ziemia była już dostatecznie „ciepła”, około 10°C. Najlepiej sadzić je w nasłonecznionych miejscach, gdzie gleba jest dosyć żyzna,
 •  tygrysówki- najlepiej sadzić je wczesną wiosną, jak tylko skończą się przymrozki. To rodzaj kwiatów cebulowych, które lubią słońce i żyzną ziemię.

Rośliny wiosną, czyli co sadzić w maju? 

Wiosna w ogródku najpiękniej rozkwita w maju. Jest to miesiąc pełnego ocieplenia i większość ogrodników właśnie wtedy rozpoczyna najintensywniejsze prace ogrodowe. Do najpopularniejszych kwiatów tego miesiąca należą:

 • begonie bulwiaste,
 • maciejki,
 • mieczki,
 • dalie,
 • pacioreczniki,
 • aksamitki,
 •  astry,
 • rezedy,
 • szałwia,
 • słoneczniki.

Kwiaty jednoroczne wymagają określonego przygotowania przed posadzeniem. Tylko wtedy przyjmą się w sposób właściwy. Często zalecane jest tak zwane wietrzenie rozsady. Co to oznacza? To bardzo proste działania. Początkowo należy wietrzyć pomieszczenia, w których znajdują się przygotowane do sadzenia rozsady. Następnie można wystawiać je na balkon w ciągu dnia i chować do domu na noc. W ten sposób sadzonki bezpiecznie przygotowywane są do warunków na zewnątrz. Trzeba także pamiętać o dość intensywnym podlewaniu ziemi wokół rozsady. 

Jeżeli prognozy przewidują przygruntowe przymrozki w początku maja, warto sadzenie roślin przełożyć na drugą połowę miesiąca. Każdy kwiat ma swoje indywidualne „upodobania”. Jedne lubią cień, inne miejsca mocno nasłonecznione. Każdy kwiat wymaga też innego rodzaju gleby. Warto zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi zaleceniami, aby kwiaty piękne rosły i cieszyły swoim wyglądem przez całą wiosnę i lato.

Kiedy sadzić kwiaty na balkonie?

Co do zasady najlepiej sadzić kwiaty na balkonie w drugiej połowie maja. Jest już na tyle ciepło, aby rośliny spokojnie zakwitły i przetrwały, lecz pierwsze kwiaty przy sprzyjającej pogodzie można sadzić na balkonie już w połowie kwietnia. Jednak tak wczesne wystawienie kwiatów na zewnątrz wymaga wnikliwej obserwacji prognoz pogodowych. Jeśli tylko zapowiadane są nocne przymrozki należy kwiaty schować do domu. 

Natomiast połowa maja to już zdecydowanie bezpieczny czas i rośliny mogą bez ograniczeń przebywać na balkonie. Czerwcowe dni i noce sprzyjają rozkwitowi kwiatów, a  wtedy potrafią one przetrzymać w pięknej formie aż do późnej jesieni. 

Aby prawidłowo sadzić kwiaty i tym samym zatrzymać wiosnę na balkonie, należy się odpowiednio przygotować. Co to oznacza? 

 • Konieczność zakupienia większych pojemników na kwiaty, aby tak szybko nie wysychały;
 • zapełnienie donic świeżą ziemią (nie pozostawiać tej z zeszłego roku);
 • wyłożenie dna donic czarna folią w celu zatrzymania wilgoci;
 •  zostawiać miejsce między świeżo posadzonymi roślinami, aby mogły się swobodnie rozrastać;
 • podlewać kwiaty zaraz po posadzeniu.

Wiosna co roku kojarzy się z kwiatami, zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Bratki, niezapominajki czy chabry to piękna naturalna dekoracja. Piwonie, magnolie, bez czy forsycja umilą nawet najbardziej pochmurny dzień.   

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach „Drzewa i krzewy w ogrodzie przydomowym”, 2012 r.,
 • 2. W. Hensel „ABC Ogrodnictwa – poradnik dla początkujących”,
 • 3. „Jak dobrać rośliny do ogrodu kwiatowego?”, poradnik,
 • 4. B. J. Gawryszewska, K. Herman „Ogród za oknem”, Warszawa 2007 r.