Wiosną postaw na sport!

Spis treści

Nadszedł ten upragniony czas – wiosna! Słońce, budząca się do życia przyroda... wszystko zachęca do tego, by wyjść na zewnątrz i zadbać o siebie. Wiosną postaw na sport. Jaki? Oto kilka propozycji.

 

Z umiarem, ale systematycznie


W zdrowym ciele zdrowy duch! Nieraz słyszeliśmy tę wytartą już nieco frazę. Łatwo bowiem powiedzieć, trudniej wziąć się w garść i zacząć dbać o aktywność fizyczną. Ale wiosna to najlepszy czas na to, by podjąć tego typu decyzję. Pogoda zachęca do spacerów i wycieczek, łatwiej też zebrać grupę znajomych i poćwiczyć razem.

 

 

Korzyści dla zdrowia


Poza tym istnieje cała gama korzyści wynikających z aktywności fizycznej w każdym wieku. Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmacniamy wydolność organizmu, dzięki czemu nie męczy się tak szybko. Do tego wzmacniamy odporność – wszelkie wirusy i bakterie trzymają się z daleka, nie grozi nam więc przeziębienie czy nagłe osłabienie.

 

 

W zdrowym ciele zdrowy duch


Z ruchu korzysta całe ciało! Dzięki regularnej aktywności fizycznej wszelkie schorzenia charakterystyczne dla osób starszych pojawiają się później. Także kości i stawy pozostają w lepszej formie. Innymi słowy - ruch spowalnia starzenie się, a także ogranicza ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, miażdżyca, choroby serca, choroba Parkinsona lub Alzheimera.

 

 

Sposoby na aktywność


Ale co wybrać, by sobie nie zaszkodzić? Bardzo dobrym pomysłem są regularne spacery. A jak dobrze wiemy, spacer wydłuża życie, co potwierdzają naukowcy zajmujący się ludzkim zdrowiem. Wystarczy pół godziny spaceru dziennie, by wzmocnić organizm i uchronić się przed chorobami.

By urozmaicić spacery, warto zaopatrzyć się w kije nordic walking, które odciążają stawy i stanowią znakomitą podporę podczas ćwiczeń. Dzięki spacerom wzmocnisz serce, poprawisz krążenie, dotlenisz organizm. Gdzie najlepiej spacerować? Wybierz ciche miejsce z dala od miejskiego gwaru. Albo spaceruj rano lub wieczorem. Możesz to robić w towarzystwie, by poczuć się raźniej i mieć motywację do systematycznych ćwiczeń.

 

 

Aerobic na świeżym powietrzu


Spacer to nie jedyna opcja. Popularnością cieszą się wspólne ćwiczenia aerobowe na świeżym powietrzu, na przykład w parku. Wystarczy nieco przestrzeni, ładna pogoda i grupa osób zapalonych do aktywnego spędzenia czasu.

Ćwiczenia nie powinny być zbyt męczące – dozwolone jest wszystko, co poprawi krążenie, rozrusza stawy, ale nie obciąży nadmiernie organizmu. Można ćwiczyć pod okiem trenera lub zdać się na własną wyobraźnię – należy tylko uważać, by nie przesadzić i nie doprowadzić do kontuzji.

 

 

A może rower?


Wiosna to idealny czas na wycieczki rowerowe. I w tym przypadku również można to robić albo w pojedynkę, albo w towarzystwie przyjaciół. Jazda na rowerze w największym stopniu wpływa na stawy oraz krążenie. Serce pracuje szybciej, oddech staje się głębszy, nogi pracują równomiernie. Zanim jednak wyruszysz na rowerową wyprawę, pamiętaj o tym, żeby sprawdzić jego sprawność.

 

 

Zanim zaczniesz ćwiczyć


Oczywiście, zanim zdecydujesz się na regularne ćwiczenia czy spacery, nie zapominaj o swoim zdrowiu. Zasięgnij opinii lekarza o tym, jaki typ aktywności jest dla Ciebie najlepszy. Może okazać się, że z powodu jakiegoś schorzenia czy choroby powinieneś uważać na to, by się nie przemęczać.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń pamiętaj o odpowiednim ubiorze, a następnie lekkiej rozgrzewce. Miej przy sobie butelkę wody mineralnej. Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie forsuj się. I przede wszystkim pamiętaj o oddechu – na zakończenie zadbaj o odpowiedni relaks. I nie zapomnij, by jutro też wyjść na półgodzinny, zdrowy spacer!

 

Więcej z kategorii Sport
5 prostych ćwiczeń przy biurku - w pracy też możesz się gimnastykować
Sposoby na nietrzymanie moczu – sport jest ważny
Mężczyzna odpoczywa pod drzewem po jeździe na rowerze
10 najprzystojniejszych trenerów MŚ 2018 po 50-tce
Powiązane artykuły
Najszybsza babcia świata. Ma 75 lat i biega w maratonach
Emerytura olimpijska - za jaki medal i ile wynosi?
Jazda na rowerze
Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie sporty możesz uprawiać
Gimnastyka dla seniorów: ćwiczenia na kręgosłup
Ćwiczenia na kręgosłup – szyjny, lędźwiowy i piersiowy