Test na menopauzę – cena i pytania. Online czy apteka?

Test na menopauzę stwarza możliwości potwierdzenia fazy przekwitania. Menopauza to nieuchronny moment w życiu każdej kobiety. Różni się tylko objawami i stopniem nasilenia dolegliwości. Taki test można samodzielnie wykonać w domu. Jego wynik potwierdzi albo zaprzeczy menopauzie. Jest to pierwszy krok do diagnostyki w tym kierunku. W okresie przekwitania kobiety odczuwają wiele zmian. A większość z nich budzi niepokój. Organizm zaczyna inaczej funkcjonować, zmienia się ciało, zmienia się psychika. Najgorszy jest strach przed nieznanym. Jak przeprowadzić test na menopauzę i gdzie go zakupić?
Model macicy
źrodło:123RF
Spis treści

Test na menopauzę 

Menopauza to taki okres w życiu kobiety, kiedy jej funkcje rozrodcze powoli zanikają. Zdecydowanie obniża się poziom hormonów, miesiączki stają się nieregularne, ciało zmienia swój kształt. Warto wtedy potwierdzić, czy wszystkie te niepokojące zmiany są wynikiem menopauzy. W przeciwnym razie mogą być także oznaką choroby. Organizm daje różne sygnały w czasie przekwitania w zależności od poziomu hormonów. Można takie badanie przeprowadzić w poradni, wykonując wstępne badanie krwi, które zleca i analizuje lekarz. Można też wykonać test w warunkach domowych, aby uzyskać pierwszą informację o zmianach w swoim organizmie. 

Test na menopauzę odpowiada na pytanie, czy kobieta weszła w okres przekwitania. Działa on (i wygląda) podobnie jak test ciążowy, co oznacza, iż ujawnia obecność hormonów w moczu. Test na menopauzę można zakupić w aptece lub online i samodzielnie zrobić w domu. Należy tylko umieścić kilka kropel porannego moczu na płytce testu i po czasie wskazanym przez producenta sprawdzić wynik. 

W jaki sposób działa taki test? Jest to test diagnostyczny, który wykrywa FSH w moczu. FSH, zwany także folitropiną to hormon folikulotropowy, wytwarzany w przysadce mózgowej kobiet. Pełni w organizmie każdej kobiety ważną funkcję. Jest wydzielany w różnej ilości, w zależności od wieku. Hormon ten reguluje stężenie estrogenów i progesteronu. Odpowiada także za funkcjonowanie układu rozrodczego. Podwyższony poziom FSH świadczy o występowaniu menopauzy. Testy domowe pozwalają na wykrycie w moczu hormonu o stężeniu 25 mlU/mlm lub więcej. Wraz z wiekiem niestety jego poziom dalej się podwyższa. A to właśnie poziom FSH decyduje o dolegliwości objawów przekwitania. 

Jakie są rodzaje testów na menopauzę? 

Testy na menopauzę to nie tylko te domowe. Można je także przeprowadzić pod kontrolą lekarza, wykonując następujące badania: 

 • morfologię krwi pod kątem obecności FSH, TSH, LH. Warto także zrobić wtedy badanie pełnej morfologii, zmierzyć poziom mocznika i glukozy we krwi; 
 • badanie ginekologiczne, które może stwierdzić niedobory estrogenów w obrębie błony śluzowej sromu i pochwy; 
 • badanie USG z głowicą waginalną, sprawdzające istnienie endometrium i obecność pęcherzyków Graafa. 

Na podstawie takich szczegółowych badań lekarz jest w stanie dokładnie określić, czy rozpoczęła się już menopauza, w jakim jest stadium i czy należy wprowadzać wspomagającą terapię hormonalną. Bardzo często w wielu poradniach można zrobić testy, określane mianem „Menopauza”. Jest to pakiet badań, przygotowany przez lekarzy endokrynologów-ginekologów. Jego szczegółowe i wielowątkowe wyniki pozwalają każdemu lekarzowi wdrożyć jak najodpowiedniejsze leczenie. 

Testy na menopauzę, wykonywane w domu dają także odpowiedź na pytanie, czy menopauza się już zaczęła. Wiarygodność tych testów wynosi 98-99%. Ale obraz badania może być w niektórych przypadkach zaburzony. Przede wszystkim chodzi o sytuacje, w których kobieta przyjmuje leki hormonalne, a w szczególności środki antykoncepcyjne. Jak odczytywać wyniki takiego testu? Są 2 możliwości: 

 • wynik pozytywny, kiedy na teście płytkowym pojawiają 2 czerwone linie, świadczące o stężeniu FSH w moczu ponad 25 mlU/ml, 
 • wynik negatywny, kiedy na płytce testowej pojawia się tylko jedna czerwona kreska w obszarze kontrolnym. 

Należy zawsze pamiętać, iż stężenie hormonu FSH zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Zatem trzeba przeprowadzić dwa testy na menopauzę (są z reguły w jednym opakowaniu), w odstępie tygodnia, a wtedy wynik będzie najbardziej wiarygodny. 

Jak rozpoznać menopauzę? 

Kiedy sięgnąć po test na menopauzę? To pytanie często zadają sobie kobiety. Warto zrobić taki test, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki menopauzy. Klimakterium pojawia się najczęściej pomiędzy 45, a 55 rokiem życia. Jest to ostateczne ustanie miesiączki. Menopauzę można potwierdzić ostatecznie po 12 miesiącach od ostatniej menstruacji i braku zmian chorobowych czy patologicznych. Jakie są podstawowe objawy menopauzy? Oto one: 

 • uczucie częstego silnego kołatania serca, 
 • uderzenie gorąca i zlewne poty, 
 • częste bóle głowy, 
 • nietrzymanie moczu, 
 • niespokojny sen, 
 • uczucie silnego zmęczenia, nawet mimo wypoczynku, 
 • suchość pochwy
 • bolesność przy stosunkach płciowych, 
 • rozdrażnienie, nieuzasadniony niepokój, zmienność nastrojów, 
 • zaburzenia koncentracji, 
 • kłopoty z pamięcią. 

Sam brak miesiączki czy zaburzenia miesiączkowania nie zawsze oznaczają menopauzę. Często mogą być objawem choroby. Ale jeśli wiele z wymienionych objawów dotyka kobietę, są uciążliwe i nasilają się z upływem czasu to warto zrobić test na menopauzę, aby rozpocząć dalszą diagnostykę. 

Cena testu na menopauzę 

Test na menopauzę, który można wykonać samodzielnie w domu to koszt pomiędzy 13,00 - 20,00 zł. A zatem nie jest to zakup, który mocno obciąża kieszeń. Warto z niego skorzystać, gdyż daje pewien obraz przyczyn różnych kobiecych dolegliwości. Wszystkie tego rodzaju testy można kupić w aptece bez recepty lub online. Wiele aptek internetowych posiada szeroki wybór tego typu produktów. Każdy z nich składa się z 2 testów diagnostycznych, zawierających 1 test płytkowy, jedną pipetkę, 1 środek pochłaniający wilgoć i instrukcję obsługi. 

Opinie o tego typu testach są raczej pozytywne. Każde opakowanie testu zwiera 2 egzemplarze, a zatem można go wykonać dwukrotnie. Jeżeli dwa razy pokaże się podwyższony poziom FSH to jest to już wyraźne potwierdzenie, że zaczął się czas menopauzy. Zawsze jednak należy pamiętać, iż ostatecznie jakąkolwiek diagnozę może postawić tylko lekarz ginekolog. Albowiem obraz nie jest wiarygodny, jeśli kobieta przyjmuje leki hormonalne (na przykład antykoncepcyjne). 

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Olczyk, L. Bułaś, A. Konieczny „Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej”, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Diagnostyka, 2010 r.,
 • T. Petryński, G. Stachowiak „Menopauza – fakty i kontrowersje”, Klinika Ginekologii i Chorób Menopauzy, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Łódź, 2006 r.,
 • D. Koligat, A. Paczkowska, M. Michalak i inni „Występowanie depresji i lęku w okresie menopauzy”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2015 r.,
 • Dr Ann Louise Gittleman „Premenopauza. Praktyczny poradnik dla każdej kobiety po 35 roku życia”.