Typowe i nietypowe objawy menopauzy
Menopauza to medyczne określenie na ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym przez co najmniej 12 miesięcy nie wstąpiła miesiączka. Menopauza jest fizjologicznym stanem, dlatego nie należy jej mylić z zaburzeniami miesiączkowania wywołanymi stanami chorobowymi. Kobiety w Polsce wchodzą w okres klimakterium między 45. a 55. rokiem. Średnio ostatnia miesiączka występuje w wieku 51 lat. Menopauza wiąże się z licznymi zmianami hormonalnymi, które wywołują różne dolegliwości. Nie tylko ustępuje krwawienie miesiączkowe, ale pojawiają się także objawy ze strony układu płciowo-moczowego, nerwowego, pokarmowego, krążenia oraz kostno-stawowego.
Wśród typowych objawów menopauzy wymienia się:
- uderzenie gorąca,
- nadmierne poty,
- bezsenność,
- nerwowość,
- drażliwość,
- płaczliwość,
- obniżony nastrój,
- zawroty i bóle głowy,
- omdlenia,
- zaburzenia rytmu serca,
- zmęczenie,
- spadek libido,
- spowolniony metabolizm.
Uderzenia gorąca uchodzą za klasyczny objaw menopauzy. Odczuwa je 80 proc. kobiet. Jedne kilka razy w tygodniu, inne nawet kilkanaście razy na dobę. Kobiety opisują je jako falę ciepła idącą od klatki piersiowej do twarzy, której towarzyszy zaczerwienienie twarzy, dreszcze, zimne poty oraz trudności z koncentracją. Większość pacjentek popada także w niestabilność emocjonalną. Emocje potrafią gwałtownie przechodzić od drażliwości do płaczliwości. Kobiety w okresie menopauzy często popadają w stany depresyjne. Zdarzają się także objawy nietypowe, pozornie niezwiązane z menopauzą.
Nietypowe objawy menopauzy
Labilność emocjonalna w przebiegu menopauzy nikogo już nie zaskakuje. Powszechnie wiadomo, że nadmierna drażliwość i obniżony nastrój towarzyszą klimakterium. Zdecydowanie mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że objawem menopauzy mogą być dolegliwości mięśniowo-stawowe oraz schorzenia układu moczowego. Do zbioru nietypowych objawów menopauzy można zaliczyć:
- szumy uszne,
- ataki lęku i paniki,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- mrowienia w dłoniach i stopach,
- osteopenię,
- osteoporozę,
- choroby serca i naczyń,
- parcie na mocz,
- dyslipidemię,
- insulinooporność,
- atrofię urogenitalną,
- zespół suchego oka,
- wypadanie włosów,
- zmarszczki i utratę jędrności skóry,
- duszność.
Na szczególną uwagę zasługuje atrofia urogenitalna, gdyż zaburzenia tego rodzaju odczuwa ponad 50 procent kobiet w okresie menopauzy. Pod pojęciem atrofii urogenitalnej znajdują się takie dolegliwości jak suchość w pochwie, świąd, pieczenie, szczypanie, podrażnienie i upławy. Ich skutkiem jest dyspareunia, czyli ból podczas stosunków seksualnych. Atrofia urogenitalna to także dolegliwości ze strony układu moczowego. Kobiety w okresie menopauzy odczuwają silne parcie na mocz, które wybudza je w nocy. Często mają zakażenia układu moczowego. Menopauza może także przyczynić się do nietrzymania moczu.
Nietypowe objawy zbliżającej się menopauzy
Perimenopauza to okres poprzedzający menopauzę, który także daje mniej lub bardziej charakterystyczne objawy. W czasie perimenopauzy zwykle występują acykliczne krwawienia z dróg rodnych. Miesiączki najczęściej są obfite i przedłużają się, ale występują rzadziej. Do bardziej nietypowych objawów zbliżającej się menopauzy zaliczają się: tkliwość piersi, obrzęki kończyn, bóle w podbrzuszu oraz bóle pleców. Niekiedy także podwyższone ciśnienie krwi. Okres perimenopauzy zaczyna się średnio 4-5 lat przez menopauzą.
Nietypowe objawy menopauzy i ich przyczyny
Za typowymi oraz nietypowymi objawami menopauzy stoją hormony. W ciele kobiety przechodzącej menopauzę zachodzi wiele zmian hormonalnych. Przede wszystkim znacząco spada poziom estrogenów i progesteronu. Niskie stężenie tych hormonów prowadzi między innymi do zaniku błony śluzowej pochwy, co tłumaczy pojawienie się atrofii urogenitalnej. Obniżony poziom hormonów płciowych przekłada się także na gospodarkę wapniową organizmu i poziom cholesterolu, dlatego u kobiet w okresie menopauzy częściej diagnozuje się osteoporozę oraz wzrasta ryzyko miażdżycy. Mogą też pojawić się problemy kardiologiczne. Wreszcie wahania hormonalne mają bezpośredni wpływ na układ nerwowy. Często kobiety, która ostatnią miesiączkę mają już za sobą, zaczynają inaczej postrzegać siebie i swoją kobiecość, co przekłada się negatywnie na ich stan psychiczny.
Czytaj też: