Telefon dla seniora: komórkowy, bezprzewodowy, tradycyjny

Telefon dla seniora oprócz zwykłej łączności ze światem, ma zapewniać bezpieczeństwo i możliwość szybkiego kontaktu z bliskimi lub pogotowiem w razie zagrożenia zdrowia oraz życia. Tradycyjny, przenośny, komórkowy – jaki powinien być telefon dla seniorów? Czy w dobie dotykowych smartfonów można znaleźć prosty i wygodny w użytkowaniu telefon komórkowy dla seniora?
Spis treści

Telefon dla seniora

 Nie jest to wcale rzadki widok w polskich domach: telefon dla seniora, to ten sam aparat, który stał na szafce lub wisiał na ścianie dobrych 30 lat temu, będąc wówczas spełnieniem marzeń o łączności ze światem bez wychodzenia z domu.

Choć coraz więcej Polaków rezygnuje z tradycyjnych telefonów stacjonarnych, wciąż pozostają one jedynym środkiem łączności wielu osób w podeszłym wieku. Czasem jest to środek wystarczający, aby zapewnić podstawowy kontakt w razie niebezpieczeństwa, jednak w przypadku osób prowadzących jeszcze aktywny tryb życia, poruszających się samodzielnie poza domem, telefon komórkowy wydaje się narzędziem nieodzownym.

I wcale nie musi to być naszpikowany technologiami dotykowy smartfon dla seniora. Wciąż istnieją przecież telefony komórkowe z klawiaturą, często nazywane telefonami dla seniora.

Czytaj też: Telefon komórkowy dla seniora – wybierz telefon dla starszej osoby

Telefony dla seniora – jaki najlepszy?

Telefon dla seniora musi spełniać kilka podstawowych kryteriów, niezależnie od tego, czy jest to aparat stacjonarny czy komórkowy. Telefon dla seniora musi być maksymalnie wygodny w użytkowaniu i dostosowany do preferencji, zaawansowania technologicznego oraz stanu zdrowia użytkownika. Duże guziki, duży czytelny ekran, dobry głośnik, możliwość szybkiego wezwania pomocy – tak stereotypowo są spostrzegane telefony dla seniora i jest w tym duża doza racji. Telefon dla starszej osoby powinien przede wszystkim dawać poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Telefon dla seniora musi być tak dobrany, by starsza osoba bez problemu skorzystała z niego nawet w sytuacji silnie stresowej.

Telefon dla seniorów – jaki wybrać?

Pokutuje mit, że telefon dla starszych osób nie musi być arcydziełem współczesnej technologii. Byle dzwonił. Wiele zależy od potrzeb oraz nastawienia samego seniora. Dla osób spędzających czas wyłącznie we własnym mieszkaniu, nierzadko tak chorych czy niedołężnych, że nie opuszczają już łóżka, wystarczającym rozwiązaniem może być telefon stacjonarny. Aczkolwiek – jeśli w domu wciąż wisi aparat pamiętający czas PRL – dobrze byłoby wymienić go na nowszy model.

Telefon dla seniora, nawet jeśli prosty i stacjonarny, nie musi, a wręcz nie powinien być telefonem przedpotopowym. Współczesne telefony często mają budowę bezprzewodową, umożliwiającą korzystanie z aparatu w całym domu. Mają też one możliwość zapisania małej bazy kontaktów, w tym telefonów alarmowych, wyświetlają numer, z którego przychodzi połączenie, wyświetlają czas rozmowy.

Telefon dla starszej osoby

Trzeba jednak pamiętać: telefony stacjonarne, nawet bezprzewodowe, nie dają jednak tego, co oferuje telefonia komórkowa. Nie dają pełnej mobilności, a także łączności ze światem w znacznie szerszym zakresie – choćby poprzez internet. Dlatego telefon dla seniora aktywnego, spędzającego czas poza domem, zdecydowanie powinien być telefonem komórkowym.

Czytaj też: SMS-owe oszustwa. Jak się przed nimi chronić?

Telefon komórkowy dla seniora

Z badań przytaczanych w 2015 roku wynikało, że z telefonów komórkowych korzystało 92 procent Polaków, to aż o 4 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej. W grupie osób w wieku 18-24 lata odsetek użytkowników komórek wyniósł równe 100 procent. Grupą, która zdecydowanie zaniżała średni wynik byli seniorzy. Wśród osób po 60 roku życia, komórkę miało jedynie 73 procent badanych.

Badania te jasno wskazują, że telefon komórkowy dla seniora to interesujący temat i dla socjologów i dla specjalistów od marketingu i handlu. Dla tych ostatnich – to wciąż ogromne pole do zagospodarowania.

Komórka dla seniora

Jeżeli już decydujemy się na telefon komórkowy dla seniora ­- jak powinien być zbudowany i jakie powinien posiadać funkcje? Żeby odpowiedzieć na te pytania, trzeba sobie uświadomić, że powód niechęci do komórek u osób starszych leży w kilku sferach: technologicznej, mentalnej oraz chodzi zarówno o stan zdrowia (wzrok, słuch, sprawność ruchowa).

Nie każdy w podeszłym wieku ma chęć uczyć się nowych technologii, choć przecież w praktyce nie są one tak skomplikowane (z punktu widzenia użytkownika), jak mogłoby się wydawać. Jeżeli więc telefon komórkowy dla seniora ma być przede wszystkim narzędziem zapewniającym łączność telefoniczną ze światem, wybierzmy model jak najbardziej przypominający zwykły, tradycyjny telefon. Typowa komórka dla seniora powinna mieć takie elementy, jak:


 • tradycyjna klawiatura z dużymi przyciskami,
 • czytelny i stosunkowo duży wyświetlacz,
 • proste i duże ikony,
 • przycisk SOS z zapisanymi numerami alarmowymi,
 • wytrzymała bateria wystarczająca na 5-7 dni użytkowania.

 •  

Tego typu urządzenia kosztują od około 50 do 250 złotych, są więc kilka, a nawet kilkadziesiąt razy tańsze od najnowocześniejszych i najbardziej prestiżowych telefonów dotykowych.

Czytaj: Na co zwracać uwagę wybierając telefon dla seniora

Telefon dla seniora z klapką

Dobrym wyjściem jest też telefon dla seniora z klapką, czyli wciąż tradycyjny, prosty telefon komórkowy, ale rozkładany. Jedną jego część stanowi klawiatura, a drugą monitor. Dzięki takiej budowie urządzenia, zarówno klawisze, jak i wyświetlacz są większa, a po złożeniu – obudowa chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Telefon dotykowy dla seniora

Telefon dotykowy, tak zwany smartfon, to już zupełnie inna bajka. To urządzenie dużo bardziej zaawansowane technologicznie, ale za to oferujące znacznie więcej – od możliwości swobodnego poruszania się w internecie:


 • przeglądania stron internetowych,
 • oglądania filmów,
 • obsługi poczty elektronicznej,
 • po gry, zdjęcia, wideo, muzykę.

Dla wielu starszych osób, zwłaszcza samotnych, to może być strzał w dziesiątkę. Nie zawsze jednak będzie to idealny telefon komórkowy dla seniora, a to ze względu na sposób obsługi. Smartfony nie mają zwykłej klawiatury, obsługiwane są za pomocą ruchów palców na ekranie, co wymaga pewnej precyzji i sprawności ruchowej, a także niezłego wzroku. Wybierając dotykową komórkę dla seniora, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:


 • wielkość wyświetlacza – im większa tym lepsza. Zaleca się osobom starszym przekątną ekranu powyżej 5 cali.
 • jakość wyświetlacza – należy zwrócić uwagę, jak ekran radzi sobie z odbijaniem promieni słonecznych. Złej jakości monitor będzie nieczytelny w słoneczny dzień, co utrudni albo wręcz uniemożliwi obsługę telefonu.
 • pojemność baterii - baterie w smartfonach wystarczają najwyżej na 1-2 dni użytkowania. Warto zadbać, by były to raczej dwa niż jeden dzień. Dlatego im większa bateria, tym lepiej. Pojemność podawana jest w miliamperogodzinach (mAh).
 • solidna obudowa - większość telefonów zbudowana jest z plastiku, nawet jeśli udaje on metal. Warto sprawdzić spasowanie elementów – jeśli telefon trzeszczy przy uciskaniu dłonią, jakość jego wykonania nie jest wysoka.

 •  

Czytaj też: Smartfon dla seniora – jaki telefon dotykowy dla seniora