Telefony dotykowe
Telefony dotykowe, czyli smartfony, to dziś obowiązujący standard, jeśli chodzi o telefonię komórkową. Istnieje wprawdzie grupa produktów, które są marketingowo klasyfikowane jako typowy telefon dla seniora. Są to tradycyjne aparaty z przyciskami i mniejszym ekranem – jednak w praktyce stanowią one margines w ofercie producentów i operatorów.
Osoby starsze, przyzwyczajone do korzystania z telefonów starego typu, często mają obawy przed sięgnięciem po smartfon. Lęk wywołuje stopień zaawansowania technologicznego, mnogość funkcji i całkowicie odmienny system obsługi, bazujący na ruchach palcem po ekranie.
Oczywiście, problem z obsługą telefonów dotykowych może mieć poważniejsze podłoże. o\Osoby bardzo źle widzące, mające problemy ze sprawnością palców, będą niewątpliwie męczyć się korzystając z takiego urządzenia. Jednak w pozostałych przypadkach - warto się przemóc. Telefony dotykowe z powodzeniem spełnią się w roli telefonu dla starszej osoby, zapewniając przy okazji lepszą łączność ze światem i dużo rozrywki.
Smartfon dla seniora
Telefony dotykowe oferują paletę rozwiązań nieosiągalnych dla tradycyjnych aparatów telefonicznych. Przede wszystkim, umożliwiają swobodne poruszanie się po internecie i prawidłowe wyświetlanie wszystkich stron internetowych. Po drugie – zapewniają łączność z internetem w każdym miejscu, do którego dociera sieć (określona ilość gigabajtów do wykorzystania jest włączona w każdą taryfę, którą dziś oferują operatorzy).Po trzecie, telefony dotykowe mają wbudowane znacznie lepsze aparaty fotograficzne, umożliwiające uwiecznianie obrazów w postaci zdjęć i filmów wysokiej rozdzielczości oraz oglądanie ich bezpośrednio na ekranie urządzenia. Tego typu telefony komórkowe dla seniora mają też wbudowaną większą pamięć, pozwalającą uczynić z nich prawdziwe archiwa do przechowywania ulubionych zdjęć i muzyki.
Telefon dla seniora
Wyświetlacz w telefonie dla seniora powinien być maksymalnie duży. Z kilku powodów: pierwszy to czytelność. W oczywisty sposób osłabiony wzrok lepiej poradzi sobie z:
- przeglądaniem spisu kontaktów,
- odczytywaniem esemesów,
- nie mówiąc już o surfowaniu po internecie, gdy użytkownik będzie mieć do dyspozycji ekran o przekątnej powyżej 5 cali.
Duży wyświetlacz w smartfonie dla seniora to nie tylko większe czcionki, ale też pokaźniejszych rozmiarów klawisze i ikony, które wyświetlają się na ekranie. Im większy ekran, tym łatwiej przychodzi pisanie. Wystukiwanie esemesów i maili czy korzystanie z wyszukiwarki internetowej na telefonie dotykowym o małej przekątnej ekranu może być uciążliwe dla osoby słabo widzącej, mającej problemy ze sprawnością i koordynacją ruchów. W takim przypadku wyświetlające się klawisze będą po prostu za małe.
Telefon komórkowy dla seniora – wyświetlacz
Pokutuje mit, że telefon dla seniorów powinien być urządzeniem maksymalnie prostym w obsłudze. A prosty - równa się tani. Problem w tym, że tanie telefony komórkowe oferują zazwyczaj wyświetlacze słabej jakości, które nie zawsze poradzą sobie z odbijaniem promieni słonecznych.
W wielu przypadkach może się więc okazać, że tego typu telefon komórkowy stanie się narzędziem całkowicie nieczytelnym. Może mieć to fatalne konsekwencje w nagłych wypadkach, wymagających wezwania pomocy. Tak więc kupując telefon dla seniora i decydując się na telefon dotykowy, kierować się należy nie tylko wielkością, ale i jakością wyświetlacza.
Najlepszy telefon dla seniora – bateria
Wiele osób przyzwyczajonych do korzystania z tradycyjnych telefonów komórkowych będzie nieprzyjemnie zaskoczonych krótkim czasem pracy na jednym ładowaniu, który oferują współczesne smartfony. O ile tradycyjny, archaiczny telefon dla seniora, potrafi po naładowaniu działać 5-7 dni, o tyle smartfon dla seniora zazwyczaj wymaga ponownego podłączenia do kontaktu po upływie 1 do 2 dni. Bardzo intensywnie wykorzystywany telefon może wyczerpać baterię w ciągu kilku godzin.
Wszystko to z powodu technologii, którymi jest naszpikowany oraz pochłaniającego dużo energii wyświetlacza. Dlatego kupując smartfon dla seniora, warto zwrócić uwagę na pojemność baterii. Jest ona wyrażana w miliamperogodzinach (mAh). W tym przypadku nie ma wielkiej filozofii – im bateria większa, tym zazwyczaj bardziej wydajna.
Najbardziej żywotne modele telefonów dotykowych wyposażone są w baterie o pojemności 4 czy 5 tysięcy mAh. Oczywiście, oprócz tego gołego parametru należy też zapoznać się z danymi producenta odnośnie czasu pracy urządzenia. Podchodząc jednak do nich z pewnym dystansem, a także - odróżniając czas aktywnej pracy telefonu dotykowego od czasu pracy w stanie czuwania.
Telefon dla starszej osoby – obudowa
Ideałem byłoby, gdyby obudowa telefonu komórkowego dla seniora była w całości wykonana z metalu (aluminium). Zazwyczaj jest to najlepszą gwarancją wytrzymałości urządzenia. W praktyce luksus ten zarezerwowany jest dla nielicznych – taką konstrukcją mogą się pochwalić jedynie najdroższe telefony dotykowe.
Dla przykładu - najmniejszy, najtańszy i już nie najnowszy metalowy iPhone firmy Apple kosztuje około 1100 zł. W praktyce najczęściej spotykamy się z obudowami plastikowymi, co najwyżej udającymi metal. Należy się liczyć z tym, że nie stanowią one idealnej ochrony dla urządzenia, są też bardzo podatne na zadrapania, pęknięcia i odpryskiwanie lakieru.
Dlatego dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o tego typu telefon komórkowy dla seniora, będzie zakup specjalnego etui. W nim będziemy mogli nosić urządzenie na co dzień. Umożliwia ono korzystanie z telefonu bez konieczności wyjmowania go z osłony.
Czytaj też:
- Telefon komórkowy dla seniora – wybierz telefon dla starszej osoby
- Smartfon, który nie będzie koszmarem seniora
- Telefon dla seniora: komórkowy, bezprzewodowy, tradycyjny