Smartfon dla seniora – jaki telefon dotykowy dla seniora

Telefon dla seniora nie musi być zabytkiem techniki telekomunikacyjnej. Wprawdzie pod hasłem „telefon komórkowy dla seniora” zazwyczaj kryją się maksymalnie uproszczone, archaiczne aparaty z tradycyjną klawiaturą, jednak osoby starsze wcale nie są skazane na tego typu telefon komórkowy. Nowoczesny smartfon dla seniora spodoba się wielu seniorom, pod warunkiem, że mają dobrze dostosowane menu, powiększone czcionki i duży wyświetlacz.
Spis treści

Telefony dotykowe

Telefony dotykowe, czyli smartfony, to dziś obowiązujący standard, jeśli chodzi o telefonię komórkową. Istnieje wprawdzie grupa produktów, które są marketingowo klasyfikowane jako typowy telefon dla seniora. Są to tradycyjne aparaty z przyciskami i mniejszym ekranem – jednak w praktyce stanowią one margines w ofercie producentów i operatorów.

Osoby starsze, przyzwyczajone do korzystania z telefonów starego typu, często mają obawy przed sięgnięciem po smartfon. Lęk wywołuje stopień zaawansowania technologicznego, mnogość funkcji i całkowicie odmienny system obsługi, bazujący na ruchach palcem po ekranie.

Oczywiście, problem z obsługą telefonów dotykowych może mieć poważniejsze podłoże. o\Osoby bardzo źle widzące, mające problemy ze sprawnością palców, będą niewątpliwie męczyć się korzystając z takiego urządzenia. Jednak w pozostałych przypadkach - warto się przemóc. Telefony dotykowe z powodzeniem spełnią się w roli telefonu dla starszej osoby, zapewniając przy okazji lepszą łączność ze światem i dużo rozrywki.

 

Smartfon dla seniora

Telefony dotykowe oferują paletę rozwiązań nieosiągalnych dla tradycyjnych aparatów telefonicznych. Przede wszystkim, umożliwiają swobodne poruszanie się po internecie i prawidłowe wyświetlanie wszystkich stron internetowych. Po drugie – zapewniają łączność z internetem w każdym miejscu, do którego dociera sieć (określona ilość gigabajtów do wykorzystania jest włączona w każdą taryfę, którą dziś oferują operatorzy).

Po trzecie, telefony dotykowe mają wbudowane znacznie lepsze aparaty fotograficzne, umożliwiające uwiecznianie obrazów w postaci zdjęć i filmów wysokiej rozdzielczości oraz oglądanie ich bezpośrednio na ekranie urządzenia. Tego typu telefony komórkowe dla seniora mają też wbudowaną większą pamięć, pozwalającą uczynić z nich prawdziwe archiwa do przechowywania ulubionych zdjęć i muzyki.

Telefon dla seniora

Wyświetlacz w telefonie dla seniora powinien być maksymalnie duży. Z kilku powodów: pierwszy to czytelność. W oczywisty sposób osłabiony wzrok lepiej poradzi sobie z:

  • przeglądaniem spisu kontaktów,
  • odczytywaniem esemesów,
  • nie mówiąc już o surfowaniu po internecie, gdy użytkownik będzie mieć do dyspozycji ekran o przekątnej powyżej 5 cali.

  •  

Duży wyświetlacz w smartfonie dla seniora to nie tylko większe czcionki, ale też pokaźniejszych rozmiarów klawisze i ikony, które wyświetlają się na ekranie. Im większy ekran, tym łatwiej przychodzi pisanie. Wystukiwanie esemesów i maili czy korzystanie z wyszukiwarki internetowej na telefonie dotykowym o małej przekątnej ekranu może być uciążliwe dla osoby słabo widzącej, mającej problemy ze sprawnością i koordynacją ruchów. W takim przypadku wyświetlające się klawisze będą po prostu za małe.

Telefon komórkowy dla seniora – wyświetlacz

Pokutuje mit, że telefon dla seniorów powinien być urządzeniem maksymalnie prostym w obsłudze. A prosty - równa się tani. Problem w tym, że tanie telefony komórkowe oferują zazwyczaj wyświetlacze słabej jakości, które nie zawsze poradzą sobie z odbijaniem promieni słonecznych.

W wielu przypadkach może się więc okazać, że tego typu telefon komórkowy stanie się narzędziem całkowicie nieczytelnym. Może mieć to fatalne konsekwencje w nagłych wypadkach, wymagających wezwania pomocy. Tak więc kupując telefon dla seniora i decydując się na telefon dotykowy, kierować się należy nie tylko wielkością, ale i jakością wyświetlacza.

Najlepszy telefon dla seniora – bateria

Wiele osób przyzwyczajonych do korzystania z tradycyjnych telefonów komórkowych będzie nieprzyjemnie zaskoczonych krótkim czasem pracy na jednym ładowaniu, który oferują współczesne smartfony. O ile tradycyjny, archaiczny telefon dla seniora, potrafi po naładowaniu działać 5-7 dni, o tyle smartfon dla seniora zazwyczaj wymaga ponownego podłączenia do kontaktu po upływie 1 do 2 dni. Bardzo intensywnie wykorzystywany telefon może wyczerpać baterię w ciągu kilku godzin.

Wszystko to z powodu technologii, którymi jest naszpikowany oraz pochłaniającego dużo energii wyświetlacza. Dlatego kupując smartfon dla seniora, warto zwrócić uwagę na pojemność baterii. Jest ona wyrażana w miliamperogodzinach (mAh). W tym przypadku nie ma wielkiej filozofii – im bateria większa, tym zazwyczaj bardziej wydajna.

Najbardziej żywotne modele telefonów dotykowych wyposażone są w baterie o pojemności 4 czy 5 tysięcy mAh. Oczywiście, oprócz tego gołego parametru należy też zapoznać się z danymi producenta odnośnie czasu pracy urządzenia. Podchodząc jednak do nich z pewnym dystansem, a także - odróżniając czas aktywnej pracy telefonu dotykowego od czasu pracy w stanie czuwania.

Telefon dla starszej osoby – obudowa

Ideałem byłoby, gdyby obudowa telefonu komórkowego dla seniora była w całości wykonana z metalu (aluminium). Zazwyczaj jest to najlepszą gwarancją wytrzymałości urządzenia. W praktyce luksus ten zarezerwowany jest dla nielicznych – taką konstrukcją mogą się pochwalić jedynie najdroższe telefony dotykowe.

Dla przykładu - najmniejszy, najtańszy i już nie najnowszy metalowy iPhone firmy Apple kosztuje około 1100 zł. W praktyce najczęściej spotykamy się z obudowami plastikowymi, co najwyżej udającymi metal. Należy się liczyć z tym, że nie stanowią one idealnej ochrony dla urządzenia, są też bardzo podatne na zadrapania, pęknięcia i odpryskiwanie lakieru.

Dlatego dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o tego typu telefon komórkowy dla seniora, będzie zakup specjalnego etui. W nim będziemy mogli nosić urządzenie na co dzień. Umożliwia ono korzystanie z telefonu bez konieczności wyjmowania go z osłony.

Czytaj też: