Tejksobaktyna – nowość wśród antybiotyków

Spis treści
Na takie odkrycie świat medycyny musiał czekać niemal 30 lat. W momencie, kiedy coraz więcej szczepów bakteryjnych zyskuje odporność na większość antybiotyków, potrzeba pojawienia się nowego jest ogromna. Jego odkrycie to szansa na wygraną walką z lekoopornymi mikroorganizmami.

Konieczne niestandardowe działanie


Odkrycie tejksobaktyny wymagało zastosowania nowych metod. Badacze zastosowali chipy, które po umieszczeniu w glebie umożliwiły obserwacje bakterii w ich naturalnym środowisku. Było to o tyle ważne, że w laboratorium możliwy jest rozwój jedynie 1% bakterii i w dużej mierze zostały już one przebadane.

Naukowcy z Northeastern University w Bostonie, którym zawdzięczamy ten postęp, udowodnili już skuteczność tejksobaktyny w działaniu na prątki gruźlicy, gronkowca złocistego odpornego na metacyklinę i inne bakterie Gram-dodatnie. Polega ona na wiązaniu się z lipidami i zabijaniu bakterii poprzez rozkład ich błon komórkowych. Dzięki niej możliwe stanie się zatem poddanie pacjentów nowym formom farmakoterapii, a trudne do wyleczenia choroby mogą przestać takimi być.

Po raz kolejny udowodniono, że możliwości medycyny są coraz większe, a zastosowanie nowych metod badawczych może przynieść satysfakcjonujące rezultaty.
Więcej z kategorii Leki
Jak cieszyć się udanym życiem seksualnym jak najdłużej?
Termin ważności leków - data przydatności
Recepty online - czym jest e-recepta i jak działa?
Lekarka trzyma w dłoni smartfon
Powiązane artykuły
Starszy mężczyzna w aptece
Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz
HTZ - zastępcza terapia hormonalna - w menopauzie. Na czym polega?
Ważność recepty - Ile ważna jest recepta?
Porady zza lady - poprawki na recepcie
Kto ma pierwszeństwo w aptece?