Tejksobaktyna – nowość wśród antybiotyków

Spis treści

Na takie odkrycie świat medycyny musiał czekać niemal 30 lat. W momencie, kiedy coraz więcej szczepów bakteryjnych zyskuje odporność na większość antybiotyków, potrzeba pojawienia się nowego jest ogromna. Jego odkrycie to szansa na wygraną walką z lekoopornymi mikroorganizmami.

Konieczne niestandardowe działanie

/> Odkrycie tejksobaktyny wymagało zastosowania nowych metod. Badacze zastosowali chipy, które po umieszczeniu w glebie umożliwiły obserwacje bakterii w ich naturalnym środowisku. Było to o tyle ważne, że w laboratorium możliwy jest rozwój jedynie 1% bakterii i w dużej mierze zostały już one przebadane.

Naukowcy z Northeastern University w Bostonie, którym zawdzięczamy ten postęp, udowodnili już skuteczność tejksobaktyny w działaniu na prątki gruźlicy, gronkowca złocistego odpornego na metacyklinę i inne bakterie Gram-dodatnie. Polega ona na wiązaniu się z lipidami i zabijaniu bakterii poprzez rozkład ich błon komórkowych. Dzięki niej możliwe stanie się zatem poddanie pacjentów nowym formom farmakoterapii, a trudne do wyleczenia choroby mogą przestać takimi być.

Po raz kolejny udowodniono, że możliwości medycyny są coraz większe, a zastosowanie nowych metod badawczych może przynieść satysfakcjonujące rezultaty.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij