Kiedy wnuki męczy mokry kaszel, babcia ma sposób

Spis treści
Wiosna i lato to ten czas kiedy dzieci najwięcej czasu spędzają na dworze. Wtedy też przypada okres wyjazdów i odwiedzin u dziadków. Często zdarza się, że dziecko po intensywnej zabawie w ciepłym wiosennym deszczu zaczyna kaszleć i jest troszkę podziębione. Nie ma obaw, babcie mają swoje sprawdzone sposoby na mokry kaszel.

Artykuł partnera

Skąd się bierze kaszel?


Kaszel nie musi być objawem choroby. Zależnie od tego czy jest to kaszel mokry czy suchy przyczyny jego występowania mogą się różnić. Suchy kaszel pojawia się kiedy zostaje podrażniona błona śluzowa gardła. Może być to spowodowane reakcją alergiczną lub rozwijającą się dopiero infekcją. Suchy kaszel może zmienić się w mokry w drugiej lub trzeciej dobie od zachorowania.

Kaszel mokry pełni wbrew pozorom ważną rolę w trakcie trwania choroby. Dzięki niemu dziecko pozbywa się zalegającej w płucach i oskrzelach wydzieliny, w której gromadzą się bakterie i inne drobnoustroje. Drogi oddechowe produkują duże ilości plwociny, która musi zostać wydalona. W skład tej substancji wchodzą śluz, fragmenty tkanek i co najważniejsze elementy wysięku zapalnego. Mokry kaszel pojawia się przy stanach zapalnych płuc i oskrzeli, dlatego też ważne jest by dziecko zbadał lekarz. Nie wszystkie choroby można wyleczyć domowymi sposobami, ale można pomóc dziecku łatwiej przez nie przejść.

Koniecznie przeczytaj także >> Mokry kaszel u dziecka - Kaszel Mokry - CoNaKaszel.pl

Łagodzimy mokry kaszel u dziecka


Przede wszystkim, ponieważ odkrztuszenie wydzieliny jest bardzo ważne nie podajemy dziecku leków, które mogłyby zahamować odruch kaszlu. Takie leki przeznaczone są dla osób, które cierpią na długotrwały, bezproduktywny kaszel suchy, ponieważ dochodzi wtedy do uszkodzenia błony śluzowej gardła co prowadzi do dalszego rozwoju innych schorzeń. Plwocina nie może zalegać w drogach oddechowych, ponieważ namnażają się w niej drobnoustroje a to pogłębia stan chorobowy.

W przypadku mniejszych dzieci sprawdzi się na przykład dobrze znane oklepywanie. Pomaga ono w oderwaniu się plwociny dzięki czemu łatwiej jest ją dziecku odkrztusić. Odruch kaszlu u małych dzieci nie jest wystarczająco efektywny, dlatego taki zabieg jest niezbędny. Aby zacząć oklepywanie należy dziecko położyć na brzuszku tak by jego głowa była nieco niżej niż plecy, a następnie zacząć oklepywanie tychże ręką ułożoną w łódeczkę lub opuszkami palców w przypadku malutkiego dziecka w kierunku od pasa do karku. Oklepujemy stanowczo, acz delikatnie, kierując ruch ku górze. Zabieg powtarzamy kilka razy dziennie.

Jak wybrać syrop?


W aptece znajduje się wiele syropów, które można dziecku podać. Leki te powinny zawierać substancje, które rozrzedzą wydzielinę i pomogą ją odkrztusić. Jesteś babcią i z pewnością znasz stary domowy sposób na kaszel i podrażnione gardło, czyli syrop z miodu i cebuli. W przypadku mokrego kaszlu sprawdzi się doskonale, gdyż stworzy warstwę ochronną na gardle, a do tego syrop i cebula zawierają substancje zwalczające infekcję. Jeśli dziecko niechętnie spogląda na syrop z cebulą można ograniczyć się do podania mu łyżeczkę miodu przed zaśnięciem. Badania dowiodły, że jest to skuteczny sposób na ukojenie górnych dróg oddechowych i lepszy sen.

Jeśli chodzi o leki z apteki to kaszel mokry leczymy syropami zawierającymi takie substancje jak ambroksol, bromheksyna, karbocysteina, acetylocysteina lub gwajafenezyna. Wszystkie te substancje rozrzedzają wydzielinę zmniejszając jej lepkość i gęstość, przez co łatwiej przesuwa się w górę dróg oddechowych i można ją skuteczniej odkrztusić. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, oraz zapoznaj się z treścią ulotki. W przypadku dzieci niezwykle ważna jest również dawka środka leczniczego.

Co jeszcze może pomóc?


Często nam starszym wydaje się, że mokry kaszel skoro pomaga pozbyć się śluzu to jest naszym sprzymierzeńcem. Ale nie zawsze jest to prawdą. Mokry kaszel może minąć samoczynnie po kilku dniach, jednak jeśli utrzymuje się dłużej nie należy go bagatelizować ale zabrać dziecko do pediatry. Może się okazać, że mimo wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych rozwija się w jego oskrzelach lub płucach stan zapalny.

Oprócz obowiązkowej wizyty u lekarza i oklepywania dziadkowie mogą jeszcze zapewnić dziecku odpowiednie warunki w mieszkaniu. Ważna jest tu wilgotność powietrza. Zbyt suche sprawi, że i tak już podrażnione błony śluzowe będą się ciężej regenerowały. Warto również zadbać o dietę dziecka, aby była jak najbardziej urozmaicona i zawierała produkty, które wspomogą jego odporność jak domowy sok z malin, wspomniany miód, czosnek, cebula, syrop z czarnego bzu.
Więcej z kategorii Leki
Jak cieszyć się udanym życiem seksualnym jak najdłużej?
Kto ma pierwszeństwo w aptece?
Porady zza lady - poprawki na recepcie
Powiązane artykuły
Starszy mężczyzna w aptece
Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz
HTZ - zastępcza terapia hormonalna - w menopauzie. Na czym polega?
Ważność recepty - Ile ważna jest recepta?
Termin ważności leków - data przydatności
Lekarka trzyma w dłoni smartfon
Recepty online - czym jest e-recepta i jak działa?