Seniorzy przeprowadzają się do Portugalii

Co roku ponad 1000 seniorów z różnych europejskich krajów sprowadza się do Portugalii. Sprowadza ich perspektywa spokojnego życia, miłego klimatu i pięknych krajobrazów. Docenia się tam ich znaczenie dla gospodarki.

Wiele osób decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania po przejściu na emeryturę. Czasem, żeby być bliżej rodziny, wrócić do miejsc z dziecięcych wspomnień, a czasem w poszukiwaniu spokojnego, przyjaznej oazy. W skali Europy ważnym punktem docelowym stała się ostatnio Portugalia.
Do kraju na Półwyspie Iberyjskim od kilku lat masowo ciągną seniorzy m.in. z Holandii, Irlandii czy Francji. Są to zarówno osoby, które znały go wcześniej tylko z wycieczek, jak i portugalscy emigranci, którzy w poszukiwaniu pracy opuścili przed laty rodzinne strony. W ten sposób do Portugalii co roku sprowadza się ponad tysiąc seniorów!
Skalę wyjazdów zwiększyło zniesienie podatku dochodowego dla emerytów rozliczających się z fiskusem we własnej ojczyźnie, wprowadzone na początku 2013 roku. Portugalczycy nowoprzybyłych przyjmują z dużą radością i przeliczają, jak korzystna finansowo jest dla nich obecność seniorów w kraju. Ci kupują na miejscu nieruchomości, korzystają z usług, robią codzienne zakupy, bawią się i kurują. Dzięki temu napędzają oni gospodarkę Portugalii.
To może być też inspiracja dla innych krajów, miast i gmin. Warto zabiegać o seniorów.

Czytaj również
Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Emerytury tak niskie, że seniorzy muszą dorabiać
Przeczytaj artykuł
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
Przeczytaj artykuł
Tam, gdzie żyje się najdłużej
Powiązane artykuły
LosWiaheros: Blogując, staraj się pomagać!
Jak żyją seniorzy w Czechach?
Senior na końcu świata – Francja
68-letni Aleksander Doba Podróżnikiem Roku!