Seniorze, jak myślisz?

najnowszych badań wynika, że seniorom najlepiej myśli się rano. Dlaczego funkcje mózgu różnią się w zależności od pory dnia? Seniorze, a jak Ty myślisz?

Wykonywanie pewnych czynności przez osoby starsze wymaga od nich większej koncentracji. Okazuje się, iż rano lepiej radzą sobie one z rzeczami, które rozpraszają ich uwagę niż popołudniu. Jest to związane z większą aktywacją regionów mózgu kontrolujących czujność w tej porze dnia.

Kanadyjscy uczeni przeprowadzili test na 16 młodych (w wieku 19-30 lat) i 16 starszych osobach (w wieku 60-82 lat), wykorzystując funkcjonalny rezonans magnetyczny do monitorowania aktywności mózgu. Została także sprawdzona pamięć badanych, którą monitorowano równocześnie rozpraszając ich uwagę.

Wyniki badania wykazały, iż w testach przeprowadzonych w godzinach 13-17 osoby starsze były o 10 procent mniej uważne niż młodzież. W tym samym teście przeprowadzonym w godzinach między 8.30 a 10.30 odnotowano minimalne różnice.

Mózg starzeje się podobnie jak reszta ciała. Tempo jego zmian zależy od wielu czynników. Proces ten jest jednak nieuchronny. Warto więc pracować nad pamięcią i koncentracją oraz po prostu używać mózgu... mając na uwadze fakt, iż organ nieużywany zanika.

Według uczonych z Baycrest Centre for Geriatric Care w Toronto - funkcje mózgu osób starszych różnią się w zależności od pory dnia. Jeśli mamy więc coś pilnego do załatwienia, może lepiej pomyśleć o tym rano?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!