Seniorze, jak myślisz?

Z najnowszych badań wynika, że seniorom najlepiej myśli się rano. Dlaczego funkcje mózgu różnią się w zależności od pory dnia? Seniorze, a jak Ty myślisz?

Wykonywanie pewnych czynności przez osoby starsze wymaga od nich większej koncentracji. Okazuje się, iż rano lepiej radzą sobie one z rzeczami, które rozpraszają ich uwagę niż popołudniu. Jest to związane z większą aktywacją regionów mózgu kontrolujących czujność w tej porze dnia.

Kanadyjscy uczeni przeprowadzili test na 16 młodych (w wieku 19-30 lat) i 16 starszych osobach (w wieku 60-82 lat), wykorzystując funkcjonalny rezonans magnetyczny do monitorowania aktywności mózgu. Została także sprawdzona pamięć badanych, którą monitorowano równocześnie rozpraszając ich uwagę.

Wyniki badania wykazały, iż w testach przeprowadzonych w godzinach 13-17 osoby starsze były o 10 procent mniej uważne niż młodzież. W tym samym teście przeprowadzonym w godzinach między 8.30 a 10.30 odnotowano minimalne różnice.

Mózg starzeje się podobnie jak reszta ciała. Tempo jego zmian zależy od wielu czynników. Proces ten jest jednak nieuchronny. Warto więc pracować nad pamięcią i koncentracją oraz po prostu używać mózgu... mając na uwadze fakt, iż organ nieużywany zanika.

Według uczonych z Baycrest Centre for Geriatric Care w Toronto - funkcje mózgu osób starszych różnią się w zależności od pory dnia. Jeśli mamy więc coś pilnego do załatwienia, może lepiej pomyśleć o tym rano?
Więcej z kategorii Mózg
Fazy snu - poznaj fazy snu i ich charakterystykę
Problemy ze snem – przyczyny i sposoby na bezsenność
Mózg chce się uczyć w każdym wieku
Powiązane artykuły
Demencja starcza, czyli otępienie starcze - objawy, opieka i etapy
Krzyżówka panoramiczna – świetny sposób na nudę i pamięć!
Produkty wspomagające pamięć i dobrze wpływające na mózg
Dieta dobra na pamięć. Co uwzględnić w menu?
Trenuj mózg!
starszy mężczyzna w okularach zastanawia się i podpiera ręką twarz
Mózg rodzi nowe neurony nawet po 70-tce!