Przeterminowane lekarstwa

Spis treści
Absolutnie nie wolno ich zażywać. I to nawet wtedy, gdy termin przydatności do spożycia dopiero minął. Co więc z nimi robić? Na pytania odpowiada Nina Malinowska z „Magazynu 60+”.

Przeterminowanych produktów farmaceutycznych nie wolno traktować jak inne śmieci i wyrzucać do kontenerów, stojących przed naszymi domami czy na ulicy. Do ich zbiórki służą specjalne pojemniki ustawione w aptekach, a także niektórych urzędach i przychodniach. Stamtąd są zabierane do utylizacji.

1. Czy wolno spłukać stare leki w toalecie?


Nie. Oczyszczalnie ścieków nie radzą sobie bowiem dobrze z tego typu substancjami. Częściowo trafiają one do wody. Ich obecność tam zaś sprawia, że bakterie i wirusy uodporniają się na nie, co z kolei prowadzi do nieskuteczności terapii podczas ich stosowania.

2. Czy żadnego leku nie można wyrzucić do śmieci?


Absolutnie żadnego. Wszystkie leki wymagają utylizacji. Niezależnie od ich przeznaczenia i ceny, bez względu na to czy były wydane na receptę czy też nie. Nawet zwykły syrop na kaszel czy niewinne witaminy powinny być traktowane tak samo jak leki psychotropowe czy antybiotyki.Czy żadnego leku nie można wyrzucić do śmieci?

Ten bezwzględny zakaz wynika ze szkodliwego wpływu przeterminowanego leku na środowisko naturalne, a także możliwości spożycia go przez małe dziecko czy zwierzęta grzebiące w śmietniku. Lekarstwa, które wrzucimy do pojemnika ze zwykłymi śmieciami, trafią na składowisko odpadów, powodując tam groźbę zatrucia środowiska. Do kosza możemy więc wrzucić jedynie puste (i czyste) opakowania po lekach. Oczywiście pamiętając o ich segregowaniu. Gdzie indziej wrzucamy tekturowe pudełka, plastikowe pojemniki i szklane buteleczki.

3. Na czym polega utylizacja leków?


Zebrane odpady są przewożone specjalnym transportem do magazynu odpadów niebezpiecznych, a stamtąd trafiają do spalarni. Przeterminowane substancje są unieszkodliwiane w temperaturze przekraczającej 1100°C. Warunki, w jakich odbywa się spalanie, zapewniają rozłożenie wszystkich komponentów wchodzących w skład leku i ograniczają ich negatywny wpływ na środowisko do minimum.

4. Czy w każdej aptece musi stać pojemnik na przeterminowane leki?


Zgodnie z przepisami kierownik apteki nie ma obowiązku przeprowadzania zbiórek przeterminowanych leków. Każda placówka jest zobowiązana przekazać do utylizacji jedynie medykamenty, które sama wytworzyła. Mimo to apteki bardzo często wystawiają w swoich siedzibach specjalne pojemniki na przeterminowane leki. Powinny one być oznaczone w sposób czytelny i odpowiednio zabezpieczone. Pozwoli to uniknąć pomyłek, a także uchroni przed możliwością wyjęcia leku przez osoby niepowołane.

5. Gdzie wyrzucać np. termometry i inne urządzenia?


Termometrów rtęciowych nie wolno wrzucać ani do koszy na śmieci ani do pojemników na przeterminowane lekarstwa (nie są one utylizowane w tych samych warunkach co leki). Zbiórki takiego sprzętu w specjalnych pojemnikach powinny organizować gminy.

Autor: Nina Malinowska, „Magazyn 60+”
Więcej z kategorii Leki
Jak cieszyć się udanym życiem seksualnym jak najdłużej?
Porady zza lady - poprawki na recepcie
Zasady refundacji leków NFZ
Powiązane artykuły
Starszy mężczyzna w aptece
Aktualna lista leków refundowanych dla seniorów – wykaz
Ważność recepty - Ile ważna jest recepta?
Termin ważności leków - data przydatności
HTZ - zastępcza terapia hormonalna - w menopauzie. Na czym polega?
Kto ma pierwszeństwo w aptece?