Profesjonalna kontrola ciśnienia krwi. Jak u lekarza, ale w domu.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Główna i najważniejsza różnica między nimi to metoda wykonywania badania. Sprawdź, jaki ciśnieniomierz wybrać.

 

logo_poland Partner publikacji 


Pomiar ciśnienia metodą oscylometryczną polega na napełnieniu powietrzem mankietu i zaciśnięciu tętnicy w ramieniu lub nadgarstku, zarejestrowaniu zmian ciśnienia w mankiecie podczas powolnego upuszczania z niego  powietrza. Urządzenie rejestruje fluktuacje ścian tętnicy, powstające kiedy krew zaczyna przepływać przez tętnicę. Fluktuacje te, zwane też oscylacjami, są początkowo silniejsze, malejąc i ustając całkowicie, kiedy krew ponownie przepływa przez naczynia krwionośne. Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe jest obliczane z typowego wykresu oscylacji przy użyciu algorytmu.

Metoda osłuchowa zaś polega na osłuchiwaniu szmerów (tonów bicia serca) występujących na skutek zmian warunków przepływu krwi, podczas zmian działającego z zewnątrz ciśnienia uciskającego tętnicę. Do badania tą metodą potrzebny jest stetoskop bądź nowoczesny ciśnieniomierz wyposażony w mikrofon medyczny. Ta metoda uznawana jest, (i najczęściej stosowana), przez lekarzy jako wysoce precyzyjna. Pacjenci z nadciśnieniem i wszelkimi rodzajami zaburzeń rytmu pracy serca (arytmią, migotaniem przedsionków) są diagnozowani właśnie ciśnieniomierzami pracującymi w oparciu o metodę osłuchową.

Podejmując decyzję o zakupie ciśnieniomierza, często kierujemy się głównie ceną urządzenia i naszym budżetem domowym. Warto jednak poświęcić czas na analizę modeli dostępnych w aptekach i ich cech. Ciśnieniomierz ma nam służyć przez dłuższy czas, a jego dokładność ma ogromny wpływ na ocenę zdrowia przez nas i lekarza i  bardzo często na przepisywaną farmakoterapię.

tensoval 2

Obecnie na rynku dostępny jest aparat, wykorzystujący do pomiaru ciśnienia zarówno metodę oscylometryczną, jak i osłuchową.  To ciśnieniomierz Tensoval duo control firmy Hartmann, jedyny tego typu aparat, który posiada mikrofon w urządzeniu. Dzięki temu, pacjent może uzyskać wynik pomiaru tą samą metodą, wykorzystywaną w gabinetach lekarskich, dodatkowo samodzielnie, bez pośpiechu i stresu, w zaciszu swojego domu.

Tensoval duo control zapewnia precyzyjne wyniki ciśnienia, także w przypadku pacjentów z arytmią serca. Arytmia u pacjentów może prowadzić do błędnych odczytów. U pacjentów z arytmią pomiar ciśnieniomierzem pracującym wyłącznie w oparciu o metodę oscylometryczną może czasami prowadzić do błędnych odczytów. Dzięki zastosowaniu podwójnej techniki pomiaru, Tensoval duo control zapewnia wiarygodne wyniki ciśnienia także pacjentom z wszelkimi zaburzeniami rytmu serca. Aparat jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Duże przyciski, intuicyjne menu i przejrzysty wyświetlacz pozwalają na bardzo szybką naukę obsługi tego urządzenia.

Wizyta u lekarza wiąże się często ze stresem i pośpiechem co może zakłócić badanie i wskazać nieprawidłowe wyniki. Dlatego jeżeli zależy nam na precyzyjnej kontroli ciśnienia wykonanej w domowych warunkach warto się zastanowić nad zakupem właśnie takiego urządzenia.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

logo_poland Partner publikacji 

Więcej z kategorii Serce
Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Powikłania
Starszy mężczyzna trzyma się za serce
Bajpasy po zawale. Powikłania i rehabilitacja
Mężczyzna trzyma się za serce
Co kryje dieta Japończyków? Dlaczego cieszą się tak dobrym zdrowiem?
Powiązane artykuły
Starszy mężczyzna odczuwa migotanie przedsionków
Domowe sposoby na migotanie przedsionków. Co robić?
Dieta kardiologiczna - co jeść by mieć zdrowe serce?
Mężczyzna po zabiegu wszczepienia bajpasów
Życie po bajpasach – jak wygląda i co należy zmienić?
Mężczyzna odbywa rehabilitację po zawale serca
Rehabilitacja po zawale serca – ćwiczenia. Gdzie?
Oliwa z oliwek
Dieta przy migotaniu przedsionków. Jaka jest optymalna?