Preparaty na odchudzanie - suplementy i tabletki

W aptekach znajdziemy duży wybór środków na odchudzanie. Jak działają tego rodzaju suplementy i co zawierają? Czy warto zainwestować w preparaty na odchudzanie? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Tabletki na odchudzanie
Źródło:123RF
Spis treści

Preparaty na odchudzanie - jak działają?

Producenci suplementów na odchudzanie często obiecują nam spektakularne i szybkie efekty ich stosowania, używając czasem sformułowań takich, jak „bez diety, „bez głodu” czy „bez wyrzeczeń”. Prawda jest taka, że tabletka „cud”, która umożliwiłaby nam zrzucenie kilku zbędnych kilogramów bez odpowiedniego odżywiania się i aktywności fizycznej, nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że pewne środki nie wspomogą tego procesu. Zasadniczo preparaty na odchudzanie działają na trzy sposoby: blokują wchłanianie tłuszczu do organizmu, zmniejszają apetyt i polepszają przemianę materii. W zależności od doboru składników mogą mieć one wpływ na wszystkie te kwestie lub tylko na wybrane. Poniżej opisujemy czym charakteryzują się najlepsze suplementy na odchudzanie.

Co zawierają suplementy diety na odchudzanie?

Preparaty na odchudzanie zawierają cały wachlarz składników mających wspomagać proces pozbywania się zbędnych kilogramów. Ekstrakty z zielonej herbaty i guarany, wyciąg z karczocha, młody jęczmień - to tylko kilka popularnych przykładów. Kupując tabletki na odchudzanie warto zdecydować się na te, których składniki posiadają skuteczność udowodnioną naukowo. Jednym z nim jest przyspieszająca przemianę materii kofeina, która wchodzi w skład wielu suplementów na spalanie tkanki tłuszczowej. Kolejnym popularnym składnikiem jest chrom, który dzięki umiejętności stabilizacji gospodarki węglowodanowej zmniejsza ochotę na słodycze. Niektóre preparaty zawierają także błonnik pokarmowy, który zapewnia uczucie sytości przez dłuższy czas. To dlatego, że po spożyciu pęcznieje, tym samym zwiększając swoją objętość w żołądku. 

Jak stosować suplementy diety na odchudzanie?

Przede wszystkim z rozwagą i jako element zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania poszczególnych suplementów diety na odchudzanie znajdują się na opakowaniach preparatów lub dołączonych do nich ulotkach. Zazwyczaj dawka dobowa to 1-2 tabletki i nigdy nie należy jej przekraczać. Przedawkowanie suplementu jest możliwe i nie przyniesie lepszych efektów - przeciwnie, może wywołać problemy ze zdrowiem. Jeśli przyjmujemy na stałe jakieś leki lub mamy przewlekłe choroby, przed rozpoczęciem stosowania suplementów na odchudzanie należy skonsultować się z lekarzem. Składniki pochodzenia roślinnego, choć z reguły uznawane na bezpieczne, nie są dla wszystkich, poza tym mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Na przykład preparatów z kofeiną nie powinny przyjmować osoby z problemami z układem krążenia.

Suplementy wspomagające odchudzanie - czy warto je stosować?

Chyba każdy, kto planuje przejść na dietę, by zrzucić kilka kilogramów, chciałby zrobić to szybko i bez wyrzeczeń. Niestety odchudzanie się jest długotrwałym procesem. Suplementy mogą pomóc nam go usprawnić dzięki blokowaniu wchłaniania tłuszczu do organizmu czy zmniejszaniu apetytu, nie sprawią jednak, że schudniemy zupełnie bez wysiłku. Warto pamiętać, że dieta nie musi oznaczać głodówki czy jedzenia bez smaku. Najlepsza dieta to tak naprawdę zmiana nawyków żywieniowych. Wystarczy spróbować, by przekonać się, że niskokaloryczne, zdrowe jedzenie może być różnorodne i pyszne. Komponując nowy jadłospis nie zapominajmy o odpowiednich proporcjach składników odżywczych. Dobrze ułożona dieta umożliwi nam schudnięcie bez ciągłego uczucia głodu i dodatkowo dostarczy wszelkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Podczas odchudzania nie bójmy się tłuszczu, wybierajmy jednak jego odpowiednie źródła. Nienasycone kwasy tłuszczowe, które regulują poziom cukru we krwi znajdziemy m.in. w oliwie, awokado i orzechach. Będąc na diecie dobrze jest również sięgać po tłuste ryby, które zawierają kwasy omega-3, niezbędne do zachowania odporności.

Jakie zioła na odchudzanie wybrać?

Jeśli chcielibyśmy wspomóc odchudzanie nie sięgając po tabletki, warto skorzystać z mocy ziół. Ekstrakty z nich często znajdują się w suplementach na odchudzanie. Osoby, które często odczuwają głód powinny codziennie pić Yerba Mate. Napar z tej rośliny świetnie hamuje apetyt. Miłośnicy słodkości mogą z kolei sięgnąć po morwę białą. Dzięki temu, że reguluje ona poziom cukru we krwi, zmniejsza ochotę na słodycze. Codziennie warto pić zieloną, czerwoną lub białą herbatę. Zielona kontroluje metabolizm tłuszczów, czerwona blokuje ich wchłanianie do organizmu, a biała powstrzymuje proces ich formowania. Osobom będącym na diecie będzie sprzyjać także wspomagająca trawienie mięta pieprzowa. W walce z dodatkowymi kilogramami pomocne są zioła działające moczopędnie - to dzięki ich zdolności do pozbycia się nadmiaru wody z organizmu oraz oczyszczenia go z toksyn. Takie umiejętności posiada pokrzywa oraz skrzyp polny. Zioła te pozwalają usunąć nadmiar wody, nie wypłukując przy tym elektrolitów. Moczopędnie zadziałają także liść brzozy i czarny bez. 

Zobacz także:

Bibliografia

  • „Schudnij z przyjemnością. Podręcznik radosnego odchudzania”, A. Stolarz
  • „Głodne emocje. Jak schudnąć mądrze, skutecznie i na zawsze”, A. Sasin