Pozycje seksualne najlepsze dla seniorów. Dojrzały seks

Pozycje seksualne uatrakcyjniają seks, mocno satysfakcjonując partnerów. Niezależnie od wieku, każdy pragnie odczuwać przyjemność i spełnienie ze zbliżenia seksualnego. Seks odgrywa bardzo ważną role w każdym związku, tym pierwszym i niepewnym, jak i w tym bardzo dojrzałym. Znajomość pozycji seksualnych i umiejętność dawania przyjemności podczas stosunku to zadowolenie każdej ze stron. Dojrzały seks wcale nie musi być nudny. Trzeba tylko poznać „tajniki” pozycji seksualnych dla seniorów, a przyjemność z każdego zbliżenia jest gwarantowana.
Para seniorów w sypialni
źrodło:123RF
Spis treści

Seks seniorów 

Pary z długoletnim stażem borykają się niekiedy z wieloma problemami w łóżku. Często wkrada się do związku oziębłość, brak ochoty na seks czy brak jakiegokolwiek spełnienia. W takiej sytuacji nie wolno trwać. Seks w każdym wieku przynosi ogromną satysfakcję. Wystarczy poznać odpowiednie pozycje, dostosowane do możliwości fizycznych partnerów. Dlatego też rodzaj pozycji seksualnych dla seniorów ma kluczowe znaczenie. Warto również zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, dostosowaną do wieku. Po spełnieniu takich warunków seks staje się tylko przyjemnością, do której każdy senior chce wracać. 

Pozycje seksualne 

Pozycje seksualne to ważny element urozmaicenia seksu. Bardzo często osiągnięcie orgazmu w dojrzałym wieku wymaga „pracy”, a niekiedy nawet eksperymentów. Każdy człowiek jest inny, każdy ma inne potrzeby. Najważniejsze w pożyciu seksualnym jest znalezienie takich pozycji seksualnych, które przyniosą satysfakcję oboju partnerom. Czasami warto poszukać nowych doznań i sprawdzać różne pozycje seksualne, aby dać sobie nawzajem przyjemność i chęć do kolejnego zbliżenia. 

Bardzo często seks osób dojrzałych jest tematem tabu. Pokutuje błędne przekonanie, iż o pozycjach seksualnych dla seniorów nie powinno się mówić, bo to niepotrzebne i krępujące. Wiele osób uważa, iż w dojrzałym, czy nawet bardzo dojrzałym wieku, potrzeby seksualne są niewielkie lub wcale nie istnieją. Nic bardziej mylnego. Seks seniorów może być wspaniałym przeżyciem, jeszcze bardziej cementującym związek. Z reguły dzieci są już odchowane, partnerzy mają więcej czasu dla siebie. A dojrzały seks i różne pozycje seksualne wpływają idealnie na zdrowie fizyczne i psychiczne partnerów. 

Oto podstawowe zasady doboru pozycji seksualnych, najlepszych dla seniorów: 

 • dobór pozycji adekwatnie do możliwości fizycznych partnerów, 
 • korzystanie z pozycji seksualnych, które odpowiadają stanowi zdrowia kochanków, 
 • świadomość preferencji partnera, 
 • dobieranie pozycji do wagi partnerów, aby jak najwięcej skorzystać ze zbliżenia, 
 • całkowite odrzucenie wstydu i zaakceptowanie swojej nowej fizyczności i wyglądu ciała, 
 • dostarczanie poprzez pozycje seksualne nowych bodźców, bardziej pobudzających, 
 • otwarte i szczere rozmowy o potrzebach, możliwościach i ograniczeniach, 
 • odrzucenie lęku przed współżyciem z uwagi na choroby (w razie potrzeby konsultować pozycje seksualne z seksuologiem). 

Aby pozycje seksualne przynosiły seniorom satysfakcję w trakcie stosunku płciowego, trzeba dużo rozmawiać o wspólnym pożyciu i dobierać takie pozycje, które odpowiadają obojgu partnerom, nie męcząc ich jednocześnie. Bardzo często w tym zakresie wskazane jest doradztwo seksuologa. Lekarz dobiera wspólnie z pacjentami takie pozycje seksualne, które nie męczą pacjentów (tak zwane oszczędzające), ale jednocześnie przynoszą satysfakcję. 

Najlepsze pozycje seksualne 

Pozycje seksualneseniorów przynoszą partnerom różne bodźce i doznania. Powinny też odpowiadać na oczekiwania kochanków. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku seksu seniorów. Osoby dojrzałe borykają się niestety z różnymi problemami, także ściśle związanymi z seksem. Kobiety wkraczają w okres menopauzy, a to oznacza zaburzenia hormonalne, wiele dolegliwości i często występującą suchość pochwy. Czas klimakterium to również okres spadku libido. Dla mężczyzn dojrzały wiek bywa niekiedy okrutny. Nagle spada testosteron, pojawiają się problemy z erekcją, a te najczęściej wpływają bardzo niekorzystnie na psychikę mężczyzny. Każdemu z tych problemów można zaradzić. Jedno jest pewne – nie należy w wieku dojrzałym rezygnować ze współżycia intymnego. Jest wiele pozycji seksualnych, które przynoszą satysfakcję seniorom i wzbudzają chęć do dalszego pożycia. 

Jakie są najlepsze pozycje dla seniorów?Oto kilka z nich: 

 • pozycja „na jeźdźca” - w tej pozycji kobieta siedzi okrakiem na mężczyźnie. Warto ją wykorzystywać, kiedy partnerka ma lepszą kondycję o partnera. Tutaj mężczyzna nie wkłada zbyt wiele wysiłku w zbliżenie, a ma to znaczenie w przypadku jego osłabionej aktywności fizycznej. Większość mężczyzn lubi taką pozycję, gdyż widok kochającej się kobiety jest dodatkową podnietą, a zatem wspomaga erekcję, 
 • pozycja „na pieska” - tutaj kobieta znajduje się w pozycji „na czworaka”, mężczyzna klęczy i rozpoczyna penetrację od tyłu. Ta pozycja jest dość stabilna i wygodna dla mężczyzny, a kobieta znajduje się w pozycji niewymagającej aktywności. Taka pozycja seksualna zbytnio nie męczy i pozawala osiągać satysfakcję obojgu dojrzałym partnerom, 
 • pozycja „na łyżeczkę” - jest to pozycja bardzo stabilna i w zasadzie niewymagająca wysiłku. Kobieta leży na boku, a mężczyzna leżący za nią rozpoczyna penetrację. Takie ułożenie jest stabilne, daje poczucie ogromnej bliskości i satysfakcje partnerom, którzy kochają się powoli i leniwie, 
 • pozycja „na siedząco tyłem” - do tej pozycji potrzebna jest duża wanna, aby mężczyzna mógł swobodnie usiąść, opierając plecy o wannę. Musi także rozsunąć nogi, aby zrobić miejsce dla swej partnerki. Kobieta siada tyłem do partnera. Warto korzystać z tej pozycji w wannie z wodą. Sama woda bowiem ułatwia seks, ujmuje kilogramy ciałom partnerów, a także działa odprężająco, 
 • pozycja „na siedząco” - często też ta pozycja nazywana jest pozycją „na krawędzi”. Mężczyzna siada na krawędzi łóżka czy na wygodnym krześle, a kobieta klęka nad nim (dosiada), zwrócona twarzą ku partnerowi, 
 • pozycja „na napastnika” - w trakcie tej pozycji seksualnej mężczyzna leży na plecach ze zgiętymi nogami. Kobieta natomiast siada na mężczyźnie okrakiem, tyłem do niego. Jest to pozycja dająca wiele satysfakcji, a jednocześnie bardzo wygodna. 

Tylko od partnerów zależy, jakie wybiorą pozycje seksualne, aby czuć się jak najlepiej podczas zbliżenia. Niektóre pozycje dają większą satysfakcję kobietom, inne mężczyznom. Warto spróbować kilku, aby stosować te najodpowiedniejsze. 

Seks po 50 

Seks i pozycje seksualnedla osób dojrzałych, po 50 czy 60 roku życia to bardzo ważny i jednocześnie fajny element wspólnego życia. Z pewnością nie wolno mieć żadnych oporów przed zbliżeniami w takim wieku, a także nie wolno się ich wstydzić. Osoby dojrzałe są już świadome swoich potrzeb. Zmienia się co prawda kondycja fizyczna, ale można dobrać takie pozycje seksualne, które sprawią przyjemność przy minimalnym wysiłku. Seks oznacza bliskość w związku. Dlatego też partnerzy powinni się szanować, nie wyśmiewać utraty młodzieńczej fizyczności przez drugą stronę. Takie sytuacje powodują zranienie i wzajemne odsunięcie. A zatem zawsze wymagany jest szacunek i wsparcie. Nigdy, niezależnie od wieku, nie należy wstydzić się uprawiania seksu. Obok pozycji seksualnych, seks w dojrzałym wieku może być też pieszczotą czy samym dotykiem. Ale też czas dojrzałości to również czas poszukiwań nowych wrażeń. A partnerzy seniorzy mają z reguły więcej czasu dla siebie. 

Każde nowe doznanie w sferze seksu i nowe pozycje seksualne dla seniorów mają ogromny wpływ na rozwój sfery psychoseksualnej, a w dojrzałym wieku to nieoceniona wartość. 

Czytaj również

Bibliografia

 • J. K. Wawrzyniak „Seksualność osób 50 plus”, Edukacja Dorosłych 2011, nr 1,
 • Z. Lew-Starowicz „Seks dojrzały”, opracowanie Warszawa 1985 r.,
 • M. Ostrowska „Aktywność seksualna osób starszych – jakość życia i stereotypy”, Instytut Socjologii, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Kwartalnik Naukowy, (39)2019.

Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.