Afrodyzjaki w kuchni: naturalne dla pań i panów. Jakie?

Afrodyzjaki w kuchni skutecznie zwiększają popęd seksualny i samopoczucie. Warto je stosować do „podgrzania” atmosfery w sypialni. Mają nie tylko wpływ na potencję seksualną, ale także dostarczają organizmowi cennych witamin i składników mineralnych. To z reguły zdrowe produkty, które w żaden sposób nie obciążają układu trawiennego. Dodatkowo wpływają pozytywnie na nastrój. Co jeść, aby podnieść poziom libido? Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn z pewnością w tym pomogą.
Ostrygi na niebieskim talerzu
źrodło:123RF
Spis treści

Czym jest afrodyzjak? 

Nazwa „afrodyzjak” pochodzi od Afrodyty, pięknej bogini miłości. Już w czasach starożytnych popularnym było przekonanie, iż jedzenie ma wpływ na płodność i aktywność seksualną. Pewne produkty miały zastosowanie w kuchni, a ich zadaniem było przede wszystkim pobudzanie organizmu do miłości i chęci na seks. W późniejszych czasach jeden z najsłynniejszych kochanków, Casanova, często podkreślał, iż to czekolada daje mu tak ogromne siły witalne i sprawność seksualną. Większość afrodyzjaków działa na obojga kochanków. Ale niektóre są wyjątkowo zalecane kobietom, inne mężczyznom. 

Naturalne afrodyzjaki 

Naturalne afrodyzjaki to produkty wykorzystywane w kuchni do przygotowywania różnych potraw, których zadaniem jest zwiększenie popędu płciowego. Z reguły zawierają takie substancje czynne, które nie tylko wpływają na potencję, ale też wpływają pozytywnie na samopoczucie i zdecydowanie podnoszą poziom libido. 

Jak działają afrodyzjaki? 

 • zwiększają produkcję hormonów płciowych, 
 • wpływają uspokajająco na nerwy, 
 • wpływają korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego, 
 • powodują lepsze ukrwienie narządów płciowych, 
 • działają rozgrzewająco, 
 • witaminy i minerały, zawarte w afrodyzjakach wzmagają popęd i pożądanie, 
 • bardzo często pobudzają zmysły swoim aromatem, 
 • ułatwiają przewodzenie impulsów w komórkach nerwowych, 
 • wzmagają wydzielanie endorfin. 

Afrodyzjaki sprzyjają udanemu pożyciu seksualnemu. Ale zbyt częste stosowanie niektórych afrodyzjaków w kuchni może niekiedy wywoływać skutki uboczne. I tak przedawkowanie żeń-szenia może doprowadzić do bezsenności, nadciśnienia lub biegunki. A wyciąg z kory czy liści johimbiny (rodzaju drzewa) nie powinien być stosowany przez osoby z chorobami układu krążenia, wrzodami żołądka czy nadciśnieniem. Dlatego też, jak w każdej innej sytuacji i tutaj wskazany jest umiar i rozsądek. 

Afrodyzjaki w kuchni 

Afrodyzjaki w kuchnistanowią dla organizmu dodatkowe źródło cennych witamin i składników mineralnych. Tak naprawdę to ich zawartość w konkretnym afrodyzjaku stanowi o jego cennych właściwościach zdrowotnych, przy jednoczesnym działaniu na popęd seksualny. 

 • Cynk, występujący głównie w owocach morza, znacznie podnosi poziom testosteronu, a zatem odpowiada za prawidłowy rozwój męskich organów płciowych. Dlatego też jest często nazywany pierwiastkiem życia.
 • Magnez jest bardzo pomocny w procesie przewodzenia impulsów w komórkach nerwowych. 
 • Fosfor znacznie zwiększa pożądanie i wpływa korzystnie na produkcję nasienia. 
 • Lecytyna dobrze wpływa na jakość spermy. 
 • Arginina to ten rodzaj aminokwasu, który zapewnia odpowiedni przepływ krwi do narządów płciowych. 
 • Kapsaicyna, dzięki której potrawy mają ostry i piekący smak odpowiada za wydzielanie endorfin i szybsze krążenie krwi. 
 • Kwasy tłuszczowe Omega 3 dodatkowo wspierają pracę serca. 
 • Witaminy z grupy B poprawiają samopoczucie i redukują stres. 

Afrodyzjaki, stosowane w kuchni do przyrządzania potraw zawierają w większości przypadków te drogocenne składniki. Warto zatem wprowadzać je do jadłospisu, aby nie tylko poprawiać kondycję seksualną, a także ogólny stan zdrowia organizmu. 

Afrodyzjaki – jedzenie 

Wiele produktów, określanych mianem afrodyzjaków w kuchni, warto dodawać do potraw. Przynoszą one wiele pozytywnych oddziaływań, podnoszą libido i są zbawienne dla zdrowia. Lista tych produktów jest dość długa, a możliwości ich wykorzystywania ogromne. Jakie są najpopularniejsze afrodyzjaki? Oto lista najważniejszych: 

 • ostrygi, małże - jak większość owoców morza zawierają duże ilości cynku i tym samym rewelacyjnie działają na podwyższenie testosteronu. Wiele osób podkreśla, iż owoce morza bardzo dobrze wpływają na życie seksualne partnerów, 
 • czekolada - jeden z najpopularniejszych afrodyzjaków, który wspomaga produkcję hormonów u obu płci, 
 • orzechy - zawierają duże ilości magnezu i witamin z grupy B, a zatem zwiększają wydzielanie hormonów płciowych mężczyzn i kobiet, 
 • czosnek - zdecydowanie przyczynia się do właściwego ukrwienia narządów płciowych, 
 • pomidory - zawarty w nich potas wpływa na jakość doznań seksualnych. Pomidory są często nazywane „jabłkami miłości”, 
 • seler - spożywanie selera podnosi poziom hormonów płciowych, 
 • banana - duża zawartość mikroelementów pozytywnie wpływa na życie seksualne kobiet, 
 • przyprawy – lubczyk, cynamon, wanilia, chili, gałka muszkatołowa - ich aromat działa pobudzająco i wzmaga ochotę na seks, 
 • arbuz - ten owoc jest traktowany jak naturalna viagra dla mężczyzn, 
 • truskawki - jako źródło witaminy C i cynku są dobrze działającymi afrodyzjakami, 
 • awokado - już w starożytności bardzo ceniono właściwości awokado jako naturalnego afrodyzjaku w kuchni. Idealnie wpływa na popęd seksualny dzięki zawartości witaminy E i zdrowych kwasów tłuszczowych, 
 • ananas - często traktowany jest jako bardzo skuteczne narzędzie do walki z męską niepłodnością, dzięki dużej zawartości magnezu, 
 • szparagi - dzięki swoim właściwościom odżywczym bardzo dobrze wpływają na popęd seksualny, 
 • figi - figi traktowane są jako afrodyzjak już od dawna, także ze względu na swój kształt. Zawarty w nich cukier dodaje energii i większej chęci do zbliżenia, 
 • szpinak - to warzywo zawiera duże ilości koenzymu Q10, który znacznie zwiększa żywotność plemników. 

Naturalne afrodyzjaki dla pań 

Naturalne afrodyzjaki w kuchni dla kobiet pomagają przywrócić ochotę na seks i sprawić, że życie erotyczne stanie się w pełni zadawalające. Kobiety potrzebują takich składników w produktach żywnościowych, które potrafią wzmocnić działanie hormonów płciowych i pożądanie. Warto stosować wszystkie z ogólnej listy afrodyzjaków, ale niektóre z nich szczególnie mocno działają na kobiety. 

Skutecznym damskim afrodyzjakiem jest od dawna anyż, często nazywany też przyprawą miłości. Swe dobroczynne właściwości zawdzięcza przede wszystkim zawartości substancji estrogenicznych, które działają stymulująco na seks. Kolejnym afrodyzjakiem, szczególnie skutecznym dla kobiet jest szafran. To chyba najdroższa przyprawa, który poprawia pracę żeńskich hormonów i wzmaga pożądanie. Także czekolada idealnie działa na kobiety, szczególnie gorzka, zawierająca minimum 70% kakao i jednocześnie nieprzysparzająca zbyt dużo zbędnych kilogramów. Popularna marchew zawiera także sporo składników, regulujących wzrost libido u kobiet i ochotę na seks. Natomiast imbir działa rozgrzewająco na prawidłowe ukrwienie narządów płciowych u kobiet. Niektórzy twierdzą, iż banan jest afrodyzjakiem dla kobiety nie tylko z uwagi na dużą zawartość potasu i witaminy B, ale także z uwagi na swój kształt. Tym samym znacznie podwyższa kobiece libido. Warto zatem, aby płeć piękna sięgała po naturalne afrodyzjaki. 

Afrodyzjak dla mężczyzn 

Najsilniejszymi afrodyzjakami dla mężczyzn są owoce morza. Warto je wprowadzać do jadłospisu, aby dzięki nim zwiększać poziom testosteronu we krwi. Do najpopularniejszych afrodyzjaków w kuchni z tej kategorii należą ostrygi, krewetki i małże. Są one bogactwem cynku i innych związków mineralnych, które zwiększają u mężczyzny ochotę na seks, skutecznie podnosząc poziom libido. Pozytywne działa też gałka muszkatołowa, która nazywana jest przyprawą kochanków. Mężczyźni bardzo szybko po spożyciu potraw z dodatkiem tej przyprawy, nabierają ochoty na seks. Ale chyba najlepszą „opinią” cieszy się arbuz. Zdecydowanie najsilniej oddziałuje na mężczyzn i poziom ich testosteronu. Dlatego nazywanie go naturalną viagrą jest w pełni uzasadnione. W przypadku owoców najmocniej działają na mężczyznę brzoskwinie, morele i figi, z uwagi na dużą zawartość witamin i mikroelementów, które zdecydowanie wzmacniają pożądanie. 

Afrodyzjakiem może być wiele produktów z każdej kuchni. Trzeba tylko wiedzieć, które z nich naprawdę skutecznie działają. A potem wystarczy już przygotować smaczne potrawy i nabierać większej ochoty na seks i zbliżenie. 

Czytaj również

Bibliografia

 • dr M. Lew-Starowicz „Dieta na potencję. Poradnik dla mężczyzn dbających o sprawność seksualną”,
 • G. Gałuszka, R. Gałuszka, A. Medalion i inni „Wpływ farmaceutyków na potencję i aktywność seksualną człowieka”, Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu w Kielcach,
 • L. Ostrowska, U. Karecka „Wpływ diety i aktywności fizycznej na płodność kobiet”, Zakład Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, 2017 r.,
 • Z. Zdrojewicz, P. Klag, dr Z. Machaj, dr A. Pierzchalska, dr E. Pisarczyk-Bogacka „Seksualność człowieka w wieku poźnej dorosłości”, Wrocław 2011 r.

Czy masz skończone 18 lat?

Treści przedstawione na tej stronie są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.