Opaska sportowa monitorująca aktywność - jak działa?

Opaska sportowa, czyli smartband. Dla kondycji i dla zdrowia. Czy wiesz, czym jest opaska monitorująca aktywność i jak jej używać? Czym opaski sportowe różnią się od inteligentnych zegarków, czyli smartwatchów? Jakie oferują funkcje i ile kosztują?
Kobieta z opaską sportową na nadgarstku
źródło:123RF
Spis treści

Czym jest opaska sportowa?

Opaska sportowa, jest urządzeniem należącym do rodziny wearables– zaawansowanych technologicznie gadżetów elektronicznych noszonych na nadgarstku, do których zaliczany jest też między innymi smartwatch (inteligentny zegarek). 

Nazywana też inteligentną opaską (po angielsku: smartband) lub opaską fitness, służy przede wszystkim do monitorowania parametrów związanych z aktywnością sportową oraz w celach motywacyjnych. Jako taka, używana jest przede wszystkim przez osoby uprawiające sport i w sposób świadomy stawiające przed sobą określone cele treningowe. 

Może jednak być wykorzystywana także w czasie zwykłych spacerów, a także do kontroli podstawowych parametrów zdrowotnych, takich jak puls, czy ciśnienie. Jakie dokładnie ma zastosowania opaska sportowa, kiedy okazuje się przydatna i czym różni się od smartwatcha?

Jak działają opaski sportowe?

Opaski sportowe oferują mnogość funkcji przydatnych w czasie treningu i nie tylko. Należą do nich przede wszystkim:

 • mierzenie liczby kroków,
 • obliczanie przebytego dystansu,
 • szacowanie spalanych kalorii,
 • monitorowanie tempa,
 • mierzenie tętna,
 • pomiar ciśnienia krwi,
 • poprawa wydajności oddechu,
 • monitorowanie czasu i jakości snu.

Większość modeli sprawdza się też w roli zwykłego zegarka, stopera czy budzika. Bardziej zaawansowane modele mają moduł GPS, pozwalający na wytyczanie trasy, a także umożliwiają odbieranie połączeń głosowych oraz SMS-ów po uprzednim sparowaniu z telefonem komórkowym.

Jaka opaska sportowa będzie dla nas najlepsza?

Oferta producentów jest bardzo szeroka. Jaka opaska sportowa będzie dla nas najlepsza? Wszystko zależy od tego, do jakich zastosowań ma być przeznaczona. Osoby biegające zainteresowane powinny być funkcjami zliczania kroków i mierzenia dystansu, istotny jest też pomiar czasu. 

W sytuacji, gdy ćwiczenia mają na celu zrzucenie zbędnych kilogramów, kluczowe są informacje o spalanych kaloriach, a jeśli trening ma charakter interwałowy, nastawiony na tzw. spalanie tlenowe, ważne jest monitorowanie tętna, po to by utrzymywać je na zalecanym poziomie 120-150 uderzeń na minutę. Przydatne mogą się okazać dodatki takie, jak różnego typu aplikacje motywujące, pozwalające realizować określone cele w wyznaczonych przedziałach czasowych.

Jeśli natomiast kupujesz opaskę sportową wyłącznie w celach prozdrowotnych, tym co powinno cię interesować w największym stopniu, jest pomiar tętna oraz ciśnienia. Funkcje te nie są doskonałe, ale działają względnie poprawnie dzięki umiejscowieniu urządzenia na nadgarstku. Co ważne, pomiar może być prowadzony 24 godziny na dobę, a wiele urządzeń będzie cię alarmować w sytuacji przekroczenia bezpiecznych progów. 

Opaska sportowa wodoszczelna

Osoby uprawiające sport powinny też brać pod uwagę rodzaj dyscypliny i związanych z nią wymagań. Przykładowo, do basenu (morza, jeziora, rzeki), wchodzimy mając na ręce opaskę sportową wodoszczelną, przeznaczoną do pływania – w tym przypadku ochrona przed działaniem wilgoci powinna być podstawowym kryterium wyboru.

Istotne są jednak także inne specyficzne funkcje, które sprawiają, że opaska sportowa do pływania staje się urządzeniem bardzo zaawansowanym technologicznie, lokującym się bliżej rozbudowanych smartwatchów, niż prostych smartbandów. Należą do nich między innymi:

 • zliczanie ilości przepłyniętych basenów oraz pokonanego dystansu,
 •  tempo, czas, cykle,
 • punktacja SWOLF,
 • lokalizacja GPS dla osób pływających na otwartych akwenach.

Opaska monitorująca jakość snu

Interesującą funkcją, w którą wyposażone są lepsze i droższe modele, jest kontrola parametrów snu. Narzędzie to jest wprawdzie mocno uproszczone i nie spełnia kryteriów medycznych, nie mniej opaska monitorująca jakość snu pozwala mierzyć tętno i ciśnienie krwi w nocy, a także identyfikować fazy REM i NREM.

Jeśli właściwie będziemy odczytywać i interpretować wyniki, a także wyciągać  nich wnioski, możemy dzięki temu poprawić jakość nocnego wypoczynku. Przełoży się to nie tylko na zwiększenie treningowej wydolności, ale też lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu.

Czym się różni opaska sportowa smartband od smartwatcha?

Opaska sportowa smartband jest urządzeniem pod wieloma względami podobnym do smartwatcha, będąc jednak jego zdecydowanie uboższą kuzynką. Urządzenie to wyposażone jest przede wszystkim w funkcje sportowe i zdrowotne. Można wprawdzie za jej pomocą odbierać powiadomienia z telefonu (między innymi o połączeniach i SMS-ach), nie są to jednak funkcjonalności rozbudowane i wiodące. Smartbandy nie są też nastawione na obsługę płatności za pomocą modułu NFC, czy wykonywanie zdjęć i filmów. Wszystko to znajduje odbicie w kosztach zakupu obu urządzeń.

Ceny smartwatchów zaczynają się od około 120 złotych, a kończą w przedziale 1500-2000 zł. Opaski sportowe smartband są znacznie tańsze. Modele cieszące się bardzo dużą popularnością kosztują około 50-150 zł, a najdroższe i najbardziej zaawansowane nie kosztują więcej, niż 450-500 zł.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Michał Górecki. Czy jest sens kupować smart-opaskę. I po co?, https://michalgorecki.pl/
 • Jak wybrać smartband? Poradnik zakupowy, https://www.komputronik.pl