Opaski dla seniora: ratunkowe SOS z GPS. Jak działają?

Opaski dla seniora – wyposażone w przycisk SOS, lokalizację GPS, detektor upadku, pulsometr i wiele innych funkcji, mogą ratować życie w sytuacjach zagrożenia. Zobacz, jak działają opaski SOS, jakie oferują funkcje, ile kosztują i dlaczego warto z nich korzystać, w szczególności w przypadku osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych, niewidzących, mających problemy z pamięcią.
Starsza kobieta przewróciła się
źródło:123RF
W skrócie
 • Opaski dla seniora to inteligentne urządzenia, które mogą być wyposażone w przycisk SOS, lokalizator GPS, gniazdo do kart SIM, system pomiaru pulsu, detektor upadku oraz funkcję dyskretnego nasłuchu.
 • Opaski SOS są sprzężone z centralami alarmowymi, które mogą być zlokalizowane w różnych miejscach. Są często używane w ramach zdalnej opieki nad seniorami (teleopieki).
 • Dla osób aktywnych, mimo zaawansowanego wieku i niedomagań zdrowotnych, funkcja lokalizacji GPS jest niezwykle przydatna, szczególnie dla osób z rozpoznanym otępieniem starczym lub chorobą Alzheimera.
 • Opaska życia dla seniora, mimo swojej ceny, potrafi skutecznie spełniać swoją rolę, szczególnie w sytuacjach zagrożenia życia, takich jak zatrzymanie krążenia. Bez niej, szybka reakcja byłaby niemożliwa w przypadku osób mieszkających samotnie.
Spis treści

Opaski dla seniora

Opaski dla seniora są inteligentnymi urządzeniami, podobnie jak zegarek, noszonymi na nadgarstku, zapewniającymi kilka prostych i podstawowych, ale mogących ratować życie funkcji o charakterze paramedycznym i opiekuńczym. Względnie zaawansowana opaska dla seniora wyposażona może być w:

 • Przycisk SOS, pozwalający jednym ruchem dłoni zaalarmować o złym stanie zdrowia lub innych problemach
 • Lokalizator GPS, umożliwiający natychmiastowe odnalezienie danej osoby w przestrzeni
 • Gniazdo do kart karty SIM – opaska umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych
 • System umożliwiający pomiar pulsu, ewentualnie także innych parametrów zdrowotnych 
 • Detektor upadku, wykrywający i alarmujący w sytuacji, gdy właściciel urządzenia zazna kontuzji, zasłabnie, straci przytomność
 • Dyskretny nasłuch – funkcja „szpiegowania” seniora umożliwiająca połączenie audio z jego opaską, tak by słyszeć, co się dzieje w jego otoczeniu

Jak działają opaski SOS

Jak działają opaski ratunkowe? Kto odbierze sygnał ostrzegawczy uruchomiony czerwonym przyciskiem? Opaski SOS sprzężone są ze specjalnymi centralkami alarmowymi, te zaś umieszczone mogą być w dowolnym miejscu – w domu któregoś z członków rodziny, wynajętego opiekuna, a nawet w poradni medycznej. Bransoletka łączy się w tym zakresie drogą radiową, nie jest zatem niezbędny dostęp do internetu ani sieci telefonii komórkowej. W praktyce opaski SOS najczęściej używane są w ramach zdalnej opieki nad seniorami (teleopieki), świadczonej nie tylko przez osoby indywidualne, ale też samorządy, fundacje, stowarzyszenia oraz prywatne firmy medyczne i opiekuńcze.

Opaska monitorująca dla seniora

Opaska monitorująca dla seniora, zwłaszcza jeśli jest urządzeniem profesjonalnym, wykorzystywanym w ramach teleopieki, może też być wyposażona w takie funkcje medyczne, jak:

 • Pulsometr mierzący tętno
 • Pulsoksymetr – narzędzie badające przez skórę poziom saturacji krwi (SPO2), czyli wysycenia hemoglobiny tlenem
 • Termometr kontrolujący ciepłotę ciała
 • Krokomierz podający informacje o codziennej aktywności i alarmujący w razie braku jakiegokolwiek ruchu przez dłuższy czas. Funkcja ta może też być wykorzystywana w celach orientacyjnych przez osoby niewidzące.

W przypadku systemów zintegrowanych, inteligentna opaska dla senioranie tylko pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia, ale też może ułatwiać planową opiekę z wykorzystaniem statystycznych analiz dotyczących określonych parametrów zdrowotnych i codziennych zachowań podopiecznego.

Opaska z GPS dla seniora

Dla osób aktywnych mimo zaawansowanego wieku i niedomagań zdrowotnych, niezwykle przydatnym narzędziem jest funkcja lokalizacji w terenie. Opaska z GPS dla seniora jest rozwiązaniem idealnym w przypadku wszystkich podopiecznych, którzy samotnie wychodzą z domu i przemieszczają się na większe odległości. W szczególności system ten okazuje się niezastąpiony u osób z rozpoznanym otępieniem starczym, a w szczególności chorobą Alzheimera– pogłębiający się brak orientacji w przestrzeni i występujące zaniki pamięci to wystarczający powód do tego, by zacząć opaskę używać. W tym przypadku zdalny nadzór na bliską osobą może z powodzeniem sprawować ktoś z członków rodziny. 

Opaska życia dla seniora – warto czy nie?

Jaką realną wartość ma opaska życia dla seniora? Czy nie jest tylko i wyłącznie elektronicznym gadżetem o wątpliwej skuteczności? Fakt, że jest sprzęt tego typu wykorzystywany w przypadku usług opiekuńczych i medycznych świadczonych przez podmioty profesjonalne, świadczy o tym, że może ona należycie spełniać swoją rolę. Doskonałym przykładem sytuacji, w której opaska bezpośrednio ratować może życie, jest zatrzymanie krążenia. Brak pulsu, a przy tym możliwy upadek uruchomi ciąg reakcji, które pozwolą opiekunowi na natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia. Bez opaski byłoby to niemożliwe w przypadku osób mieszkających samotnie.

Opaska życia  - cena bezpieczeństwa

W przypadku urządzeń elektronicznych, takich jak opaska życia, cena jest stosunkowo prostą funkcją użyteczności, w które został wyposażony sprzęt. Najprostsze bransoletki, działające jedynie na zasadzie dzwonka alarmowego (przycisk SOS), można kupić już za 40-50 złotych. W cenie około 200-250 złotych nabędziemy sprzęt, który oprócz wezwania SOS, oferuje też lokalizację GPS, możliwość wykonywania połączeń telefonicznych do kilku wybranych numerów, a także pełną integrację z aplikacją na urządzenia mobilne. W najwyższym przedziale cenowym (300-400 zł) lokują się produkty, które oprócz wyżej wymienionych funkcjonalności, wyposażone są w detektor upadku, mają też możliwość kontrolowania podstawowych parametrów zdrowotnych, a więc pulsu, saturacji krwi czy temperatury ciała, a także jakości snu czy liczby przebytych kroków. 

Czytaj również