Nietrzymanie moczu – jak dbać o skórę?

Nietrzymanie moczu wiąże się z koniecznością poświęcenia szczególnej uwagi higienie miejsc intymnych. Jak prawidłowo dbać o skórę mającą częsty kontakt z moczem i wilgocią? Poniżej znajdują się wskazówki jak i czym myć okolice intymne, jak je pielęgnować oraz jaki rodzaj środków chłonnych wybrać.
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Źródło: 123RF
Spis treści

Nietrzymanie moczu – higiena osobista

Nietrzymanie moczu to wciąż wstydliwy problem, który dotyka więcej osób niż można byłoby przypuszczać. Na niekontrolowane oddawanie moczu cierpi około 10-15 procent społeczeństwa, co oznacza, że w Polsce problem ten dotyczy blisko 4 milionów osób.
Najczęściej jednak ta frustrująca dolegliwość dotyka kobiety w okresie menopauzy, tuż po niej, a także osoby w podeszłym wieku.
Kiedy pojawia się inkontynencja, należy w szczególny sposób zadbać o higienę osobistą, zwłaszcza o higienę miejsc intymnych. To wyjątkowy rodzaj pielęgnacji, który polega na podmywaniu się lub oczyszczaniu skóry po każdym incydencie nietrzymania moczu. Nie można również zapominać o stosowaniu odpowiednich środków higienicznych, kosmetyków dedykowanych tej dolegliwości, specjalnych środków absorpcyjnych oraz o regularnej zmianie bielizny (jeśli zajdzie taka potrzeba).
Jeśli natomiast mamy do czynienia z chorym leżącym dodatkowo powinniśmy pamiętać o wymianie pościeli, prześcieradeł, podkładów oraz piżam za każdym razem kiedy dojdzie do epizodu zmoczenia się.

Nietrzymanie moczu – jak myć okolice intymne?

Mycie okolic intymnych w sytuacji nietrzymania moczu przebiega tak samo jak w przypadku podmywania się w każdej innej sytuacji. Jednak osoby z nietrzymaniem moczu powinny zwrócić większą uwagę na delikatność mycia (nie należy trzeć skóry, gdyż może to spowodować podrażnienia i mikrouszkodzenia skóry, w które wda się infekcja, itp.). Kobiety powinny myć pochwę od strony warg sromowych ku odbytowi, żeby nie przenieść bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych w okolice cewki moczowej.
Kolejną istotną kwestią jest właściwe wycieranie okolic intymnych po ich umyciu. Powinno się to odbywać metodą osuszania, czyli lekkiego przykładania miękkiego ręcznika do suszonych stref. Ręcznik używany do wycierania okolic intymnych powinien być stosowany tylko do tej czynności. Do wycierania innych części ciała powinien służyć osobny ręcznik.
Ile razy w ciągu dnia należy wykonać czynność mycia? Tyle razy ile zdarzył się przypadek niekontrolowanego wycieku uryny.

Nietrzymanie moczu – czym myć okolice intymne?

Okolice intymne powinny być traktowane specjalistycznymi preparatami i kosmetykami. Nie powinny być to przypadkowe wyroby, które akurat są pod ręką. Należy unikać podmywania miejsc intymnych wodą i zwykłym mydłem.
Do mycia stref intymnych przy nietrzymaniu moczu najodpowiedniejsze są środki o ph jak najbardziej zbliżonym do ph skóry, czyli między 4,5 a 5,5. W aptekach, drogeriach i sklepach internetowych można bez kłopotu odszukać płyny do higieny intymnej, przeznaczone dla osób z inkontynencją.
Poza tym na rynku środków do nietrzymania moczu znajdują się również pianki czyszczące, które z powodzeniem usuną zabrudzenia związane z wyciekiem moczu ale też kału. Ich dodatkowym plusem jest to, że nie trzeba ich spłukiwać. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla pacjentów leżących.
Następnym pomocnym wyrobem są pielęgnacyjne chusteczki do higieny intymnej, którymi można się poratować w sytuacji kiedy nie mamy dostępu do bidetu, czy prysznica.

Nietrzymanie moczu – pielęgnacja i regeneracja okolic intymnych

Warto poszukać takich kosmetyków, które oprócz funkcji czyszczącej będą spełniały także wymóg pielęgnacyjny, nawilżający oraz regeneracyjny okolic narażonych na podrażnienia, otarcia, a także na odparzenia, czy odleżyny.
Preparaty te nie powinny zmywać z naskórka naturalnej bariery ochronnej, a z drugiej strony pozostawiać na nim zabezpieczający film.
Dobrze sprawdzą się tutaj kosmetyki zawierające m.in. tlenek cynku, witaminę E, pantenol, różne oleje, czy argininę. Wśród komponentów takich preparatów należy unikać sztucznych i drażniących substancji. Skuteczne na nietrzymanie moczu wyroby można dostać pod postacią kremów, balsamów, maści, itp.

Nietrzymanie moczu – środki chłonne

Powinno się podkreślić, iż zwykłe wkładki higieniczne oraz podpaski nie są odpowiednim środkiem chłonnym. Aby dobrze zabezpieczyć się przed wyciekiem moczu, wydostaniem się nieprzyjemnego zapachu uryny, itp., powinno się wybrać jeden z wyrobów absorpcyjnych dedykowanych schorzeniu, jakim jest nietrzymanie moczu, czyli wkładki na nietrzymanie moczu lub bardziej chłonne wyroby.
Wśród nich znajdują się np. wkładki urologiczne, majtki chłonne, pieluchy oraz pieluchomajtki.
Pacjenci oraz opiekunowie chorych osób przy wyborze środka chłonnego powinni się kierować własną wygodą, praktycznością ale także stopniem nasilenia dolegliwości (jak często, jak dużo i w jakich sytuacjach dochodzi do niekontrolowanego wypływu moczu), ponadto kształtem, budową, dopasowaniem, przyczepnością i innymi parametrami produktu absorpcyjnego.
Z pewnością osoba cierpiąca na tę przypadłość powinna udać się na wizytę do lekarza. Poza tym może wzmacniać mięśnie dna miednicy wykonując ćwiczenia mięśni Kegla.
 

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj więcej: 

Pieluchomajtki, pampersy, wkładki – nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – uzdrowiska i sanatoria, w których to wyleczysz

 

 

Więcej z kategorii Zdrowie
Dlaczego tak ważne jest rozpoznanie stopnia nietrzymania moczu?
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Leki na nietrzymanie moczu – co warto wiedzieć?
Powiązane artykuły
Mata z ceramiką
Mata z ceramiką Turmanium Nuga Best
Przewodnik po materacach
Zdrowy sen: Przewodnik po materacach 90x200 dla seniorów
zakwasy
Zdrowie jelit - zadbaj o probiotyki w swojej diecie
Zdrowy Mózg - konferencja w Płocku zaproszenie
DOZ Fundacja zaprasza na konferencję "Zdrowy Mózg"
Konferencja zdrowy kręgosłup
DOZ Fundacja zaprasza na konferencję "Zdrowy Kręgosłup"