Leki na nietrzymanie moczu – co warto wiedzieć?

Nietrzymanie moczu to nie tylko problem najmłodszych dzieci. Zdarza się także dorosłym, kobietom i mężczyznom. Najczęściej problem tkwi w tak zwanym wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Może także zdarzać się kobietom w ciąży, szczególnie zaawansowanej. Na nietrzymanie moczu możesz ćwiczyć mięśnie Kegla. Istnieją jednak także leki na nietrzymanie moczu. Jak one działają?
Spis treści

Skąd się bierze i jak leczyć nietrzymanie moczu?

Żeby rozpocząć leczenie nietrzymania moczu, trzeba poznać jego przyczyny. Choć to wstydliwy problem, nie obawiaj się iść z nim do lekarza. Specjalista z pewnością wskaże Ci właściwą drogę leczenia. Najczęściej przyczyną nietrzymania moczu to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, które polega na osłabieniu mięśni dna miednicy. Mimowolne popuszczanie moczu pojawia się w takich przypadkach głównie podczas uprawiania sportu czy dużego wysiłku fizycznego. Dla poprawy kondycji mięśni dna miednicy, zaleca się ćwiczenia mięśni Kegla, które pomogą utrzymać mocz.
Innym rodzajem nietrzymania moczu, jest naglące nietrzymanie moczu.

Polega ono na tym, że możesz nagle odczuwać bardzo silną, natychmiastową potrzebę oddania moczu. Leczenie farmakologiczne tego typu problemu z nietrzymaniem moczu jest bardzo skuteczna. Wystarczy więc poprosić lekarza, żeby polecił Ci odpowiedni lek na nietrzymanie moczu.
Nietrzymanie moczu może pojawić się także u mężczyzn z przerostem prostaty. Wtedy leczenie należy zacząć od źródła problemu, a więc leczenia prostaty.

Leki na nietrzymanie moczu − jak działają?

Leki na nietrzymanie moczu najczęściej polecane są, kiedy naturalne wzmacnianie mięśni dna miednicy zawodzi. Jakie substancje pomagają, kiedy chodzi o nietrzymanie moczu? Leki na tę dolegliwość mogą zawierać w sobie takie substancje jak: oksybutynina czy tolterodyna. Te substancje pomagają zwłaszcza przy silnym parciu na pęcherz, które powoduje nietrzymanie moczu. Leki bez recepty na nietrzymanie moczu są zwykle pochodzenia ziołowego.
Na wysiłkowe nietrzymanie moczu leki zapisać może Ci lekarz. Zawierać mogą w sobie duloksetynę. Pamiętaj, że przed przepisaniem takiego lekarz powinien dokładnie Cię zbadać. W przypadku kobiet ważne jest także badanie ginekologiczne.  Tabletki na nietrzymanie moczu zażywaj zawsze zgodnie z przepisem lekarza.

Leki na nietrzymanie moczu bez recepty

Czy istnieją naturalne sposoby na nietrzymanie moczu? Leki bez recepty dostępne w aptece to zwykle leki moczopędne. Dzięki ich działaniu częściej oddajesz mocz i opróżniasz go do końca. Takie preparaty mogą zawierać np. żurawinę. Preparaty możesz znaleźć pod linkiem: https://drmax.pl/kategorie/uklad-moczowo-plciowy/nietrzymanie-moczu.
Naturalne sposoby na nietrzymanie moczu to jednak najczęściej wzmacnianie mięśni dna miednicy, poprzez regularne ćwiczenia.

Jeżeli zmagasz się z nietrzymaniem moczu, najlepiej udaj się do lekarza, który przepisze Ci odpowiednie środki. Skuteczne leczenie nietrzymania moczu polega zwykle na przyjmowaniu leków zapisywanych na receptę. Pamiętaj też, że elementem profilaktyki nietrzymania moczu jest regularne ćwiczenie mięśni Kegla i zdrowy styl życia, m.in. utrzymywanie prawidłowej wagi ciała.

Więcej z kategorii Zdrowie
Nietrzymanie moczu – jak dbać o skórę?
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Dlaczego tak ważne jest rozpoznanie stopnia nietrzymania moczu?
Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Powiązane artykuły
Przewodnik po materacach
Zdrowy sen: Przewodnik po materacach 90x200 dla seniorów
zakwasy
Zdrowie jelit - zadbaj o probiotyki w swojej diecie
Mata z ceramiką
Mata z ceramiką Turmanium Nuga Best
Zdrowy Mózg - konferencja w Płocku zaproszenie
DOZ Fundacja zaprasza na konferencję "Zdrowy Mózg"
Konferencja zdrowy kręgosłup
DOZ Fundacja zaprasza na konferencję "Zdrowy Kręgosłup"