Na smutek najlepsze są smutne piosenki

Spis treści
Niejednokrotnie zdarza się, że gdy jest nam smutno, to odruchowo sięgamy po smutne filmy lub słuchamy smutnych piosenek. Mimo że na pierwszy rzut oka takie działanie wydaje się nieuzasadnione (w końcu po co potęgować nieprzyjemne emocje?), to okazuje się, że to całkiem rozsądne wyjście z sytuacji.

Jak sztuka działa na emocje?


Badania naukowe bowiem dowodzą, że przeżywanie smutku indukowanego przez sztukę (filmy, piosenki, spektakle, obrazy itd.) pomaga nam regulować własne emocje. Dzieje się tak dlatego, że zdajemy sobie sprawę z tego, że jest on nierzeczywisty, co w rezultacie oznacza, że nie zagraża nam on. Osoby badane poproszone o posłuchanie nostalgicznych piosenek i opisanie emocji, które przeżywają, wskazały na spokój, delikatność i poczucie siły. Bezsprzecznie przyczyniają się one do poprawy nastroju.

Następnym razem zatem, gdy dopadną Cię smutne myśli, posłuchaj jakiejś łzawej piosenki, obejrzyj melodramat lub wybierz się na wzruszający spektakl do teatru. Efekty takiego działania mogą Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć.

 
Więcej z kategorii Film, muzyka i książki
Dwa portrety Agnieszki Osieckiej
Polskie piosenki z lat 50. Muzyczna podróż w przeszłość
Seniorzy śmieją się z samych siebie [FILMY]
Powiązane artykuły
Polskie piosenki przedwojenne – część 1
7 najsłynniejszych piosenkarzy XX wieku
Najlepsze polskie komedie lat 70., które bawią do łez
Po prostu „Gołas”
CafeSenior poleca: Hotel Marigold