Na smutek najlepsze są smutne piosenki

Spis treści

Niejednokrotnie zdarza się, że gdy jest nam smutno, to odruchowo sięgamy po smutne filmy lub słuchamy smutnych piosenek. Mimo że na pierwszy rzut oka takie działanie wydaje się nieuzasadnione (w końcu po co potęgować nieprzyjemne emocje?), to okazuje się, że to całkiem rozsądne wyjście z sytuacji.

Jak sztuka działa na emocje?

/> Badania naukowe bowiem dowodzą, że przeżywanie smutku indukowanego przez sztukę (filmy, piosenki, spektakle, obrazy itd.) pomaga nam regulować własne emocje. Dzieje się tak dlatego, że zdajemy sobie sprawę z tego, że jest on nierzeczywisty, co w rezultacie oznacza, że nie zagraża nam on. Osoby badane poproszone o posłuchanie nostalgicznych piosenek i opisanie emocji, które przeżywają, wskazały na spokój, delikatność i poczucie siły. Bezsprzecznie przyczyniają się one do poprawy nastroju.

Następnym razem zatem, gdy dopadną Cię smutne myśli, posłuchaj jakiejś łzawej piosenki, obejrzyj melodramat lub wybierz się na wzruszający spektakl do teatru. Efekty takiego działania mogą Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć.

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!