Na smutek najlepsze są smutne piosenki

Spis treści
Niejednokrotnie zdarza się, że gdy jest nam smutno, to odruchowo sięgamy po smutne filmy lub słuchamy smutnych piosenek. Mimo że na pierwszy rzut oka takie działanie wydaje się nieuzasadnione (w końcu po co potęgować nieprzyjemne emocje?), to okazuje się, że to całkiem rozsądne wyjście z sytuacji.

Jak sztuka działa na emocje?


Badania naukowe bowiem dowodzą, że przeżywanie smutku indukowanego przez sztukę (filmy, piosenki, spektakle, obrazy itd.) pomaga nam regulować własne emocje. Dzieje się tak dlatego, że zdajemy sobie sprawę z tego, że jest on nierzeczywisty, co w rezultacie oznacza, że nie zagraża nam on. Osoby badane poproszone o posłuchanie nostalgicznych piosenek i opisanie emocji, które przeżywają, wskazały na spokój, delikatność i poczucie siły. Bezsprzecznie przyczyniają się one do poprawy nastroju.

Następnym razem zatem, gdy dopadną Cię smutne myśli, posłuchaj jakiejś łzawej piosenki, obejrzyj melodramat lub wybierz się na wzruszający spektakl do teatru. Efekty takiego działania mogą Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć.

 
Więcej z kategorii Kultura
Przeczytaj artykuł
Lucyna Malec - optymistka z natury [WYWIAD]
Przeczytaj artykuł
Piosenki na 50. rocznicę ślubu. Sprawdź, jakie utwory wybrać
Przeczytaj artykuł
Najlepsze polskie komedie lat 70., które bawią do łez
Powiązane artykuły
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Fajbusiewicz na tropie
Książka na wakacje: Seniorzy w natarciu
Halina Kunicka: piosenka zamiast paragrafów

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧