Łatwy sposób na wzbogacenie diety o cenne składniki odżywcze

Picie soków warzywnych i owocowych to doskonały sposób na urozmaicenie diety. Soki owocowe to też świetne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą spożywać warzyw czy owoców w formie stałej. Jakie typy wyciskarek dostępne są na rynku? Którą z nich wybrać, zależnie od potrzeb? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
składniki odżywcze
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Owocowo-warzywny wycisk

Soki owocowe, warzywne czy warzywno-owocowe są pyszne i pełne witamin. Zwłaszcza te świeżo wyciśnięte i spożywane bezpośrednio po przygotowaniu. Codzienne spożycie warzyw i owoców jest jednocześnie podstawą zdrowej diety. Ich podaż bywa jednak czasami niemożliwa.

Dotyczy to choćby dzieci, które często po prostu nie lubią niektórych, lub większości, gatunków owoców czy warzyw. Wtedy przyda się odrobina rodzicielskiego sprytu oraz dobra wyciskarka, a nasz wspaniały sok owocowo-warzywny zostanie spałaszowany przez milusińskich wraz z całą masą zawartych w nim witamin i minerałów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wyciskarek do soków.

Wyciskarki wolnoobrotowe

Wyciskarki wolnoobrotowe służą zarówno do wyciskania soków z warzyw, jak i owoców. To uniwersalne narzędzie jest niezastąpione zarówno w domowej, jak i profesjonalnej kuchni. Wyciskarka wolnoobrotowa to mistrzowski sprzęt, który wyciśnie z owoców i warzyw sok do ostatniej kropelki.

Ze względu na liczbę wałków ślimakowych, które stanowią najważniejszy element urządzenia, możemy wyróżnić wyciskarki jednoślimakowe oraz dwuślimakowe. Wyciskarki jednoślimakowe są z reguły mniejsze i tańsze. Te z dwoma wałkami mają większe gabaryty i większą wydajność, więc sprawdzą się w zastosowaniu profesjonalnym.

Taka wolnoobrotowa wyciskarka do soków wykorzystując siłę miażdżenia doskonale wyciska esencjonalny sok, bez straty dla właściwości odżywczych. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej to gwarancja pysznego smaku i walorów zdrowotnych.

Wyciskarki do cytrusów

Dla miłośników owoców cytrusowych doskonałą propozycję stanowić będzie wyciskarka przeznaczona specjalnie do wyciskania tej grupy owoców. Aromatyczny sok pomarańczowy czy też lekko kwaśny sok z grejpfruta to pomysł na idealny napój śniadaniowy.

Owoce cytrusowe to bomby witaminowe, których nie może zabraknąć w zdrowej i zbilansowanej diecie. Soki owocowe to też doskonała alternatywa dla niezbyt zdrowych przekąsek i słodkości. Wyciskarka do cytrusów jest bardzo łatwa w obsłudze.

Owoce wystarczy pokroić na połówki, podstawić naczynie pod wylot soku, a sam owoc przyłożyć i docisnąć do specjalnego obrotowego stożka, który wyciśnie sok. Z obsługą takiej wyciskarki do soków poradzi sobie nawet dziecko. Ze względów bezpieczeństwa stożek w tego typu wyciskarkach obraca się dopiero po przyciśnięciu do niego owocu.

Więcej z kategorii Przepisy
Domowe przepisy na letni obiad
Babcia i wnuczka gotują: sernik
Przepis na kompot wigilijny
Powiązane artykuły
Jesienne nalewki. Przepisy, które warto sprawdzić
Czystek kreteński
Czystek kreteński - właściwości i działanie na wirusy
Kutia. Przepis z Kresów na wigilijny deser
Babcia i Wnuczka gotują: murzynek
Zamiast prezentu – ciasta i wypieki pod choinkę