Jak sprawić, by dobre nawyki na stałe zagościły w naszym życiu?

Ile to razy obiecywałeś sobie, że już nie będziesz narzekać na pogodę? Ile razy próbowałeś codziennie wychodzić na spacer? Ile razy rzucałeś palenie? Ile razy przechodziłeś na zdrową dietę? Pewnie całe mnóstwo. Za każdym razem rozpoczynałeś od mocnego postanowienia, głębokiej wiary w sukces, a i tak kończyło się tak, jak się kończyło. Nierzadko totalną katastrofą.Jakoś tak się dzieje, że droga z punktu, w którym właśnie jesteśmy, do punktu, w którym bardzo byśmy chcieli się znaleźć, okazuje się niezwykle trudna. Często rezygnujemy z niej zaraz po starcie. Jeśli w Twoim przypadku właśnie tak się sprawy mają, to zachęcam Cię do zapoznania się z resztą artykułu. Poniżej bowiem kilka sposobów, by zwiększyć szansę na to, by wprowadzany dobry nawyk na stałe zagościł w  Twojej codzienności.

Zasada 21 dni

Powszechnie uważa się, że jeśli robimy coś konsekwentnie przez trzy tygodnie, to wchodzi nam to w krew. Tyle czasu trzeba, by wykształcić w sobie nowy nawyk. Potem już wykonujemy daną czynność bez większych problemów. Warto zatem „przemęczyć się” chociaż dwadzieścia jeden dni. Potem zobaczysz, jak się sprawy potoczą.

Małymi krokami

Jest duża szansa, że zrezygnujesz z osiągnięcia swojego celu, jeśli będzie on zbyt dużą zmianą. Jeśli do tej pory jadłeś słodycze pięć razy dziennie, to mała jest szansa, że uda Ci się je rzucić z dnia na dzień. Ogranicz je najpierw do czterech porcji, potem do trzech, następnie do dwóch i do jednej. Ani się obejrzysz, a odruch sięgania po coś słodkiego odejdzie w niepamięć.

Ustal przypominacze

Łatwo nam zapomnieć o czymś, na co wcale nie mamy ochoty. Dzięki temu możemy dalej postępować tak, jak do tej pory, a sumienie mamy spokojne, bo „przecież to było niechcący”. Jeśli zatem chcesz ograniczyć sól, naklej na solniczce kartkę z napisem, który przypomni Ci o tym, by za często po nią nie sięgać. Jeśli chcesz wychodzić na wieczorne spacery, umawiaj się na nie z koleżanką. Dzięki temu również będziesz mieć kogoś, kto Cię będzie mobilizował do działania.

Usuń pokusy

Jeśli chcesz rzucić palenie, nie miej papierosów w domu. Jeśli nie chcesz jeść śmieciowego jedzenia, nie kupuj go. Jeśli zbyt dużo czasu przebywasz przed telewizorem, zrezygnuj z kablówki. Jeśli usuniesz pokusy ze swojego otoczenia, to życie bez nich stanie się koniecznością. Zobaczysz wtedy, ile pięknych rzeczy ich obecność Ci przysłaniała.

Dobre nawyki biorą się z dobrych postanowień. Świadczą o tym, że chcemy pewnej zmiany, a dotychczasowy sposób bycia w jakimś aspekcie nam nie odpowiada. Szkoda, by brak konsekwencji i lenistwo powstrzymywało nas przed takim życiem, jakiego dla siebie pragniemy. Warto zatem zacisnąć zęby i się nie poddawać, by potem móc się cieszyć wspaniałymi rezultatami.
Więcej z kategorii Dieta
5 ziół, które postawią cię wiosną na nogi
Dlaczego burczy nam w brzuchu i ile jedzenia może pomieścić żołądek?
4 wrogów cholesterolu, których naprawdę polubisz
Powiązane artykuły
Propolis - samo zdrowie!
Stół zastawiony potrawami kuchni śródziemnomorskiej
Dieta śródziemnomorska – dlaczego warto ją stosować?
Co szkodzi wątrobie?
Jadłospis seniora z cukrzycą
Lecznicze właściwości miodu