Jak przekazać 1% podatku i wybrać organizację?

Spis treści

Zbliża się czas rozliczania podatków. Warto już wcześniej pomyśleć nad wyborem organizacji, której zechcemy przekazać 1% podatku. Sprawdź, jak rozliczyć PIT i podzielić się podatkiem z potrzebującymi.

Sprawdź!: Jak przekazać 1 procent podatku?

Kto może przekazać 1% podatku?

1% podatku może przekazać praktycznie każdy. Możliwości takiej nie mają tylko osoby, których podatek należny jest równy 0.  Kto zatem może przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP)?


 • emeryci i renciści: jeśli otrzymujesz PIT-40A, wystarczy, że na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku złożysz zeznanie podatkowe,
 • osoby fizyczne aktywne zawodowo: każdy, kto rozlicza się na podstawie PIT-37, PIT-28, PIT-36 i PIT-36L,
 • podatnicy uzyskujący dochód z obrotu papierami wartościowymi i rozliczający się za pomocą PIT-38,
 • podatnicy uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości i rozliczający się poprzez PIT-39.

Przeczytaj również: Podatek od odprawy

1% podatku na cele charytatywne

Dlaczego warto przekazać 1% podatku na cele charytatywne?


 • Po pierwsze: to nic nie kosztuje. Możesz realnie wesprzeć szczytny cel, nie odczuwając ubytku pieniędzy z własnej kieszeni.
 • Po drugie: możesz pomóc potrzebującym ludziom, zwierzętom czy też wspierać lokalne inicjatywy, dzięki którym będzie się lepiej żyło ludziom w Twojej okolicy.

 •  

Zobacz także: Co to jest zachowek i co warto o nim wiedzieć?

1% podatku organizacja

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając organizację, której chcemy przekazać 1% podatku?

 

 • Po pierwsze: sprawdź, czy organizacja, którą chcesz wesprzeć, należy do OPP. Ministerstwo Pracy udostępnia na swoich stronach wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do 1% podatku (LINK http://www.pozytek.gov.pl/Wykaz,opp,3666.html). Spis ten zawiera nazwy i numery KRS, które możesz od razu wpisać wypełniając PIT.

 • Po drugie: zastanów się, co dobrego chcesz zrobić. Czy wolisz pomóc chorym dzieciom, bezdomnym zwierzętom, a może wesprzeć projekt rewitalizacji okolicznego parku lub organizację warsztatów dla seniorów? Wiele organizacji działa lokalnie, wspierając okolicznych mieszkańców i dbając o jakość życia lokalnych społeczności.

 • Po trzecie: sprawdź wiarygodność wybranej OPP. Zajrzyj na stronę internetową organizacji i poszukaj informacji o tym, co udało się jej zrobić w ciągu ostatniego roku. Zobacz, co planują zdziałać w najbliższym czasie i na co zbierają pieniądze.

Czytaj więcej w CafeSenior: Co z tym dziedziczeniem? Prawnik odpowiada na pytania 

Jak wypełnić PIT, by przekazać 1% podatku?


To proste!


 • Krok pierwszy: w rubryce „Numer KRS” wpisz numer wybranej organizacji OPP (znajdziesz go na przykład na stronie internetowej organizacji).
 • Krok drugi: wypełnij rubrykę „Wnioskowana kwota”, wpisując do niej kwotę stanowiącą 1% podatku. Pamiętaj, że 1% od należnego podatku trzeba zaokrąglić w dół do pełnych dziesiątek groszy. Czyli jeśli przykładowo Twój podatek należny wynosi 3371 zł, to 1% od tej sumy, który możesz przekazać, będzie równy 33,70 zł.

 •  

Sprawdź również: PIT dla emeryta

Teraz możesz już śmiało zabierać się do rozliczania podatku PIT. Powodzenia!

Czytaj więcej w CafeSenior: