W Stanach Zjednoczonych miejsce nastolatków za ladą zastępują seniorzy. Coraz więcej starszych osób pojawia się w obsłudze znanych sieci restauracji i barów szybkiej obsługi. Rekruterzy przyznają, że seniorzy są lepszymi pracownikami niż młodzi.

Wszyscy przywykli do widoku nastolatków za ladą w barach fast food. Młodzi najczęściej w ten sposób dorabiają w trakcie nauki lub w przerwach wakacyjnych. Jednak na świecie ta tendencja powoli się zmienia. Jak podaje Bloomberg – największa amerykańska agencja prasowa zajmująca się tematyką rynków finansowych na świecie – miejsce nastolatków zajmują dziś w USA seniorzy.

Jedna z najbardziej znanych sieci gastronomicznych tego typu barów – McDonald’s zapowiedziała, że w nadchodzącym roku seniorzy będą dla firmy jednym z ważniejszych obszarów w rekrutacji nowych pracowników.

Senior w pracy

Zatrudnianie seniorów to dla takich firm opłacalny interes, w zamian za tę samą pensję dostają pracownika z wieloma latami doświadczeń, sumiennego i punktualnego. Rekruterzy przyznają, że starsi pracownicy mają wiele umiejętności miękkich – np. przyjazne nastawienie i życzliwość – których brakuje młodzieży. Według stawianych prognoz do roku 2024 liczba pracujących Amerykanów w wieku 65-74 lat ma wzrosnąć o 4,5 proc.

Ogłoszenia o pracę dla osób starszych są komunikowane między innymi w świetlicach dla seniorów i kościołach, a także stronach internetowych skierowanych dla osób po 50 roku życia.

Karolina Warchoł

  • Czytaj także: 

Migracje seniorów – gdzie łatwiej się starzeć?

Umowa zlecenie a emerytura – ile może dorobić emeryt?

Zmiany w emeryturach! Pobierz darmowy e-book