Emerytura: czas, w którym bardziej o siebie dbamy

Nie warto zbyt długo odkładać przejścia na emeryturę? Naukowcy potwierdzają, że na emeryturze żyjemy zdrowiej!

Chociaż niektóre badania wskazują, że praca „konserwuje" i warto poczekać z emeryturą, inne analizy dowodzą, że przejście na to świadczenie jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia.

„Nie warto zwlekać z przejściem na emeryturę” - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Sydney. Na emeryturze mamy więcej czasu na dbanie o siebie, przekonują badacze.

Emeryci więcej casu poświęcają na aktywność fizyczną i lepiej sypiają niż osoby, które pracują. – „Nasze badania wykazały, że emerytura jest związana z pozytywnymi zmianami w stylu życia. W porównaniu do osób, które kontynuują pracę, ludzie na emeryturze więcej ćwiczą, spędzają mniej czasu w pozycji siedzącej, rzadziej palą papierosy i lepiej sypiają” - mówi dr Melody Ding, współautorka badań.

Co badali naukowcy? Uczeni „wzięli pod lupę" styl życia 25 tysięcy osób starszych. Badali poziom aktywności fizycznej, dietę, długość czasu spędzanego w pozycji siedzącej, poziom spożycia alkoholu oraz jakość i długość snu.

Jakie były wyniki? Okazało się, że uczestnicy badania, po przejściu na emeryturę ćwiczyli o około 93 minuty tygodniowo więcej. Co więcej, spędzali 67 minut mniej siedząc i sypiali średnio jedenaście minut dłużej. To nie wszystko. Aż połowa badanych rzuciła palenie!

Jak uważają uczeni, po zakończeniu pracy ludzie mają więcej czasu, który poświęcają zdrowiu. – „Najbardziej widoczne zmiany w stylu życia odnotowano u osób, które przed przejściem na emeryturę pracowały w pełnym wymiarze czasu. Praca na pełen etat i dojeżdżanie do niej każdego dnia wymaga spędzania wielu godzin poza domem. Po przejściu na emeryturę więc ma się więcej czasu na aktywność fizyczną i sen” - komentuje wyniki badań dr Ding.

Pełne wyniki badań są dostępne w Journal of Preventative Medicine.

Czytaj też: Kiedy można przejść na emeryturę?

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij