Eko prezenty – pomysł na ekologiczny prezent i pudełko

Eko prezenty to naturalne, ekologiczne i zdrowe podarunki. Produkowane są z myślą o tych, którzy w każdej sytuacji pragną dbać o środowisko. Coraz więcej osób szuka na rynku tego typu produktów. A oferta jest bardzo szeroka. Kosmetyki, biżuteria, akcesoria dla dzieci i dla dorosłych to tylko niektóre z nich. Gdzie znaleźć inspirację na ekologiczny prezent i opakowanie?
Kobieta pakuje eko prezent
źródło:123RF
Spis treści

Moda na eko prezenty zatacza coraz szersze kręgi. Kiedyś niewiele osób poszukiwało takich gadżetów na rynku. Obecnie spora część populacji jest już zainteresowana ochroną naturalnego środowiska. Tak naprawdę kupowanie ekologicznych produktów i wspomaganie tym samym natury to nie tylko działania marketingowe, ale coraz większa konieczność i potrzeba. Rynek w wielu sektorach już mocno podąża w tym kierunku. Ale każdy indywidualnie może wspomagać naturę, kupując eko prezenty i eko opakowania. 

Czym są eko prezenty? 

Eko prezenty to idealne podarunki dla tych osób, które pragną żyć w zgodzie z naturą. Ale też i sam obdarowujący daje w ten sposób sygnał, iż dba o środowisko i podejmuje działania wspomagające zachowanie naturalnej równowagi w przyrodzie. Coraz więcej osób zwraca uwagę z czego są wykonane używane przez nich rzeczy. Styl eko to bardzo popularny nurt. Jego podstawową zaletą jest wykonanie przedmiotów z naturalnych składników. Ma to nie tylko ogromne znaczenie dla środowiska, ale także dla zdrowia każdej osoby. Naturalne składniki z pewnością nie uczulają i nie wywołują negatywnych skutków dla organizmu. A zatem dbając o środowisko, ludzie dbają o samych siebie. Prezenty ekologiczne są z reguły tworzone z produktów najwyższej jakości. 

Spora grupa osób hołduje filozofii „zero waste” i „less waste”. Pierwsza w zasadzie sprowadza się do systematycznego wprowadzania w codziennym życiu prostych metod, pozwalających na wyeliminowanie nadmiernej produkcji śmieci i odpadów przez rodziny. Druga oznacza styl życia, który także ogranicza ilości produkowanych odpadów do niezbędnego minimum, ale głównie przez przemyślane decyzje zakupowe i maksymalne wykorzystywanie pozostałości i resztek do produkcji nowych towarów. Eko prezenty idealnie wpasowują się w te ideologie. 

Czym charakteryzują się eko prezenty? Oto ich główne cechy:

 • produkty biodegradowalne,
 • wykonane z produktów, pochodzących z recyclingu,
 • wykonane z materiałów naturalnych,
 • brak konserwantów i substancji chemicznych w ich składzie,
 • nietestowane na zwierzętach,
 • posiadają certyfikaty, które potwierdzają ich ekologiczne pochodzenie.

Pomysł na eko prezent    

Pomysły na eko prezenty to sposób na fajne i rozsądne obdarowywanie bliskich, a także wiele oryginalnych i ciekawych sposobów na przekazanie dodatkowej treści poprzez upominek. A wybór jest naprawdę ogromny. Poniżej kilka możliwości ekologicznego obdarowania bliskiej osoby.

 • Ekologiczna żywność- rynek oferuje wiele ciekawych produktów spożywczych ekologicznych zarówno dla dorosłych, dzieci, jak i dla niemowląt. I nie chodzi tutaj o produkty podstawowej potrzeby, jak mąka, makaron czy przyprawy. Producenci oferują eko słodycze, eko kawy czy herbaty.
 • Eko kosmetyki- tutaj wybór jest także bardzo szeroki. Można kupić szampony do włosów, żele pod prysznic czy olejki do kąpieli. Kobietom z pewnością przypadną do gustu eko pomadki czy ekologiczne perfumy i dezodoranty. Coraz częściej można spotkać w sklepach eko podkłady, tusze czy cienie do powiek. Pojawiają się też ekologiczne lakiery do paznokci. Mężczyznę można obdarować eko kosmetykami do włosów czy kosmetykami do golenia i do pielęgnacji po goleniu.
 •  Ekologiczne torby- takie torby pojawiają się w sklepach w różnych fasonach, z różnymi kolorowymi nadrukami. Z pewnością przydadzą się na każdą okazję – zakupyczy spacer. 
 •  Ekologiczne świece- Eko świece są produkowane z materiałów przyjaznych środowisku. Można na przykład kupić świece zrobione z soi w różnorodnych zapachach. Taki prezent, zapakowany w szklany słoiczek, ucieszy każdego,
 • Kubki termiczne z recyklingu-ten prezent zadowoli każdego kawosza czy miłośnika ciepłej herbaty. Można jeszcze do niego dodać eko kawę lub ekologiczną herbatę, aby stworzyć ekologiczny komplet.
 • Eko biżuteria- wykonana z drewna czy naturalnych kamieni to prezenty znane od dawna. Ale ostatnio pojawiły się na rynku eko zegarki, w całości wykonane z drewna. Można do nich wybrać odpowiedni kolor paska czy wykonać grawerunek na wewnętrznej stronietarczy.
 • Eko artykuły biurowe- tak naprawdę całe biurko można wyposażyć w eko przedmioty – stojaki, długopisy, ołówki, podkładki.
 •  Eko zabawki dla dzieci (puzzle, klocki, układanki, gry, drewniane samochody czy domy dla lalek),
 • Książki o tematyce ekologicznej- to dobry prezent dla osoby, która naprawdę interesuje się ekologią i prowadzi tryb życia w zgodzie z naturą.

Pudełka eko na prezenty

Pudełka na eko prezenty powinny być również ekologiczne, aby całość tworzyła jednolitą formę. Z reguły są produkowane z tektury, która może być gładka albo prążkowana. Pudełka często zawiązywane są lnianymi, twardymi sznurkami. Te surowe w formie opakowania prezentują się bardzo elegancko i nowocześnie. Można je zakupić w wielu formach,  kształtach i kolorach. Niektóre firmy oferują wykonanie napisów, zgodnie z oczekiwaniami klientów. 

Wiele pudełek tworzonych jest przy użyciu najnowszych technik druku cyfrowego. Imitują bardzo często motywy naturalnego drewna. Obecne technologie potrafią nawet pokazać i uwidocznić na opakowaniach te najdrobniejsze szczegóły. Bardzo często swoim wyglądem przypominają drewno nie tylko pod względem wizualnym, ale także dotykowym. Takie pudełka prezentowe określane są mianem serii Vintage. To bardzo elegancki i jednocześnie nowoczesny sposób pakowania prezentów. A co najważniejsze, takie produkty są wytwarzane z tektury, pochodzącej z recyklingu, są w 100% ekologiczne i w 100% nadają się do ponownego przetworzenia. 

Ekologiczne opakowania na prezenty

Obok pudełek eko i innych naturalnych opakowań, jak torby czy papier, można także wykorzystać wiele prostych sposobów na zapakowanie eko prezentu. Oto kilka pomysłów, które ułatwią przygotowywanie upominków: 

 • wykorzystywanie do pakowania prezentów eko podstawek jako bazy do układania upominków i tworzenia koszy prezentowych,
 • układanie prezentów w wiklinowych koszach,
 • zawijanie upominków w bawełniane chusty lub inny naturalny materiał,
 • pakowanie prezentów (na przykład książek) w stare gazety, z kolorowymi nadrukami i zdjęciami,
 • pakowanie prezentów (na przykład atlasów geograficznych czy przewodników turystycznych) w stare, niewykorzystane mapy,
 •  używanie do pakowania lnianych sznurków czy skrawków kolorowej wełny,
 • tworzenie dodatków do ozdabiania prezentów w formie origami z kolorowych serwetek,
 • pakowanie prezentów muzycznych (na przykład płyt) w papier nutowy,
 • owijanie prezentów dla dziadków w papier z rysunkami wnuków

Dzięki takim ekologicznym sposobom pakowania prezentów, wszystkie upominki, nawet najdrobniejsze mają wyjątkowy charakter, a stare i nieużywane już przedmioty otrzymują nowe życie.

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. „Ekoinnowacje w opakowaniach”, Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, Wydawnictwo Komunalne „Abrys”, Joanna Witczak, koordynator projektu, 2015 r.,
 • 2. A. Szczotka-Sarna „Zrównoważone Święta”, Poradnik Ekologiczny,
 • 3. M. K. Terlecka „Edukacja Ekologiczna, wybrane problemy”, 2014 r.