Droga krzyżowa
Droga krzyżowa to nazwa opisująca mękę Chrystusa, a także nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim podczas Wielkiego Postu. Polega ono na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć oraz złożeniu go do grobu. Tradycja odprawiania drogi krzyżowej narodziła się w Jerozolimie. Duży wpływ na jej wzmocnienie mieli franciszkanie, którzy już w średniowieczu, oprowadzając po Ziemi Świętej pielgrzymów, zatrzymywali się przy stacjach obrazujących historię śmierci Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, obowiązującą dziś liczbę czternastu stacji ustalono dopiero w XVII wieku. W kościołach katolickich drogę krzyżową przedstawia się w obrazach lub rzeźbach, które umieszcza się na ścianach budynku. Stacje nie tylko przypominają o przeżyciach Pana Jezusa, ale są też podstawą szczególnych rozważań, o których piszemy poniżej.
Droga krzyżowa: stacje
Nabożeństwo drogi krzyżowejskłada się z czternastu czytań, do których kapłan dodaje wezwania modlitewne. Oto 14 stacji drogi krzyżowej:
- Jezus na śmierć skazany.
- Jezus bierze krzyż na swoje ramiona.
- Pierwszy upadek Jezusa pod krzyżem.
- Jezus spotyka swoją Matkę.
- Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.
- Święta Weronika ociera twarz Jezusa.
- Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
- Jezus pociesza płaczące niewiasty.
- Trzeci upadek Jezusa.
- Jezus z szat obnażony.
- Jezus do krzyża przybity.
- Jezus umiera na krzyżu.
- Jezus z krzyża zdjęty.
- Jezus do grobu złożony.
Zwyczajowo przy każdej ze stacji uczestnicy nabożeństwa klękają, a na wezwanie kapłana: „Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie” odpowiadają: „Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył” lub: „Żeś przez Krzyż swój święty świat odkupić raczył”. Po rozważeniu danej stacji ksiądz prowadzący nabożeństwo mówi: „Zmiłuj się nad nami, Panie”. Wierni wówczas odpowiadają: „Zmiłuj się nad nami”. Czasem śpiewa się również pieśń „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami” lub na wezwanie kapłana: „Któryś za nas cierpiał rany” odpowiada: „Jezu Chryste zmiłuj się nad nami”. Do każdej kolejnej stacji przechodzi się w milczeniu.
Droga krzyżowa: rozważania
Rozważania podczas drogi krzyżowej w niczym nie przypominają modlitw, które posiadają formuły do nauczenia się na pamięć. Choć są one dostosowane do każdej ze stacji, ich tematy ulegają zmianie, warto też potraktować je indywidualnie i przełożyć na własną sytuację życiową. Co roku papież wygłasza nowe rozważania, podobnie czynią to kapłani w parafiach. Propozycje do samodzielnego rozważania drogi krzyżowej można znaleźć także w literaturze czy na internetowych portalach katolickich. Jezuici podkreślają, by rozważając drogę krzyżową, być całym sercem przy Panu Jezusie.
W tym szczególnym momencie nasze wszystkie myśli i uczucia powinny być przy Chrystusie, który za nas cierpiał i wciąż cierpi rany. Dominikanie proponują połączyć z drogą krzyżową rozważania o rodzinie. Zwracają przy tym uwagę na to, jak często przygniatają nas kłótnie z dziećmi
i współmałżonkami czy problemy takie jak zdrada i brak pracy.
Ekstremalna droga krzyżowa
W 2009 r. w Polsce pojawiła się nowa forma odprawiania drogi krzyżowej. Zainicjowana w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na przejściu trasy o długości co najmniej 40 km, na której rozmieszczonych jest 14 stacji drogi krzyżowej. Uczestnicy tego wyjątkowego nabożeństwa nocą przechodzą całą trasę w milczeniu. Po drodze rozważają każdą ze stacji drogi krzyżowej, w czym pomagają im materiały przygotowywane przez organizatorów. Popularność Ekstremalnej Drogi Krzyżowej rośnie z roku na rok. Obecnie jest ona organizowana w okresie Wielkiego Postu w ponad 200 miastach w Polsce i Europie. W 2017 r. przeszło ją około 52 tys. uczestników. Nową ciekawą formą odprawiania drogi krzyżowej jest także Muzyczna Droga Krzyżowa na chór mieszany i orkiestrę. Wykonywana jest ona od 2015 r. w województwie kujawsko-pomorskim w formie muzycznego wydarzenia sakralnego.
Droga krzyżowa dla dzieci
Dzieciom biorącym udział w drodze krzyżowej proponuje się inne rozważania, dostosowane do ich wieku. Na wstępie powinny one odmówić następującą modlitwę: „Panie Jezu, my, Twoje dzieci, chcemy pójść razem z Tobą drogą krzyżową. Chcemy też przeprosić Cię za nasze. Po zakończeniu drogi krzyżowej dzieci odmawiają modlitwę: „Do Ciebie, Jezu, modlimy się i dziękujemy za wszystko, co dla nas zrobiłeś. Postaramy się być lepsi i przyjść do Ciebie z czystym sercem. Kochamy Cię z całej duszy i oddajemy nasze grzechy tylko Tobie”.
Zobacz także:
- Wielki post – kiedy się zaczyna i ile trwa? Informacje
- Święto Trzech Króli, czyli Dzień Objawienia Pańskiego
- Środa popielcowa a obowiązek postu. Kiedy wypada?
- Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes - pielgrzymka, woda