Bona Espero – esperantyści spotkali się z seniorami

W zeszłym tygodniu we Wrocławskim Centrum Seniora spotkać można było znanych esperantystów opowiadających o idei Bona Espero i swojej działalności.

Kolejne interesujące spotkanie z cyklu "Jaki wspaniały jest ten świat", którego organizatorami są Wrocławskie Centrum Seniora i Centrum Edukacji Międzykulturowej, odbyło się we wtorek 3 września.

Tym razem dotyczyło idei Bona Espero. Uczestniczyli w nim znakomici goście: Urszula i Giuseppe Grattapaglia, Ludwik Zaleski-Zamenhof i Roman Dobrzyński.

Państwo Grattapaglia są długoletnimi wolontariuszami ośrodka Bona Espero w Brazylii i zostali odznaczeni Medalem Tolerancji za długoletnią działalność dobroczynną.

Opowiadali w języku esperanto o swoich doświadczeniach i przygodach, jakie im się przydarzyły w tym ośrodku oraz o misji, jaką jest wolontariat.

Ich zdaniem seniorzy mają bardzo duży potencjał, dzięki któremu mogą działać na tym polu, do czego państwo Grattapaglia zachęcali uczestników spotkania. Twierdzą oni bowiem, że jeżeli tylko stan zdrowia pozwala, to osoby w okresie „późnej dorosłości” powinny się angażować w działalność dobroczynną.

Ludwik Zaleski-Zamenhof, wnuk twórcy języka esperanto, niestety z powodu złego stanu zdrowia nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. Grupa seniorów, która uczy się języka esperanto, z pewnością zadałaby mu wiele pytań, ale godnie zastąpiła go pani Teresa Nemere, która w interesujący sposób wyjaśniała wszystkie wątpliwości związane z językiem.

Roman Dobrzyński z kolei, podróżnik i pasjonat Brazylii, opowiadał o swoich podróżach i odpowiadał na wszelkie pytania publiczności. Podczas spotkania został również rozstrzygnięty konkurs na esperanckie ciasto.

Pierwsze miejsce zdobyła pani Alicja Brodala. Jury podjęło decyzję jednogłośnie i w nagrodę autorka wypieku otrzymała pamiątkowy dyplom oraz puchar. Serdecznie gratulujemy!

Przypominamy, że spotkania z cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat" odbywają się raz w miesiącu i wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy:

Wrocławskie Centrum Seniora
pl. Dominikański 6 (pok. 20), 50-159 Wrocław
tel. 71 772 49 38, czynny w godz. 09.00-15.00
mail: wcs.kokoszkiewicz@gmail.com
osobiście: pok. 20

Wrocławskie Centrum Seniora składa szczególne podziękowania dla pana Tadeusza Wilk – seniora – wolontariusza Wrocławskiego Centrum Seniora, fotografa-pasjonaty – za wykonanie oprawy fotograficznej spotkania.

Joanna Ryłko, Wrocławskie Centrum Seniora

Więcej z kategorii Wydarzenia
Targi Seniora w Krakowie
Poznań: Latająca Poradnia Geriatryczna
Uniwersytet Otwarty UW - poszerz wiedzę
Powiązane artykuły
Cukrzyca oswojona – spotkanie dla seniorów w Łodzi
5 pomysłów na sylwestra dla seniorów
Koncert dla seniorów – muzyczne niespodzianki
Koncert dla seniorów – „Bajgosie i Limerynie”
Powstała Warszawska Rada Seniorów. Jaki ma skład?