8 sposobów na oszczędzanie wody

Zdarza Ci się zostawiać odkręconą wodę, gdy myjesz zęby? Masz toaletę z tradycyjną spłuczką? Sprawdź, jak w prosty sposób możesz zaoszczędzić nawet 10 000 litrów wody miesięcznie.

Jak oszczędzać wodę?

  1. Zakręcaj kran kiedy się golisz, myjesz zęby albo zmywasz naczynia. Na przykład, jeśli myjąc zęby skorzystasz z kubka, zamiast pozwalać wodzie płynąć cały czas z kranu, oszczędzisz w ten sposób około 15 litrów w ciągu 3 minut!

  2. W ciągu jednego dnia człowiek zużywa 145 litrów wody, z czego 3 litry przeznaczone jest na spożycie, a pozostałe 142 l na mycie, pranie itp. Kran cieknący z prędkością 45 kropel na minutę marnuje około 1.000 litrów wody miesięcznie, czyli około 10 kąpieli rocznie. Dlatego upewnij się, że dokładnie zakręcasz kran!

  3. Aż 60 % wody zużywanej w domu przypada na łazienkę. Wybierz szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie. Kąpiel w wannie to nawet 7 razy więcej zużytej wody niż krótki prysznic.

  4. Zainstaluj w prysznicu reduktor (tzw. perlator). Pozwala to ograniczyć zużycie wody o połowę (5 do 7 litrów w ciągu minuty zamiast 10-18 litrów, daje to oszczędność rzędu 70 000 litrów w ciągu 10 lat).


kran

  1. Zainstaluj w toalecie spłuczkę z dwoma przyciskami pozwalają kontrolować jak dużo wody się zużywa. Sprawdzaj, czy spłuczka nie cieknie. Na skutek niesprawnej spłuczki możesz marnować nawet kilkadziesiąt metrów. sześciennych wody rocznie. Jak sprawdzić, czy spłuczka nie cieknie? Sprawdź swój licznik wody przed położeniem się spać i rano, jeśli jest różnica, instalacja wodna w twoim domu jest nieszczelna, duże prawdopodobieństwo, że winna jest spłuczka.

  2. Po co marnować wodę pitną do podlania trawnika? Zbieraj deszczówkę i używaj jej do podlewania ogrodu. Wodę z odcedzania makaronu czy warzyw po gotowaniu możesz wykorzystać do podlania kwiatków w doniczkach na parapecie.

  3. Nie kupuj butelkowanej wody jeśli woda z kranu jest bezpieczna do picia, dowiesz się o to w gminie. Rezygnując z wody w butelkach, ograniczasz też ilość odpadów. Aby poprawić jakość i smak wody, zamontuj filtr. Ponadto szacuje się że do produkcji 1 litra wody w plastikowej butelce potrzeba aż 3 litrów wody.

  4. Włączaj zmywarkę tylko wtedy gdy jest pełna. Wybieraj modele energooszczędne. Oszczędzając energię oszczędzasz wodę, i na odwrót.


 

Odpowiedzialne korzystanie z wody jest wyrazem nie tylko dbania o swój portfel i rachunki, ale także o środowisko, w którym żyjemy my i bliskie nam osoby. Razem możemy zmieniać świat wokół nas na lepszy.

 

 

 

 

 
Więcej z kategorii Oszczędzanie
Przedawnienie długu - kredytu, u komornika, czynszu
Kredyt hipoteczny dla emeryta. Pożyczka dla seniora
Tanie bywanie – zniżki i promocje dla seniorów
Powiązane artykuły
Wózek inwalidzki - dofinansowanie z PFRON i NFZ. Zasady
Dofinansowanie do okularów - z NFZ, od pracodawcy. Zasady
Odwrócona hipoteka - czym jest i czy się opłaca?
Jak łapać deszczówkę?
10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej