Zwrot towaru zakupionego przez internet - wzór i czas

Zwrot towaru zakupionego przez internet jest niezbywalnym prawem, pod warunkiem, że przestrzegasz dopuszczalnych prawem terminów, produkt nie był użytkowany i nie należy do jednej ze specjalnych kategorii, które zwrotom nie podlegają. Jak dokonać zwrot zakupu przez internet? Skąd wziąć i jak wypełnić stosowny formularz?
Starsza kobieta robi zakupy przez Internet
źrodło:123RF
Spis treści

Na czym polega zwrot towaru zakupionego przez internet?

Zwrot towaru zakupionego przez internet przysługuje niemal każdemu klientowi i niemal w każdej sytuacji, przy czym prawo to należy rozumieć zarówno w kategoriach przywileju, jak też nałożonych obowiązków. Wyraźnie bowiem rozróżniamy dwie czynności, które można wykonać jednocześnie, albo jedna po drugiej:

 • złożenie wniosku o odstąpienie od umowy bez podania przyczyn, co jest naszym uprawnieniem;
 • zwrot towaru zakupionego przez internet do sklepu, co staje się naszym obowiązkiem w sytuacji, gdy wysłaliśmy sprzedawcy wspomniany wniosek. 

Istotą i nadrzędnym celem stosowania tak zwanego „prawa do namysłu” jest możliwość dokładnego zapoznania się z produktem, który zakupiliśmy w sklepie internetowym, bez możliwości uprzedniego obejrzenia go, a jedynie na podstawie opisu i zdjęć. W ten sposób ustawodawca gwarantuje nam możliwość podjęcia racjonalnej decyzji. 

Ile mamy czasu na zwrot zakupu przez internet?

Prawo odstąpienia od umowy sprzedaży przysługuje konsumentowi przez 14 dni od momentu otrzymania towaru, a więc dostarczenia go przez kuriera. Produkt może zostać przez nas odpakowany i wyjęty z pudełka, a nawet próbnie użyty, aby jednak mógł zostać zwrócony, nie może nosić śladów użytkowania. Co to znaczy w praktyce? 

Przykładowo, bez problemu oddamy przymierzone buty, w których zrobiliśmy kilka kroków po domu, ale nie będzie to możliwe, jeśli wyjdziemy w nich na dwór i zostaną one zabrudzone lub zagniecione. 

Będziemy też mieć problem z oddaniem ubrania, gdy będzie na nim czuć zapach ludzkiego ciała lub proszku do prania. Pamiętajmy, że wysłanie wniosku o odstąpienie od umowy, generuje bezwarunkowy obowiązek odesłania towaru do sprzedawcy. Na zwrot zakupu przez internetmamy kolejnych 14 dni (od momentu odstąpienia od umowy).

Kiedy nie przysługuje prawo zwrotu zakupu przez internet?

Prawo zwrotu zakupu przez internet przysługuje w zdecydowanej większości przypadków, a więc wtedy, gdy w sieci kupujemy ubrania, buty, sprzęt elektroniczny, zabawki i tysiące innych produktów. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Należą do nich takie sytuacje, jak między innymi:

 • zakup produktów żywnościowych z krótkim terminem przydatności do spożycia lub z natury rzeczy szybko się psujących, takich jak warzywa czy owoce;
 • zakup towarów i usług podlegających notorycznym zmianom cen wskutek gry sił rynkowych, takich jak na przykład waluty obce;
 • zakup towarów dostarczanych w zapieczętowanych opakowaniach, które po otwarciu lub próbnym użyciu nie nadają się do ewentualnej powtórnej sprzedaży. Dotyczy to np. produktów wymagających wysokiej higieny stosowania, jak soczewki kontaktowe, albo silnie spersonalizowanych i zabezpieczonych indywidualnymi kodami,  takich jak oprogramowanie komputerowe;
 • zakup towarów wytwarzanychna specjalne zamówienie klienta: mebli na wymiar, koszulek z indywidualnym nadrukiem, specyficznie skonfigurowanych urządzeń sportowych itd.;
 • zakup usług różnego typu usług, w sytuacji gdy umowa sprzedaży odnosi się do określonego dnia czy godziny (np. bilet na koncert, rezerwacja w hotelu, przewóz środkiem transportu).

Formularz zwrotu towaru zakupionego przez internet

W świetle polskiego prawa forma złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy sprzedaży jest dowolna – teoretycznie można to zrobić nawet ustnie, przez telefon. W praktyce lepiej jednak jest się zabezpieczyć i odpowiedni druk skierować na piśmie – pocztą lub znacznie szybciej i wygodniej drogą mailową. 

Oświadczenie można napisać własnymi słowami, albo wykorzystać gotowy formularz zwrotu towaru zakupionego przez internet. Skąd go wziąć? Coraz więcej sklepów internetowych dołącza stosowny druk do zamówienia – jest także prawdopodobne, że znajdziemy go w pudełku obok faktury lub paragonu. Formularze dostępne są też na stronach www sprzedawców oraz instytucji i organizacji zajmujących się ochroną praw konsumentów. Różnią się one nieco formą, najważniejsze jednak, aby zawierały następujące dane:

 • miejscowość i data sporządzenia wniosku;
 • imię i nazwisko klienta oraz adres jego zamieszkania (lub adres dostawy towaru);
 • pełna nazwai adres sprzedawcy;
 • oświadczenie, w treści którego powołujemy się na art. 27 ustawy z 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta, a następnie informujemy o odstąpieniu od umowy o danym numerze, zawartej w konkretnym dniu, dotyczącej sprzedaży wybranego produktu lub usługi. 
 • data, podpis.

Kto płaci za zwrot towaru przez internet?

Czy oddając zakupiony produkt możemy liczyć na odzyskanie wszystkich zapłaconych pieniędzy? Czy sprzedawca odda nam też poniesione koszty przesyłki? I kto płaci zazwrot towaru przez internet, czyli za opakowanie, zabezpieczenie i odesłanie produktu do sprzedawcy?Kwestie te również są ściśle uregulowane w polskim prawodawstwie. I tak:

 • Oddając produkt zakupiony w Internecie, jeśli sytuacja ta nie należy do opisanych wyżej wyjątków, a dana rzecz nie nosi znamion użytkowania, bezwzględnie należy ci się zwrot całej sumy;
 • Sprzedawca musi zwrócić także koszty przesyłki ze swojego magazynu do twojego domu, ale tylko do pułapu najtańszej opcji w swojej ofercie. Jeśli możliwe było skorzystanie z opcji kuriera za 10 złotych, a twoim wyborem był dowóz za 15, 20 czy 25 złotych, otrzymasz tylko 10 zł;
 • Koszty zapakowania, zabezpieczenia oraz odesłania produktu do sprzedawcy ponosisz ty. W przypadku standardowych przesyłek o niewielkich gabarytach i masie, będzie cię to kosztować kilka do kilkunastu złotych. Cena może być znacznie wyższa, jeśli w grę wchodzą duże zamówienia, np. przesyłka mebli czy palet z materiałami budowlanymi. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Prawo odstąpienia od umowy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl
 • Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość, Federacja Konsumentów, http://www.federacja-konsumentow.org.pl