Zmarła Natalia Rolleczek, autorka „Drewnianego różańca”

Portal TVN24 poinformował o śmierci pisarki Natalii Rolleczek. Autorka „Drewnianego różańca” miała 100 lat.
Kadr z filmu
Kadr z filmu "Tala od różańca"
Spis treści

"Drewniany różaniec" Natalii Rolleczek

Natalia Rolleczek – polska pisarka i dramatopisarka zadebiutowała głośną i wstrząsającą powieścią „Drewniany różaniec” wydanej niedługo po wojnie w 1945. Rolleczek opisała w niej pobyt w sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne. Pisarka sięgnęła do wątków autobiograficznych – jako dziecko spędziła w sierocińcu sióstr felicjanek w Zakopanem dwa lata.

Rok po wydaniu książkę zatwierdziło ministerstwo, jako lekturę zalecaną w bibliotekach licealnych i przez wiele lat wykorzystywało ją w antykościelnej propagandzie PRL-u.

Ekranizacje książek Rolleczek

Później tworzyła powieści historyczne i dramatyczne. Natalia Rolleczek była też autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży, została odznaczona nagrodą Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży. Jej „Kochana rodzinka i ja” została w 1976 uznana za najpopularniejszą przez czytelników Płomyka.

Twórczość Rolleczek znalazła odbicie także w świecie filmowym. Jej pierwsza powieść „Drewniany różaniec” doczekała się ekranizacji, film wyreżyserowali Ewa i Czesław Petelscy w 1964 roku. W 1967 również na podstawie jej książki powstał film „Zwariowana noc” Zbigniewa Kuźmińskiego.

Natalia Rolleczek jest także bohaterką filmu dokumentalnego Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego „Tala od różańca”, zrealizowanego w 2012 roku.

Czytaj także: 

Zmarła Wanda Warska. Wokalistka miała 87 lat

Zmarł najstarszy mężczyzna na świecie. Miał 113 lat

 

Zmarł Stanisław Jędryka. Reżyser „Podróży za jeden uśmiech”

Janusz Kozioł nie żyje, chorował na stwardnienie zanikowe boczne