Zmarł Stanisław Jędryka. Reżyser „Podróży za jeden uśmiech”

O śmierci reżysera poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Stanisław Jędryka wyreżyserował takie produkcje jak „Do przerwy 0:1” „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”. Zmarł w wieku 85 lat.
Stanisław Jędryka udziela wywiadu
Wikipedia.org

Spis treści

Stanisłąw Jędryka - Łódzka Szkoła Filmowa

Stanisław Jędryka urodził się w Sosnowcu w 1933 roku. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1956 roku, jednak dyplomu nie zrobił do końca życia. W tym samym roku rozpoczął karierę filmowca – jako asystent Stanisława Lenartowicza przy realizacji „Zimowego zmierzchu”. Jako reżyser zadebiutował w 1962 roku obrazem „Dom bez okien”.

Jędryka był mistrzem kina młodzieżowego. Pierwszy jego film, który podejmował taką tematykę to „Wyspa złoczyńców” o przygodach Pana Samochodzika, na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. Kolejne to m.in. „Do przerwy 0:1”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Wakacje z duchami” czy „Stawiam na Tolka Banana”.

Stanisław Jędryka - laureat nagród

Reżyser był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także laureatem wielu nagród. Został odznaczony m.in. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrodą „Poznańskie Koziołki” oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał także wiele odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 r. został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!