Zmarł Stanisław Jędryka. Reżyser „Podróży za jeden uśmiech”

O śmierci reżysera poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Stanisław Jędryka wyreżyserował takie produkcje jak „Do przerwy 0:1” „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”. Zmarł w wieku 85 lat.
Stanisław Jędryka udziela wywiadu
Wikipedia.org
Spis treści

Stanisłąw Jędryka - Łódzka Szkoła Filmowa

Stanisław Jędryka urodził się w Sosnowcu w 1933 roku. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1956 roku, jednak dyplomu nie zrobił do końca życia. W tym samym roku rozpoczął karierę filmowca – jako asystent Stanisława Lenartowicza przy realizacji „Zimowego zmierzchu”. Jako reżyser zadebiutował w 1962 roku obrazem „Dom bez okien”.

Jędryka był mistrzem kina młodzieżowego. Pierwszy jego film, który podejmował taką tematykę to „Wyspa złoczyńców” o przygodach Pana Samochodzika, na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. Kolejne to m.in. „Do przerwy 0:1”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Wakacje z duchami” czy „Stawiam na Tolka Banana”.

Stanisław Jędryka - laureat nagród

Reżyser był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także laureatem wielu nagród. Został odznaczony m.in. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrodą „Poznańskie Koziołki” oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Otrzymał także wiele odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 r. został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.