Zmarł najstarszy mężczyzna na świecie. Miał 113 lat

W ubiegłym tygodniu o śmierci Japończyka Masaza Nonaki poinformowała jego rodzina. Mężczyzna w 2018 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący na świecie.
Spis treści

Najstarszy mężczyzna na świecie

Masazo Nonaka zamieszkiwał Ashoro na północy Japonii. Urodził się 25 lipca w 1905 roku, w młodości pracował jako rolnik i drwal. Do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy mężczyzna na świecie został wpisany w kwietniu 2018 roku, miał wtedy 112 lat. Nonaka mówił, że dożył takiego wieku dzięki kąpielom w gorących źródłach i jedzeniu słodyczy.

Sekret długowieczności - dieta

Warto podkreślić, że Japończycy biją rekordy jeśli chodzi o długowieczność. Obchodzenie setnych urodzin nie jest tam rzadkością, w kraju żyje prawie 60 tysięcy stulatków, najwięcej z nich zamieszkuje wyspę Okinawa. Naukowcy doszukują się sekretu ich długowieczności w diecie opartej na warzywach, ryżu, rybach, wodorostach i zielonej herbacie – czyli niskokalorycznej, beztłuszczowej i pozbawionej cukru.

Wiek w Księdze Rekordów Guinnessa

Tytuł najstarszej żyjącej kobiety również należy do Japonki. Kane Tanaka urodziła się 2 stycznia 1903 roku. Mieszka w wiosce Kazuki, do Księgi Rekordów Guinnessa została wpisana w lipcu 2018 roku. Z kolei nieżyjący już Japończyk Jiroemon Kimura nosił tytuł najstarszego mężczyzny w całej historii Księgi Rekordów Guinnessa dożywając wieku 116 lat i 54 dni.

źródło fot. materiał TVN24 dostępny pod linkiem.

Zobacz jeszcze:

85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana

Cząsteczka 1-MNA unikalny składnik, który musisz poznać

Co kryje dieta Japończyków i dlaczego cieszą się tak dobrym zdrowiem