Zmarła Wanda Warska. Wokalistka miała 87 lat

O śmierci Wandy Warskiej w weekend poinformowała jej córka – Gabriela Kurylewicz. Artystka zmarła w Laskach pod Warszawą po wielu latach zmagań z chorobą poudarową.
Wanda Warska podczas występu
G. Kurylewicz & Fundacja Forma
Spis treści

Pierwsza Dama Polskiego Jazzu

Nazywali ją Pierwszą Damą Polskiego Jazzu. Wokalistka jazzowa, pieśniarka poezji i kompozytorka, była także główną interpretatorką utworów Andrzeja Kurylewicza, który był jej mężem. Na warsztat brała także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.

Kariera zawodowa Wandy Warskiej

Wanda Warska urodziła się w 1930 roku w Poznaniu, debiutowała w poznańskiej Akademii Muzycznej na Galowym Koncercie w 1935 roku śpiewając solo Ave Maria Bacha/Gounoda. Później występowała zarówno w kraju jak i za granicą – w Europie zachodniej i Ameryce Łacińskiej. Była związana z Festivalem Jazz Jaboree od 1958 roku.

Jej pasją było także malarstwo, jest autorką 20 wystaw indywidualnych.

Wraz z mężem założyła Piwnicę Artystyczną Wandy Warskiej, którą nieprzerwanie prowadziła z córką - poetką i filozofem - Gabrielą Kurylewicz.

Była wielokrotnie odznaczana za pracę twórczą Krzyżami Zasługi Kawalerskim i Oficerskim oraz niemieckim Bundesverdienstkreuz I Klasse 2001.

Wanda Warska – choroba

W 2016 roku przeszła rozległy udar, po długotrwałej rehabilitacji odzyskała zdolność twórczą i pracowała nad serią szkiców „Rysunki lewą ręką”.

Po długiej walce z choroba poudarowa, Wanda Warska zmarła 6 lipca 2019 w Laskach.

Czytaj także: 

Zmarł Stanisław Jędryka. Reżyser „Podróży za jeden uśmiech”

Janina Ochojska ma raka piersi. Apeluje do kobiet, aby się badały

Janusz Kozioł nie żyje, chorował na stwardnienie zanikowe boczne

Zmarła Kazimiera Utrata, aktorka miała 86 lat

Bibliografia

  • Opracowane na podstawie Copyright G. Kurylewicz & Fundacja Forma.