Wystarczy mieć pasję, by żyć dłużej

Recept na długowieczność jest całe mnóstwo – spacery, rozwiązywanie łamigłówek, ćwiczenia fizyczne. Okazuje się, że istnieje jeszcze jeden czynnik, dzięki któremu można dłużej zachować sprawność umysłową oraz zdrowie.
Spis treści

Recepty na długowieczność

Jaka jest recepta na długowieczność? Co człowiek, to inna rada. Naukowcy nie od dziś zastanawiają się nad czynnikami, które mają wpływ na długość życia. Połączenie ich wszystkich może w rezultacie poprawić sprawność umysłową oraz zdrowie, pozwalając na to, by dłużej cieszyć się życiem. Okazuje się, że by żyć dłużej, nieraz wystarczy mieć... pasję.

Badania z pasją nad pasją

Naukowcy coraz częściej udowadniają, że posiadanie pasji ma znaczący wpływ na długość oraz jakość życia. A jej rodzajów może być całe mnóstwo. Najważniejsze, by wykonywać określone czynności w skupieniu i czerpać z nich przyjemność. Interesujące badanie przeprowadzili naukowcy ze Szwecji. Próbowali wykazać, jakie czynniki mają wpływ na długość życia seniorów. Jak się okazało, dłużej i ciekawiej żyją osoby uprawiające ogródek lub zajmujące się ceramiką.

Tym wieloletnim badaniom poddano grupę osób w wieku powyżej 60 lat, u których hobby w życiu zajmowało ważne miejsce. Naukowcy zaznaczają, że wpływ na wydłużenie życia mają przede wszystkim te zajęcia, które są wykonywane regularnie i z zaangażowaniem. Do takich należy chociażby uprawianie przydomowego ogródka, jazda na rowerze, wykonywanie robótek ręcznych czy fotografia.

Na pasję nigdy nie jest za późno

Ciekawe wnioski wysunęli również amerykańscy naukowcy, którzy chcieli sprawdzić, co wpływa na utrzymanie sprawności umysłowej seniorów. Przebadawszy grupę osób między 60. a 90. rokiem życia zauważyli, że nauka nowych umiejętności jest znacznie skuteczniejsza w rozwijaniu pamięci niż regularne rozwiązywanie łamigłówek. Okazuje się zatem, że na pasję nigdy nie jest za późno, a nauka obsługi aparatu fotograficznego czy haftowania może wydłużyć życie.

Wpływ na percepcję i zdrowie

Ale posiadanie pasji to nie tylko dobry humor i poprawa pamięci. Poświęcanie czasu na ulubione czynności oraz nauka nowych rzeczy mają niesamowity wpływ na organizm. Poprawiają samopoczucie, a zatem pomagają w produkcji endorfin. Poza tym regularna aktywność w postaci hobby sprawia, że ryzyko zawału serca oraz innych chorób podeszłego wieku spada niemal o 30 procent. Sprawność fizyczna i umysłowa oddala wizję takich chorób, jak Alzheimer czy demencja.

Skuteczne recepty

Długowieczni seniorzy nierzadko podkreślają, że swój wiek zawdzięczają temu, że wciąż coś robią – nie siedzą w jednym miejscu, korzystają z ruchu i świeżego powietrza, dbają, by spędzać czas aktywnie. Ważne, by nie poddać się niechęci. Łatwo spędzić cały dzień w fotelu, oglądając telewizję, ale niestety nie można czerpać z tej czynności żadnych korzyści dla siebie. Wówczas złe samopoczucie i problemy zdrowotne tylko się pogłębiają.

Oddaj się pasji

Dlatego nigdy nie jest za późno na odszukanie w sobie pasji. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i zająć czymś ciekawym, nowym i frapującym. Może obsługa programów graficznych? Nowe przepisy kulinarne? Spacer z dodatkiem kijów do nordic walking? Z czynności, które lubisz uczyń swoje hobby.

Zacznij na przykład kolekcjonować... cokolwiek. Układaj origami, wyjdź do ogrodu i przyjrzyj się dawno nieodwiedzanym roślinom, naucz się gry na instrumencie, sięgnij po farby i namaluj swój pierwszy pejzaż, podglądnij, co ciekawego robią dzieci lub wnuki, zaraź się pasją od nich. A następnie zarażaj nią innych.

A czy Państwo mają jakąś pasję? Jakie hobby polecacie innym seniorom?


 

 

Czytaj również