Wieści z apteki: czy zakupy w e-aptece są bezpieczne?

Kupowanie leków bez wychodzenia z domu jest wygodnym rozwiązaniem. Czy na pewno bezpiecznym i opłacalnym? Milena Abramowicz z „Magazynu 60+” odpowiada na pytania i rozwiewa wątpliwości, które pojawiają się w związku z farmaceutycznymi zakupami w sieci.

Czy kupowanie leków przez internet jest bezpieczne?

Jeśli korzystamy z pewnego źródła, czyli legalnej apteki internetowej lub portalu oferującego system internetowego zamawiania leków, nie musimy się niczego obawiać. Spokojnie możemy kupować farmaceutyki np. na stronach renomowanych sieci aptek.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest także odbiór zamówionych przez internet leków w aptece. Zdecydowanie nie polecamy natomiast kupowania leków na forach czy aukcjach internetowych. Choć często kuszą one niską ceną czy bezpłatną dostawą, lepiej trzymać się od nich z daleka.

 

Jak sprawdzić, czy wybrana apteka internetowa jest godna zaufania?

  • Legalne e-apteki, które prowadzą sprzedaż wysyłkową, mają czytelne strony internetowe, na których zamieszczone są wszystkie dane i zezwolenia. Można tu też znaleźć dowody na to, że placówka ma pozwolenie na prowadzenie działalności – dane Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego, który je wydał, i odesłanie do Rejestru Aptek, gdzie znajdują się informacje o konkretnej placówce.

  • Godne zaufania są przede wszystkim strony internetowe aptek stacjonarnych, czyli mających swoje sklepy także „w realu". Na stronie takiej apteki znajdziemy jej adres i numer telefonu.

  • W dobrym portalu internetowym można zamówić także farmaceutyki sprzedawane na receptę. Taką możliwość oferują np. niektóre sieci aptek. Zamówiony lek odbiera się osobiście w placówce tradycyjnej, której adres jest poadny na stronie. Warto wiedzieć, że apteki internetowe nie mają prawa dostarczać leków na receptę do domu za pośrednictwem kuriera – czyli de facto bez weryfikacji recepty przez farmaceutę. Jeśli jakiś sprzedawca taką usługę oferuje, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

  • W solidnym portalu, oferującym system internetowego zamawiania leków, asortyment jest bardzo bogaty – tak jak w aptece stacjonarnej. „Wąska specjalizacja” obejmująca np. cudowne środki na odchudzanie lub przyrost masy mięśniowej, to sygnał ostrzegawczy.


Co może być nie tak z lekami z niepewnych źródeł?

Po pierwsze, nie mamy żadnej gwarancji, co do ich pochodzenia i autentyczności. Ryzykujemy, że zamiast oryginalnych produktów dostaniemy podróbki, których działania nie sposób przewidzieć, lub że zostaną nam przysłane  farmaceutyki przeterminowane.

Po drugie, nie mamy żadnej pewności, czy leki były odpowiednio przechowywane i transportowane, co również może wpłynąć na ich właściwości. Potencjalne ryzyko jest zbyt duże, żeby eksperymentować na własnym organizmie.

Czy produkty w aptekach internetowych są tańsze niż w tradycyjnych?

Czasem w e-aptekach można rzeczywiście trafić na bardzo atrakcyjne promocje, ale niektóre leki (te refundowane przez państwo) mają ceny z góry ustalone i wszędzie kosztują tyle samo.

Jeśli chcemy skorzystać z usług firmy kurierskiej, pamiętajmy, że musimy do ceny zamówienia doliczyć koszt przesyłki. Często najbardziej opłaca się skorzystać z odbioru własnego. Kupowanie leków przez internet z odbiorem w aptece stacjonarnej ma również inną zaletę – możemy być pewni, że gdy przyjdziemy odebrać zamówiony produkt, będzie on dostępny.

Kupując leki w sieci, najlepiej więc wybrać taki portal internetowy, który współpracuje z apteką stacjonarną, znajdującą się w pobliżu naszego domu.

Autor: Milena Abramowicz, „Magazyn 60+”

 
Więcej z kategorii Internet
Internet bez tajemnic: selfie
Już co trzeci senior robi zakupy przez Internet
Precyzyjne wyszukiwanie. 5 funkcji Google, które warto znać
Powiązane artykuły
Skróty internetowe, które powinieneś znać
Co to jest mem internetowy?
Jak legalnie oglądać filmy w Internecie?
Polecamy blogi o modzie dla 50+
Proste internetowe gry, które ćwiczą mózg