Uniwersytet trzeciego wieku – Lublin
Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od 1985 roku z inicjatywy Haliny Szwarc, założycielki pierwszego w Polsce UTW, który powstał 12 lat wcześniej w Warszawie. Od roku 1991 akademia trzeciego wieku w Lublinie znajduje się pod patronatem naukowym Rektorów Lubelskich Szkół Wyższych(UMCS, KUL, UM, UP, PL).
Studenci LUTW uczestniczą w wykładach ogólnouniwersyteckich, odbywających się 3 razy w tygodniu, od października do końca maja. Podczas inauguracjiroku akademickiego uniwersytetu trzeciegowieku, słuchacze otrzymują harmonogram zajęć na cały semestr. Wykłady pogrupowane są w 3 kategorie:
- wykłady popularnonaukowe z wiedzy ogólnej (humanistyka, ekonomia, prawo, psychologia), prowadzone przez pracowników naukowych lubelskich uczelni. Odbywają się w poniedziałki, w auli Agro Uniwersytetu Przyrodniczego;
- wykłady popularnonaukowe geograficzno-przyrodnicze, z elementami turystyki seniorów. Odbywają się w środy, w auli Wydziału Chemii UMCS;
- wykładypopularnonaukowe o zdrowiu i technice, podczas których prezentowana jest tematyka funkcjonowania organizmu człowieka i profilaktyka schorzeń wieku starszego, a także najnowsze osiągnięciawspółczesnej medycyny oraz techniki. Zajęcia prowadzą lekarze oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Lubelskiej. Zajęcia odbywają się w piątki, w auli na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.
Dane kontaktowe:
- Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku
- ul. Czwartaków 15 pokój nr 9, DS „Ikar”
- tel./fax 81 537 28 65
- sekretariat.lutw@gmail.com
Uniwersytet trzeciego wieku – Zamość
Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku funkcjonuje od 2002 r, działając pod patronatem Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Głównym celem placówki jest aktywizacja intelektualna i fizyczna osób starszych. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zamościu proponuje słuchaczom różnorodne wykłady oraz zajęcia, w tym między innymi:
- język angielski i niemiecki,
- informatyka,
- kurs Tai Chi,
- zajęcia na basenie,
- zespół wokalny,
- wycieczki krajoznawcze.
Jeśli chodzi o wykłady, w ramach ZUTW posłuchać można między innymi o prawach konsumenta, zagadnieniach związanych z radioterapią chorób onkologicznych, aktywności duszpasterskiej Jana Pawła II i wielu innych interesujących zagadnieniach.
Dane kontaktowe:
- Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku
- ul. Akademicka 8, p. 15
- tel. 881 241 121
- email: zutw@onet.pl
Uniwersytet trzeciego wieku – Chełm
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmie działa pod patronatem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Chełmskiego Towarzystwa Naukowego. Zadania, które stawia przed sobą szkoła, to:
- wspieranie potencjału społecznego seniorów z Chełma;
- upowszechniania godnego stylu życia – promowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze, w życiu społecznym i obywatelskim, podtrzymywanie więzi społecznych, integracja środowiskowa.
W tym celu podejmowane są takie działania, jak:
- edukacja kulturalna (kształcenie kompetencji niezbędnych do uczestnictwa w kulturze);
- edukacja społeczna (język jako narzędzie komunikacji społecznej);
- edukacja technologiczna (m.in. w zakresie obsługi komputera oraz korzystania z nowoczesnych technik komunikacyjnych);
- edukacja ekologiczna (kształtowanie świadomości ekologicznej, przekazywane wiedzy na temat funkcjonowania środowiska przyrodniczego);
- edukacja pro-zdrowotna (uświadamianie współzależności między zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym);
- edukacja prawna (kształcenie umiejętności praktycznych, niezbędnych w relacjach z instytucjami publicznymi; poradnictwo prawne).
Dane kontaktowe:
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmie:
- ul. Pocztowa 54, pokój 104
- tel.: 82 562 06 17
- e-mail:utw@pwsz.chelm.pl
Uniwersytet trzeciego wieku - od ilu lat można się zapisać?
UTW w całej Polsce przyjmują bardzo zróżnicowane kryteria, odnośnie wieku swoich słuchaczy. Popularnym rozwiązaniem jest przyjmowanie osób w wieku emerytalnym (65 lat mężczyźni, 60 kobiety), albo powyżej 50 lub 60 roku życia. Granice nie zawsze jednak są ostro postawione, czego dobrym przykładem szkoły z woj. lubelskiego. I tak, na stronie internetowej Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wielu czytamy: Słuchaczem może być każdy, kto pragnie pogłębiać wiedzę i przejawia chęć dalszego rozwoju intelektualnego własnej osoby.Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmie informuje zaś: Zapraszamy do udziału w zajęciach, warsztatach, wykładach wszystkich mieszkańców Chełma i okolic w tzw. złotym wieku.
W kwestii szczegółów, warto jednak kontaktować się ze szkołami bezpośrednio, telefonicznie lub mailowo. Należy pamiętać, że na stronach internetowych niektórych UTW w Polsce brakuje podstawowych praktycznych informacji odnośnie wysokości czesnego, cezury wiekowej, czy procedur rekrutacji.
UTW w Polsce
UTW w Polscedziałają od lat siedemdziesiątych XX wieku. Początkowo stanowiły swego rodzaju awangardę oraz ciekawostkę. Obecnie jest ich około 400 i w swej masie stają się jednym z kluczowych elementów polityki senioralnej. Należy pamiętać, że w Polsce, podobnie jak w większości krajów Europy, następuje proces bardzo szybkiego starzenia się społeczeństwa. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że już niedługo odsetek osób w wieku poprodukcyjnym może osiągnąć pułap 30 procent, zaś w połowie stulecie przekroczy 40 procent. Rolą UTW w Polsce, jak też w innych krajach, jest aktywizacja społeczna seniorów, podnoszenie kwalifikacji intelektualnych oraz poprawa jakości życia.