Suszarka do grzybów: temperatura, czas suszenia, koszt

Suszarka do grzybów – jaką wybrać? W jakiej temperaturze suszyć grzyby w suszarce? Ile trwa suszenie? Jak przygotować grzyby, zanim umieścimy je wewnątrz urządzenia? Ile kosztuje suszarka do grzybów?
Grzyby w suszarce do grzybów
źródło:123RF
Spis treści

Suszarka do grzybów

Suszarka do grzybów jest urządzeniem, które w maksymalny sposób upraszcza i przyspiesza proces obróbki leśnych zbiorów. Jest przy tym na tyle uniwersalna, że może służyć do suszenia innych produktów, w tym warzyw, owoców, kwiatów czy ziół. W budowie każdej suszarki wyróżnić można grzałkę oraz dmuchawę, która nawiewa ciepłe powietrze, wbudowane są także specjalne sitka, na których układa się żywność przeznaczoną do obróbki. W podstawie znajdują się natomiast przyciski i pokrętła umożliwiające sterowanie urządzeniem. Suszarki do grzybów ma w swojej ofercie wielu wiodących producentów sprzętu AGD; można je nabyć w sklepach stacjonarnych i internetowych. Zakres cenowy zamyka się w przedziale 70 – 200 złotych, tylko nieliczne i znajdujące więcej zastosowań modele kosztują więcej 500 a nawet 800 złotych. Zobaczmy teraz jak działa i jak należy obsługiwać suszarkę do grzybów, w jakiej temperaturze suszyć grzyby w suszarce, a także – jak długo trwa cała procedura. 

Suszenie grzybów w suszarce

Suszenie grzybów w suszarce samo w sobie jest czynnością trywialną. Wystarczy pokrojone na plastry grzyby ułożyć na rozlokowanych poziomo sitkach i zgodnie z instrukcją włączyć urządzenie. Uważać należy jedynie, by poszczególne plasterki nie zalegały na sobie i nie przywierały do siebie. Zdecydowanie więcej starań trzeba włożyć w przygotowanie grzybów. Zanim umieścimy je w suszarce, należy wykonać poniższe czynności.

  • Segregacja. Grzyby wysypujemy na blat, sprawdzamy pod kątem ewentualnej bytności okazów trujących, niejadalnych lub niepewnych.
  • Czyszczenie. Ponieważ grzybów przed suszeniem nie powinno się zbyt intensywnie i długo myć, niezwykle istotne jest dokładne zeskrobanie wszelkich zanieczyszczeń, ziemi, ściółki, zaschniętych liści. Jeżeli do czyszczenia zdecydujemy się jednak użyć wody, grzybów nie namaczajmy, a jedynie szybko opłuczmy pod strumieniem z kranu.
  • Eliminacja robaków. Grzyby należy dokładnie sprawdzić pod kątem zarobaczywienia. Odcinamy koniec ogonka. Jeśli na gładkiej powierzchni zauważymy ciemne ujścia kanalików, to znak że wewnątrz bytują niechciani goście. Ogonek ścinamy co pół centymetra, do skutku. Jeśli zarobaczywiony będzie również kapelusz, grzyb nadaje się do wyrzucenia. 
  • Krojenie. Większość grzybów do suszenia kroimy w poprzek, tnąc przez kapelusz i ogonek na plastry o grubości około pół centymetra. W przypadku bardzo małych grzybów wystarczy oddzielić kapelusz od ogonka.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby w suszarce?

W jakiej temperaturze suszyć grzyby w suszarce? Zalecany zakres temperatur to 40 -80 stopni Celsjusza, przy czym, jak przekonuje wiele osób, lepiej jest trzymać się dolnej granicy tego zakresu. Na pewno nie powinno się ustawiać temperatur wyższych, jako że grozi to spieczeniem grzybów, tudzież „zamknięciem się” co sprawi, że mimo silnego wysuszenia wierzchniej warstwy, miąższ pozostanie wilgotny. Zalecenia w tej materii nie różnią się szczególnie od tych, które są formułowane w przypadku obróbki grzybów w piekarniku. Uwaga: choć suszarka do grzybów jest urządzeniem profesjonalnym i zautomatyzowanym, od czasu do czasu grzybów należy doglądać i w razie potrzeby zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę, a także zakończyć lub wydłużyć całą procedurę. Obserwację ułatwia obudowa, która w przypadku większości urządzeń jest przeźroczysta. 

Jak długo suszyć grzyby w suszarce?

Jak długo suszyć grzyby w suszarce? W większości przypadków niezbędny czas to 4 – 8 godzin, może się jednak zdarzyć, że efekt zostanie osiągnięty nieco szybciej (około 3 godzin), ale też znacznie później (nawet do 12-15 godzin). Wszystko zależy od takich czynników jak rodzaj grzybów, stopień ich wilgotności, moc i sposób działania konkretnego urządzenia. Podobnie, jak w przypadku temperatury, także czas suszenia jest parametrem, który można kontrolować „na oko”, przez transparentne ścianki urządzenia obserwując wygląd grzybów. Oczywiście, niezbędne jest w tej materii doświadczenie, którego nabierać będziemy metodą prób i błędów w czasie kolejnych prób. 

Najlepsza suszarka do grzybów

Uniwersalna odpowiedź na pytanie o najlepszą suszarkę do grzybów nie istnieje. Należy pamiętać, że urządzenia tego typu nie są szczególnie wyrafinowane technologicznie, zatem różnice w ich jakości i funkcjonalności też nie są kolosalne. Tym, na co należy zwrócić uwagę, dobierając suszarkę do swoich potrzeb są:

  • cena produktu;
  • rozmiar (poszczególne urządzenia różnią się nie tylko średnicą, ale też wysokością, co ma związek z różną liczbą zamontowanych wewnątrz sitek – od 3 do nawet 9);
  • czas osuszania, zużycie energii i moc. Popularne urządzenia mają od 240 do około 600 Watt mocy. W domu, do okazjonalnego użytku w zupełności wystarczy 300-400 w;
  • opinie wystawione przez internautów, najlepiej na forach serwisów grzybiarskich;
  • ogólna renoma (lub jej brak) producenta urządzenia.

Czytaj również