Strefy erogenne u kobiet - jak znaleźć wrażliwe punkty?

Strefy erogenne to szczególnie wrażliwe miejsca na ciele kobiety. To obszary ciała, które w dużym stopniu odpowiadają za podniecenie. Znajomość stref erogennych u kobiety to bardzo ważny element gry miłosnej. Mapa wrażliwych miejsc na dotyk jest u kobiet dość spora. Jak znaleźć te specyficzne miejsca, aby seks był jeszcze mocniej podniecający nie tylko dla mężczyzny, ale także dla kobiety?
Przytulający się seniorzy
źrodło:123RF
Spis treści

Ciało każdej kobiety jest dość wrażliwe na dotyk, zdecydowanie bardziej niż męskie. To właśnie dotyk erotyczny ma dla kobiet ogromne znaczenie i jest zawsze dodatkową zachętą do miłosnych igraszek. Strefy erogenne pań zajmują 15% powierzchni ciała. U mężczyzn znacznie mniej, bo tylko 3%. Daje to mężczyznom dość duże pole do popisu w czasie gry wstępnej. Warto zawsze pamiętać o pobudzaniu tych części ciała kobiety, aby maksymalnie rozpalać miłosny akt. Strefy erogenne posiada każda kobieta, choć nie zawsze każda o tym wie. A miłosny dotyk tych szczególnych obszarów ciała wzmacnia podniecenie, sprawiając ogromną przyjemność i pełne zadowolenie z seksu. 

Strefy erogenne 

Strefy erogenne to punkty na ciele kobiety i mężczyzny, które dzięki mnogości zakończeń nerwowych są wyjątkowo wrażliwe na bodźce, takie jak głaskanie, dotykanie, masowanie czy lizanie. Terminologia medyczna określa te obszary ciała jako wyjątkowo drażliwe na dotyk, wywołujący w tych punktach podniecenie. Seks to niezwykle ważna część życia każdego człowieka. Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, iż pocałunki i szybki seks to szczyt marzeń każdej kobiety. Nic bardziej mylnego. Zbliżenie seksualne powinno być dla obu stron przyjemnością, radością i piękną zabawą erotyczną. Seks nie jest wyjątkowy w sam w sobie. Jego wyjątkowość polega głównie na czułym zbliżeniu i sprawianiu sobie nawzajem rozkoszy. Oczywiście całkowitym spełnieniem jest doprowadzenie kobiety do orgazmu. I tu z pomocą przychodzi znajomość stref erogennych u kobiet. 

Strefy erogenne można podzielić na 3 zasadnicze grupy:  

 • strefy erogenne pierwszorzędne - są to obszary ciała wokół organów, które odpowiadają za podniecenie. Przykładowo - miejsca wokół łechtaczki lub pochwy, sutki piersi; 
 • strefy erogenne drugorzędne- są to miejsca, których stymulacja wywołuje podniecenie w strefach pierwszorzędnych. Do takich obszarów należą między innymi pośladki, krocze czy odbyt; 
 • strefy erogenne potencjalne - są to indywidualne dla każdego obszary ciała, których stymulacja wywołuje podniecenie w pierwszorzędnych strefach erogennych. Warto, czasem metodą prób i błędów, odkrywać te miejsca na ciele, aby partner mógł jeszcze mocniej zwiększać doznania seksualne. Bardzo często takie miejsca są nazywane przestrzeniami erotycznej przyjemności. 

Strefy erogenne u kobiet 

Strefy erogenne u kobiet są bardzo różne. Nie można założyć, iż u każdej partnerki dotyk tych samych miejsc będzie wywoływał podniecenie. Dlatego też seksuolodzy zalecają odnajdywanie takich obszarów drogą eksperymentu. Warto czasem pozwolić partnerowi dotykać wiele miejsc na ciele, aby sprawdzać, który dotyk przynosi najwięcej przyjemności i rozkoszy. Nie wolno wstydzić się takich eksperymentów. Ich zadanie jest bardzo naturalne i proste – poznać swoje reakcje w łóżku. A przecież wszyscy kochankowie pragną obopólnej radości z seksu. Bardzo często takie eksperymenty zadziwiają samych partnerów. Stymulacja czy dotyk miejsc nigdy nie kojarzonych z seksem, może przynosić wielką rozkosz. Takimi miejscami okazują się czasem stopy, plecy czy palce u rąk. 

Pobudzając miejsca erogenne należy pamiętać także o bardzo ważnej zasadzie, która ma ogromny wpływ na efekt podniecenia. Chodzi o stan rozluźnienia psychicznego i fizycznego. Dobry nastrój i samopoczucie stwarzają sytuację otwartości na pieszczoty i nowe doznania. Natomiast stres i napięcie zakłócają efektywne życie seksualne. 

Miejsca erogenne 

Gdzie szukać miejsc erogennych u kobiet? Z reguły są to te miejsca, gdzie skóra jest dość cienka lub występuje tylko sama błona śluzowa. Pierwszą grupę stanowią te obszary ciała, które są w szczególnie sposób silnie unerwione. Dotykanie i stymulacja takich miejsc doprowadza bezpośrednio do orgazmu lub bardzo go nasila. To tak zwane swoiste strefy erogenne. 

Do swoistych stref erogennych u kobiet zaliczane są: 

 • pochwa
 • łechtaczka, 
 • wargi sromowe. 

Dobrze jest przed stymulacją tych konkretnych miejsc dotykać inne, tak zwane nieswoiste strefy erogenne. Są to te obszary ciała, od których powinno się zawsze rozpoczynać pieszczoty. Zadaniem takich „zabaw” jest przygotowanie łechtaczki czy sromu do dalszych podniet. Jest to dość ważne, ponieważ u niektórych kobiet rozpoczęcie gry wstępnej od dotykania stref erogennych swoistych może przynosić ból (na przykład łechtaczki czy sromu). 

Do nieswoistych stref erogennych zaliczane są: 

 • pośladki, 
 • uszy, 
 • kark, 
 • brzuch, 
 • stopy, 
 • wewnętrzna strona ud, 
 • uszy, 
 • zgięcia pod kolanami. 

U niektórych kobiet te „dodatkowe” strefy erogenne mają ogromne znaczenie w grze wstępnej i dużą wrażliwość na dotyk. Możliwości przysporzenia partnerce radości są naprawdę ogromne. Często dopiero w łóżku partnerzy odkrywają takie miejsca, które dostarczają podniety. I u każdej partnerki mogą być inne. 

Strefa erogenna 

Bardzo istotną (i wrażliwą) strefą erogenną kobiety jest jej całe podbrzusze. Jakikolwiek bodziec seksualny w tym obszarze powoduje, iż tkanki dolnej części waginy wypełniają się krwią, a nerwy z tych okolic ciała stają się wyjątkowo wrażliwe na jakikolwiek dotyk. Kobiety z mocno wyćwiczonymi mięśniami w tej części podbrzusza szybciej osiągają orgazm. 

Drugą ważną strefą erogenną kobiety jest słynny punkt G (punkt Grafenberga). Jest to tkanka, która w dotyku przypomina gąbkę i można ją wyczuć w przedniej części waginy. Kształtem przypomina niewielki guzek, który jest wypełniony naczyniami krwionośnymi i gruczołami. Dotykanie i stymulowanie tego punktu sprawia kobiecie dużą przyjemność i jest istotnym elementem seksualnej gry. 

Strefę erogenną u kobiet można pobudzać w różny sposób. Można takie miejsca pieścić, dotykać, głaskać, dotykać wargami czy penisem. Niektórzy kochankowie używają nawet seksualnych gadżetów, takich jak wibratory. Cały czas należy jednak uczyć się reakcji partnerki, obserwować jej odczucia, a zbliżenie będzie z pewnością pełne satysfakcji nie tylko dla kobiety. 

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Król, J. Gajos „ABC Seksualności”, Wydawnictwo HELION, 2014 r.,
 • K. Nowosielski, V. Skrzypulec „Cykl reakcji seksualnej u kobiety”, Katedra Zdrowia Kobiety, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Ginekologia Polska, nr 6/2009,
 • Z. Zdrojewicz, M. Szewczyk „Punkt G – fakty i mity”, Katedra i Klinika Endokrynologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, Seksuologia Polska 2005.